Vozíme a nosíme dítě | e15.cz

Vozíme a nosíme dítě

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
aneb více o kočárcích, golfáčích, šátcích na nošení miminka a dětských přívěsech za kolo.

Kočárek
Každá dnešní maminka si může vybrat z velké nabídky kočárků. Existuje spousta typů, zcela běžných i velmi luxusních. Liší se barvou, konstrukcí, vlastnostmi i cenou. Jak se v nabídce orientovat? Někdo vybírá podle ceny, jiný podle barvy nebo módy. Podle čeho bychom měli vybírat s ohledem na dítě? Měli bychom si uvědomit, že kočárek potřebuje nejen novorozenec a malý kojenec, ale dítě průměrně do dvou let. Pro výběr je tedy dobré rozdělit si etapy života dítěte na období, kdy ještě samo nesedí, a na období, kdy již polohy vsedě běžně užívá. Ideální je, pokud je kočárek přizpůsobitelný pro jednotlivé etapy. Ke kočárkům se dá koupit i „skejtík“ -plošinka, která se připojí za kočárek a může na ní za jízdy stát starší sourozenec.

Kočárek pro první období
„Kočárek pro první období musí mít především jednu základní vlastnost -musí se houpat,“ zdůrazňuje čtyřnásobná maminka Bc. Vladimíra Lipovská, zakladatelka mateřského centra v Brandýse nad Labem (Brandýský Matýsek centrum rodin). Vždyť jste své děťátko nosily devět měsíců pod srdcem a neustále jste se pohybovaly, tedy jste s ním stále houpaly. Proto je velmi důležité, aby i kočárek měl buď dobře odpružená nebo nafukovací kolečka, nebo aby konstrukce podvozku kočárku byla houpací.
„V prodejně si zkuste kočárek povozit, tak si vyzkoušíte jeho výšku,“ radí Vladimíra Lipovská. „Nezapomeňte přitom na partnera, i on bude přece kočárek vozit. Výhodou je polohovatelná plocha pod zády dítěte, velmi důležitá je stabilita kočárku -znám maminky, které musely kočárek vyvažovat lahví minerálky, aby se jim při puštění rukojeti nepřeklopil.“ Ostatní parametry výběru již nejsou tak zásadní, nicméně vždy přemýšlejte také o velikosti korbičky (budete jezdit v zimě s fusakem nebo v létě jen s tenkou dečkou?).

Kočárek pro druhé období
Kočárek pro období, kdy dítě již samo sedí, už nemusí splňovat podmínku houpání, ale je to pro děti příjemnější. Určitě by však měl mít překlápěcí rukojeť. Dostanete se možná do období, kdy bude vaše dítě propadat panice, pokud vás třeba jen chvíli neuvidí, budete je tedy muset vozit čelem k sobě. Pak ovšem přijde naopak doba, kdy nad pocitem bezpečí zvítězí zvědavost, a vy budete své dítě vozit čelem „do světa“. Překlápění rukojeti je výhodou i při problémech s větrem či sluníčkem.
Dětská a rehabilitační lékařka (autorka Bodové cvičební metody) MUDr. Věra Kleplová je zastáncem toho, aby se děti vozily v kočárku čelem k matce. Jen tak podle ní je dítě na procházce skutečně „s matkou“, která na ně může mluvit, ukazovat mu různé věci apod., což je velmi důležité pro jeho zdravý rozvoj.

Trojkombinace -ano, či ne?
Kočárek pro období, kdy dítě již samo sedí, by měl být velmi stabilní, současně by měl nabízet možnost zabezpečení dítěte -lze to řešit i přídavnými upínacími popruhy. Polohovatelná má být nejen opěrka zad, ale i část pod nohama. Součástí kočárku by měl být také nánožník pro chladnější období. Důležité je i to, aby textilní součásti bylo možné prát -přijde období malých nenasytů! Pro každé období je dobré mít u kočárku úložný prostor (budete vozit plenky, žínky, svačinky atd.) a pláštěnku nejen pro déšť, ale i proti větru.
„Přímo se nabízí otázka, zda by tyto problémy nejlépe nevyřešila trojkombinace. Těžko říct, každý vychází z jiné osobní zkušenosti. Mým prvním kočárkem byla právě velmi drahá a krásná trojkombinace. Přesto jsem byla nucena koupit kočárek ještě jeden. Důležitým parametrem v dnešní době je totiž skladnost kočárku. Neostýchejte se proto zaparkovat před prodejnou a požádat prodavače o praktickou ukázku skladnosti kočárku přímo ve vašem autě. Nenechte se přesvědčit, že korbičku i s dítětem umístíte na zadní sedadlo, vaší povinností je mít pro tyto účely autosedačku. Pamatujte také na nepohodlí delších cest, kdy je auto „vyplněno“ kočárkem. Zjistíte, že požadavek skladnosti dokáže splnit málokterá trojkombinace. Pro své další dvě děti jsem si již pořídila luxusní značkový kočárek a po osmi měsících sporťák,“ radí z vlastní zkušenosti Vladimíra Lipovská.

Co „golfáče“?.
Co tzv. golfky nebo golfáče? Maminka čtyř ratolestí Vladimíra Lipovská si ze své zkušenosti stěžuje na malá třesoucí se kolečka a radí s golfkami jezdit pouze po rovných drahách pro kolečkové brusle či koloběžky, nebo po supermarketech. Po chodnících pouze tehdy, chcete-li své dítko řádně „vytřepat“. Naopak tatínek dvou synků Jiří Kolář má s golfkami dobré zkušenosti. Vyrábějí se i typy s odpruženými kolečky a ke golfkám se může připojit i „skejtík“, na kterém se může vozit starší dítě. Takže při nákupu si golfky pořádně vyzkoušejte!
A tip na závěr: „Je výhodné koupit kočárek pro první období z druhé ruky (za pár měsíců ho ležící miminko rozhodně neponičí a cena je většinou ani ne třetinová) a při nákupu kočárku pro druhé období dobře vybírat a nešetřit,“ upozorňuje Vladimíra Lipovská.

