Vánoční zvyky: Podlehněme i letos poezii Vánoc | e15.cz

Vánoční zvyky: Podlehněme i letos poezii Vánoc

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vánoční obřady a mýty vycházely v dávných předkřesťanských dobách z oslavy slunovratu a tehdejšího začátku nového roku, ve 4. století se rozšířily z Říma po celém křesťanském světě. Připomeňme si alespoň nekteré z nich.

Dnešní slavení Vánoc našich zemích s sebou nese některé pohanské i křesťanské zvyky, které přetrvávají.

Asi od 16. století si lidé staví v domovech jesličky, obdarovávají děti, zdobí stromečky.

Štědrodenní půst a večeře s kaprem


Možná proto, aby hospodyně měly dostatek času na přípravu štědrovečerní večeře a aby všem u stolu večer hodně chutnalo, se lidé po celý Štědrý den postí. Dětem se říká, že večer uvidí na zdi zlaté prasátko.V některých rodinách se v poledne podává houbový kuba – tradiční lidový bezmasý kroupový pokrm. Při kuchání kapra se má šupinka vložit do peněženky, aby po celý rok byla stále plná.

Ke společné večeři se má zasednout, jakmile vyjde první hvězda. Nemá se od ní vstávat, dokud neskončí. Podle pověry ten, který od ní vstane, do roka zemře.

Na stůl se připravuje jeden talíř navíc pro náhodného příchozího. Mimo to, proto, že nikdo by neměl být o Štědrém večeru sám, bývají do rodin ke společnému stolu zváni osaměle žijící příbuzní a přátelé.

Servíruje se tradiční štědrovečerní menu dle krajů a zvyklostí jednotlivých rodin. Většinou na stole nechybí rybí polévka s osmaženou houskou, smažený kapr s bramborovým salátem, jablkový závin, vánoční cukroví a vánočka. Některé hospodyňky připravují kapra načerno či vepřové řízky, aby nikomu nezaskočila rybí kůstka.

Betlém, stromeček, koledy


Po slavnostní večeři se většinou rozsvěcuje nazdobený vánoční stromeček s betlémem a před rozdělováním dárků, které jsou připraveny pod ním, se zpívají koledy.

Lití olova


Po rozdělení dárků se v některých rodinách udržuje tradice lití olova. (To je nejsnáze k zakoupení v rybářských potřebách.) Nad plamenem na kovové lopatce se nechá rozžhavit olovo, opatrně naráz se vlije do připravené kovové nádoby s vodou a nechá se zchladit. Poté se vyjme a podle tvaru se každý snaží odhadnout, co ho příští rok čeká.

Krájení jablka


Po bohaté večeři je čas na věštění z jablíček. Ta se překrajují napříč a obě poloviny se všem ukazují. Pokud má jádřinec tvar pěticípé či vícecípé hvězdičky, bude ten, kdo ho rozkrojil, zdráv. Pokud má tvar kříže, pak ho čeká nemoc, či mu do roka hrozí smrt.

Jmelí pro zdraví a štěstí


Domácnost má zdobit o Vánocích větvička jmelí. Aby měla kouzelnou moc a udržela rodině zdraví, je třeba, aby ji hospodyně dostala, nikoliv ji sama koupila. Pokud se pod větvičkou páry políbí, láska jim vydrží po celý příští rok.


Svobodné dívky házejí střevíčkem přes hlavu směrem ke dveřím. Pokud dopadne špičkou ke dveřím, bude do roka svatba, padne-li špičkou dovnitř, dívka zůstane svobodná.

Pouštění lodiček

Do mísy s vodou dáme zapálené plovoucí svíčky nebo ořechové skořápky se zbytky vánočních svíček. Komu svíčička plave kolem okraje, ten se bude držet celý příští rok doma, komu svíčička odpluje do středu mísy, ten se vydá do světa.

Štědrý den a večer můžeme završit návštěvou půlnoční mše, při níž se slaví narození Ježíše Krista.

Marie Valasová
24. 12. 2008

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video