Vy a váš partner: Jak jste se seznámili? | e15.cz

Vy a váš partner: Jak jste se seznámili?

ZDROJ: Ženy - E15

Marta Fenclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Víte, že podle místa seznámení se bude vyvíjet i váš vztah?

Je dobré mít po ruce napínavý příběh o záměně zavazadel na letišti, romantickou historku o letní bouřce a zmoklé krásce bez deštníku nebo něco veselého o tajemném zloději nezaheslované Wi-Fi. Přece nebudete vyprávět, že jste ho poprvé viděla úplně opilého čurat do křoví nebo si říkala, co je to za namachrovaného blbečka tamhle na baru. Nicméně, ať už vám to nakonec klaplo, nebo ne, způsob a místo seznámení hraje při výběru vhodného partnera svoji roli.

KDYŽ VÁS SEZNÁMÍ KAMARÁDKA

Dohazovačka? Mezi třicátníky a čtyřicátníky nic neobvyklého. Tahle kamarádka je sama a tamhleten kamarád si nemůže najít tu pravou. Najdeme vhodnou záminku a pozveme je oba. Někdy méně okatě, někdy klidně i na rovinu. A uvidíme, jestli přeskočí jiskra. Proč ne?

Pravděpodobnost budoucího možného vztahu může být v takovém případě podle psychologa Michala Petra poměrně vysoká. „Na druhou stranu, pokud se pak takový pár rozejde, může to mezi společnými přáteli způsobit mnoho problémů,“ dodává psycholog.

POKUD SI DÁTE INZERÁT

Internetových seznamek jsou desítky a každá druhá slibuje partnera na míru. Chcete vysokoškoláka? Stačí zadat požadavek a vybírat. Různé výzkumy šermují poměrně vysokými procenty úspěšnosti, ale jak upozorňuje Michal Petr, většinu takových výzkumů si dělají seznamky samy. To ale neznamená, že byste právě tady nemohli najít lásku na celý život.

Nesporným plusem seznamek je, že si můžete udělat důkladný předvýběr hezky v klidu doma a dotyčné si řádně prolustrovat. Následná internetová konverzace prozradí další důležité detaily jako společné zájmy, celkový rozhled nebo základní znalosti gramatiky. Ale to, co hraje při seznamování jednu z největších rolí, bude vždycky chybět: první dojem. Kritéria výběru jsou při seznamování přes seznamku čistě racionální. Víte, že dotyčný má modré oči, vysokou školu a sbírá zkameněliny, ale to nejdůležitější, a sice vzájemné sympatie, z jeho profilu nevyčtete.

„O prvním dojmu rozhodují první čtyři vteřiny, které jsou klíčové. Zejména u žen, pro které je často podstatnější charisma a osobnost než vzhled, je pak osobní kontakt většinou důležitější,“ říká Michal Petr. „Spíše bych doporučil takzvané speed dating seznamky, kdy se partneři navzájem vidí a mají aspoň tři minuty rozhovoru na to, aby se pokusili druhého zaujmout,“ dodává.

KDYŽ HO POTKÁTE V PRÁCI!

„Co je v domě, není pro mě,“ říkává se. Pokud se kvůli této moudrosti vyhýbáte fešákovi z vedlejší kanceláře, děláte možná velkou chybu. „Tohle rčení platilo, když žili lidé v úzkém společenství třeba na jednom statku a byli na sobě životně závislí. Dnes bych se seznamování na pracovišti nebál, byť svá rizika jistě má,“ říká Michal Petr. Společná práce může vztah na začátku utužit. Potíže můžou nastat, pokud se jedná o vztah nadřízeného k podřízené, nebo když jeden z partnerů změní zaměstnání a společný zájem zmizí. O tom, že by vztah na pracovišti neměl budoucnost, však pochybuje.

LÁSKA PŘES ON-LINE HRY

Ano, i přes počítačové sociální hry se lze seznámit. Jedna z mých kamarádek se takto seznámila se svým dnes už manželem z Nového Zélandu. Podle Michala Petra takový způsob seznámení jistou šanci má. „V průběhu hry zjistíte o tom druhém důležité věci včetně charakterových vlastností. Třeba když slíbí, že se ve hře sejdete v jednu v noci a pak skutečně dorazí, můžete z toho usuzovat, jak by se zachoval i v reálu. Vrhat se ale do manželství, aniž byste se pořádně poznali i v reálném životě, bych nedoporučoval,“ doplňuje.

BAR ALKOHOL & VY 2

I když to vypadá na jeden z nejjednodušších způsobů, jak se seznámit, pravděpodobnost delšího trvání vztahu je podle Michala Petra poměrně nízká. Alkohol sice mysl uvolní a odbourá případné komunikační zábrany, zároveň ale značně zkreslí úsudek. Náhlá přitažlivost bývá proto spíše fyzického než duševního rázu. „Na druhou stranu - není důležité, jestli skončí takový pár hned v posteli, ale jak to potom vybalancuje a vykomunikuje.“

SEZNÁMENÍ NA CESTÁCH

Veřejná městská doprava, vlaky, letadla… Na první pohled možná to nejméně pravděpodobné místo na seznámení, podle zkušeností odborníka mívá ale nečekané procento úspěšnosti. „Divila byste se, kolik mých klientů se seznámilo v MHD,“ tvrdí Michal Petr. „Pravidelné cesty do práce, setkávání na zastávce anebo uvíznutí v zácpě může zažehnout jiskru. V Praze je to jiné než v menších městech, ale ten hlavní impulz, kdy se s někým setkáte tváří v tvář a cítíte, zda to půjde nebo ne, ony magické čtyři vteřiny zafungují určitě.“ A najít téma k hovoru, pokud vám oběma zrovna ujel vlak, může být přirozenější než křečovité seznamování u barové stoličky.

Podle amerického výzkumu z roku 2014 (Sassler, Miller), kterého se zúčastnilo 62 párů, které spolu žijí delší dobu, se většina z nich seznámila prostřednictvím přátel nebo rodiny (25 %), přes společné zájmy (24 %), v práci (16 %), zatímco menšina (11 %) potkala svého partnera v baru, ve škole nebo na sociálních sítích.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Marta Fenclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video