Tři přihlášky na střední školy – nenechte se zmást! | e15.cz

Tři přihlášky na střední školy – nenechte se zmást!

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud máte doma dítko školou povinné, t.č. v deváté (příp. páté či sedmé) třídě, jistě jste zaznamenali, že v letošním roce můžete v prvním kole přijímacího řízení podat až 3 přihlášky.

Proti loňskému roku, kdy měli žáci možnost pouhé jedné přihlášky na SŠ, je to jistě znatelná změna. Rodiče jásají, ředitelé škol se chytají za hlavu, společnosti zabývající se tvorbou testů pro přijímací zkoušky si mnou ruce. Je však opravdu důvod k radosti?

Víc přihlášek = víc šancí?


Shodneme se na tom, že mezi počtem škol, na které se potencionální student střední školy přihlásí, a šancí na přijetí na vysněnou, nebo alespoň na některou střední školu existuje jistá úměra. Jen si nejsem zcela jistá, že přímá. Nevěříte? Stačí si vzpomenout na známou písničku: statistika nuda je, má však cenné údaje. Matematický model obvykle nelže: zjednodušeně řečeno třikrát více přihlášek – třikrát menší šance na přijetí.

0:normal690:true:true

Bylo nebylo, bude nebude…


Ukažme si to na jednoduchém příkladu: V městečku Kvítečkov žije 30 Neználků, 30 Všeználků a 30 Čiperek. Jak už jména napovídají, Všeználci jsou opravdu chytří na vysvědčení mají většinou jedničky od shora až dolů. Čiperky sice nezvládnou odpovědět na každou otázku, kterou dostanou, ale hodně se snaží, takže svou pílí ledacos doženou. No a Neználci? Ti dělají čest svému jménu – opravdu toho rozumu moc nepobrali. Předpokládejme, že v našem městečku mají také 3 školy – Gymnázium Úžasné, Gymnázium Horší a Průmka. Do každé školy mohlo chodit 30 dětí. Tamější rodiče jsou moudří, a tak se opravdu snaží příliš nepřecenit či nepodcenit síly svého dítka. Zájem je tudíž rovnoměrný a v případě jedné přihlášky by mohli být všichni přijati i bez přijímacích zkoušek.

Místo rozumného přerozdělení všech devadesát dětí si dá každý přihlášku na všechny tři školy. Každá ze škol přijme 30 nejlepších, což s největší pravděpodobností budou všichni, nebo téměř všichni Všeználci. Přesněji: asi 20 % uchazečů bude přijato na všechny tři školy, dalších 22% na jednu nebo dvě, ale zbývajícím 58 % zbydou oči pro pláč. Co s tím?

Jak vyzrát na přijímačky?


Hlídejte si čas. Pokud jste chtěli jít studovat obor vzdělání s talentovou zkouškou, pak jdete trošku s křížkem po funuse – přihlášky bylo třeba podat do 30.11.2008. Do termínu odevzdání ostatních přihlášek zbývá ještě hodně času (15.3.2009), ale přesto je dobré být ve střehu: kritéria přijímacích zkoušek by měla být zveřejněna od 31.1.2009).

Každá škola má jindy přijímačky – vždy v rozmezí od 22. 4. 2009 do 7. 5. 2009. Přesné datum zveřejní ředitelé školy opět do konce ledna.

Pečlivě zvažte výběr škol. Leden a únor jsou měsícem dnů otevřených dveří – investujte čas a energii a běžte se podívat, kde byste vy či vaše dítko trávili čas.

Nechte si poradit a investujte do přípravy. V dnešní době snadno naleznete firmy zabývající se systematickou přípravou žáků na střední školy. Drtivá většina víceletých gymnázií využije přijímací zkoušky připravované společností Scio. Připravte se na ně – osvědčeným pomocníkem při přípravě k přijímacím zkouškám jsou srovnávací zkoušky od téže firmy.

0:normal690:true:true

Povzbuzujte, povzbuzujte a znovu povzbuzujte. Možná se to nezdá, ale děti se přijímacích zkoušek dost bojí. Snažte se do nich nalít optimismu a zdravé sebedůvěry, co se do nich vejde. Vysvětlete svým dětem, že přijímačkami život nekončí. Ukažte mu, že podobné zkoušky jako je přijímací řízení na nás čekají každou chvíli (shánění zaměstnání, bytu, manžela, manželky).

Dopadlo to špatně? Nepropadejte panice! Záporná odpověď po prvním kole přijímacího řízení ještě nemusí být důvodem ke zděšení. Lze předpokládat, že nemalé procento žáků na danou školu nenastoupí. Obrňte se trpělivostí a pevnými nervy a pusťte se do psaní odvolání. Vyplatí se to – letos víc než kdy jindy!

Autor: Lucie Černohorská
12. února 2009

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video