Dětský přívěs za kolo
Zvláště rodiče, kteří si nedovedou představit svůj život bez sportu, ocení přívěsný vozík zvaný croozer, ve kterém můžete vozit i nejmenší děti pohodlně na cyklistický výlet i na pěší túru. V něm mohou ve speciální přídatné sedačce cestovat i nejmenší miminka. To určitě potěší ty rodiče, kterým se nechtělo s prvním společným výletem na kolech čekat až do 18 měsíců věku dítěte, od kterého teprve pediatři doporučují užití cyklosedačky. V internetové diskusi o bezpečnosti vozíku si ho tatínkové velmi pochvalují: „Těžiště celé soupravy cítíte dole pod koly, a ne nad nosičem. Při náledí jsem jednou z kola sletěl, ale s croozerem to ani nehnulo,“ píše tatínek Václav. A tatínek Jan se přidává: „Pokud nejste takoví hazardéři, abyste to se svým potomkem pálili čtyřicítkou po kostkách na silnici ve městě za plného provozu, ale jezdíte hezky pianissimo po dobrých cyklostezkách, není třeba se o zdraví vašeho pokladu obávat.“
Croozer má také zimní variantu na lyže a dá se používat i jako sportovní kočárek či vozík pro in-line bruslení nebo jogging. Vozík je možné si také vypůjčit v půjčovně a způsob jízdy si vyzkoušet v praxi. Na silnice však smějí pouze přívěsy s atestem.

Nošení v šátku
Nošení dětí patří k určitému životnímu stylu. Nejde o to koupit si šátek a občas do něj dítě dát. Je to součást celkového přístupu k dítěti a jeho výchově, k tomu, kým vlastně je a jak rodiče vycházejí jeho potřebám vstříc. Maminka (otec) může mít dítě stále u sebe a má přitom volné ruce. S dítětem v šátku zvládnete i jednodušší domácí práci nebo hru se starším dítětem, dobře se s ním nastupuje do dopravních prostředků. V zimě můžete dítě i s šátkem schovat pod bundu -na vašem těle určitě neprochladne. Šátek se váže různými způsoby -usazení dítěte na těle rodiče má tedy různé varianty. Někteří lidé namítají, že dítě nošené v šátku bude příliš vázáno na svého „nosiče“. Podle psychologů je však mimořádně důležité, aby v útlém věku cítilo blízkost matky (otce). Získá díky tomu jistotu, která mu později pomůže se bez problémů osamostatnit.Rodiče také mívají obavy, že dítě zabalené v šátku nic nevidí. Těm nejmenším to nevadí -ostatně pod boudou kočárku toho také moc nevidí. A až dítě povyroste, začnete používat jiný způsob úvazu, aby se dítě mohlo rozhlížet. Kurzy vázání šátků dnes nabízejí mnohá mateřská centra.

Jak s nošením začít?
Nošením v šátku je dítě vystavováno různým polohám a situacím, vnímá přímo celým tělem všechny reakce rodičů. Je přímo zapojeno do jejich světa. Automaticky s ním rodina počítá do všech plánů a nenarušuje její chod. Jak s nošením začít? K nácviku si vyberte dobu, kdy má děťátko dobrou náladu a vy nikam nespěcháte. Po nasazení nosítka (šátek na nošení dětí je možné vázat různými způsoby -dnes není problém najít kurz na vázání šátků,
kde se vše naučíte) a vložení dítěte do něj se začněte ihned pohybovat, aby dítě hned pocítilo rytmus chůze. Když si nacvičíte pohyb v bytě, vyjděte ven na procházku. Pokud máte ještě starší dítě, je vhodné pro něj použít sportovní kočárek, z kterého dokáže samo slézt a samo do něj nastoupit. Zapojte do nošení i ostatní členy rodiny -nosit může tatínek, babička či děda, i starší sourozenci. Nedejte se odradit případným pláčem miminka -i pro něj je nošení nové a musí si na něj zvyknout. Vyzkoušejte více poloh, samo vám dá najevo, jaký způsob je mu nejpříjemnější.

Přednosti a nevýhody šátku
Přednosti šátku:
Máte volné ruce.
Máte lepší kontakt s dítětem.
Existuji různé způsoby nošení pro různý věk (jsou maminky, které nosily dítě až do tři let).
Dostanete se s dítětem i do míst, které je s kočárkem dosažitelné problematicky (některé obchody, ale i třeba les).
Ditě v něm může klidně spát.
Tělíčko dítěte se těsně přimkne k tělu matky a nezatěžuje jeho páteř.
Šátek je malý, lehký -když ho odložíte, snadno ho schováte do tašky.
Snadno se udržuje v čistotě, lze ho prát.
Zvlášť přínosné je nošení pro předčasně narozené děti, které mají rovnovážný systém velice citlivý na podněty. Nahrazujete jim pohyby, které by normálně pokračovaly v děloze.

Nevýhody šátku:
Někdy budete středem pozornosti.
Nemůžete v něm -na rozdíl od kočárku -přepravovat další věci.
Pokud máte obavy, co to udělá s vaši páteří, nebojte se -váha dítěte je rovnoměrně rozložena na ramena, záda a boky, nikoli pouze na záda a krk.


Zdroj: 300 rad pro první rok s dítětem, autorka Helena Chvátalová, uvedeno ve spolupráci s nakladatelstvím Portál, www.portal.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video