Týden s Pojď si hrát: Představujeme se | e15.cz

Týden s Pojď si hrát: Představujeme se

Eva Sedláčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hrejte si se svými dětmi a s časopisem Pojď si hrát! V rámce naší týdenní spolupráce jsme pro vás připravili ukázkové číslo zdarma.


Originální český ilustrovaný časopis Pojď si hrát si nemůžete splést s žádným jiným dětským časopisem. Pojď si hrát totiž není běžný časopis, ale spíše hra a inspirace ke hře, a jako takový nemá mezi dětskými časopisy obdoby. Přestože je určen především začínajícím školákům, získal si díky svému hravému přístupu tisíce dětí ve věku od tří do jedenácti let.

Hravý a zábavnýPojď si hrát je ideálním „relaxačním prostorem“, kde si vaše dítě odpočine od školních povinností, ale zároveň (nenásilně a nepozorovaně) rozvíjí řadu vlastností či dovedností, které se hodí ve škole i v životě: od čtení, psaní, počítání přes logické myšlení, kreativitu a fantazii až po zručnost a trpělivost.

Každé číslo je věnováno jednomu tématu, jímž jsou inspirovány všechny rubriky, úkoly a aktivity v časopise. Vybíráme témata, která děti baví (samy si o ně často píší), a zároveň jsou inspirativní pro hru. Děti časopis takřka celý zužitkují – vyluští, pokreslí, rozstříhají – a navíc se jím ještě můžou inspirovat pro další činnosti.

0:normal690:true:true 0:normal690:true:true 0:normal690:true:true 0:normal690:true:true

Hlavní náplň časopisu tvoří ilustrované dvoustrany obsahující velký, pestrý, vtipný obrázek, do nějž jsou zakomponovány oblíbené dětské hrátky – jak děti rády říkají: „je tam plno luštění“. A tak se na jedné straně setkává například bludiště s omalovánkou či spojovačkou; hledání předmětů v zaplněném obrázku doplňuje křížovka nebo jednoduché počítání.

Jednou z nejoblíbenějších součástí časopisu jsou stolní hry, které najdete takřka v každém čísle. Umisťujeme je tak, aby se daly vytrhnout a pohodlně hrát. Velmi často si děti ke hře samy vyrábí doplňky ke hře – například figurky či kartičky – někdy je k vystřižení celá hra. Dotváření her děti nesmírně baví – mají svou vlastní figurku, vyrobily si vlastní hru.

TvořivýV některých číslech Pojď si hrát najdete také zábavné vystřihovánky, s nimiž se po vystřižení dá hrát. Například v čísle „na hradě“ si děti mohly vystřihnout jednotlivé součásti brnění a obléci si svého rytíře (ale pozor, nezapomněli jsme ani na děvčata, která si mohla obléci svou rytířku!) nebo složit jednoduchou hradní věž.

Vedle toho bývají některé dvoustrany s úkoly doplněny ještě inspirací k vyrábění. Sloupek s příznačným názvem „zkus to!“ nabízí jednoduchý návod na výrobek, který se vztahuje k obsahu dvoustrany. Krok za krokem, srozumitelně a názorně vysvětluje, jak si například složit z papíru vlaštovku (na dvoustraně o vlaštovkách), vyrobit jednoduchou lupu (na dvoustraně o hledání otisků prstů).

0:normal690:true:true

Podobně jako „zkus to!“ jsou zpracovány i další návody na vyrábění: krok za krokem, pomocí realistických fotografií ukazují dětem, jak vytvořit nějaký výrobek, který je opět inspirován tématem, například indiánská čelenka v čísle „na indiány“, prstová loutka slona a opičky v čísle „na džungli“. Ovšem největší úspěch mají takřka v každém čísle návody na „hravé vaření“ (Detektiv Vokurka, Náčelník Paprika, Slavnost erbů aj.).

DětskýČasopisem provází dvě dětské postavičky Eliška a Vítek se svou věrnou psí kamarádkou Čeniškou (odtud pochází podtitul časopisu). Eliška, Vítek a Čeniška zvou děti ke hře; v úvodním komiksu beze slov vysvětlují, jak je napadlo hrát si na dané téma; u úkolů či her vysvětlují pravidla a občas i radí. Jejich prostřednictvím časopis s dětmi komunikuje. Jsou dětem blízcí nejen věkem, ale také tím, že i oni někdy zlobí nebo se pohádají. Jako všechny děti.

Dětem v Pojď si hrát poskytujeme také prostor pro sebevyjádření: například připravíme průkaz detektiva, kam vyplní údaje o sobě, můžou přidat svůj portrét a navíc do něj zaznamenat, jakých úspěchů v časopise dosáhly. V indiánském čísle si vymyslí indiánská jména (jako Eliška, Vítek a Čeniška), v rytířském si nakreslí vlastní erb apod. I díky tomu, se časopis stává jejich časopisem.

0:normal690:true:true

Pojď si hrát je dětský také jazykem, jímž jsou úkoly či návody podávány. Většina textů je psána velkými písmeny a jedná se o jednoduché, co nejsrozumitelnější věty. Dlouhé návody děti nebaví a odrazují je, zatímco krátké textíky naopak motivují k přečtení. Z ohlasů víme, že i menší děti se snaží „luštit“ písmenka, aby se dozvěděly, co mají právě řešit.

Nezapomíná ani na rodiče


Rodičům našich čtenářů nabízíme zajímavé informace a tipy, které jsou (stejně jako úkoly pro děti) spjaty s tématem čísla. Dozvíte se například o knihách, v nichž najdete další inspiraci, o knižních, CD či DVD novinkách pro děti. Informujeme o atraktivních akcích pro děti, dáme vám tip, kam s nimi na výlet.

Stáhněte si ukázkové číslo Pojď si hrát zdarma zde

Autor: Eva Sedláčková
šéfredaktorka časopisu Pojď si hrát

Související články:
Máte doma prvňáčka? Dopřejte mu čas na hraní!
Týden s Pojď si hrát: Zahrajte si stolní hru
Týden s Pojď si hrát: Hrátky na dvoustranách
Týden s Pojď si hrát: Hravé vaření s dětmi
Týden s Pojď si hrát: Tvořivé náměty

Autor: Eva Sedláčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video