Umění přijmout kompliment | e15.cz

Umění přijmout kompliment

ZDROJ: Ženy - E15

časopis Moje Psychologie

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Správně přijmout kompliment je stejně důležitá dovednost jako umět ho vyslovit. Zdánlivě je to snadné, přesto to většina z nás nedokáže.

„Nevymýšlej si, vždyť vypadám hrozně.“ „Tenhle starý hadr? Ten mám ze sekáče.“ „Prosím tě, vždyť se mi to těsto srazilo a ještě jsem to připálila.“

Také znáte podobné reakce na upřímně vyslovený kompliment? I když cílem dobře míněné lichotky je potěšit jejího adresáta, mnozí z nás na ně reagují přívalem sebekritiky. Nejenže tím shazují sami sebe, ale vyjadřují tím i jistou neúctu vůči tomu, kdo kompliment vyslovil.

U kořene většiny těchto odmítnutých lichotek stojí nedostatečná sebedůvěra jejich příjemce. Kompliment je přivádí do rozpaků, protože protiřečí jejich vidění sebe samých. Jakákoli informace, která neodpovídá jejich negativnímu pohledu na své já, jim zní falešně.

Podle některých psychologických studií je tento postoj ještě extrémnější v případě, že kompliment přichází od partnera nebo partnerky. Tytéž studie však naznačují, že i lidé s nízkým sebevědomím dokážou kompliment přijmout, když se zamyslí nad jeho funkcí v partnerském vztahu.

Recept, jak přijímat lichotky, však může být mnohem jednodušší. Stačí pocítit trochu vděčnosti, usmát se a říct: „Děkuji.“

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: časopis Moje Psychologie

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery