Vybíráme dětem zájmové kroužky | e15.cz

Vybíráme dětem zájmové kroužky

ZDROJ: Ženy - E15

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Začátek školního roku je také obdobím mimoškolních aktivit. Který z kroužků je ten nejvhodnější vám sice neporadíme, ale pomůžeme vám najít tu správnou orientaci v nepřehledné spleti zájmových činností. 

Mám versus chci mít doma …


Je určitě moc fajn, pokud se u vašeho dítěte projeví pohybové či hudební nadání již v útlém věku a je jistě chvályhodné toto nadání rozvíjet.

Dřív než se pustíte do zapisování dětí do toho či onoho kroužku, ujasněte si, zda se skutečně jedná o zájmy a talent vašeho dítěte, anebo zda za vysněným zápisem na housle (do plavecké školy či do gymnastiky) nestojí vaše vlastní představy.

Myšlenky typu „co jsem v životě nedokázal já, zvládne můj syn/dcera“ hodně rychle opusťte – v opačném případě máte poměrně vysokou pravděpodobnost, že se z milovaného kroužku stane nenáviděné „vězení“.

Máme doma umělce


Chcete-li dát svému dítěti vzdělání v některém z uměleckých oborů, pak bude na místě obrátit se na některou ze „ZUŠek“. Znalci jistě vědí, že „ZUŠka“ neboli Základní umělecká škola je novodobý název pro dříve známou „Lidušku“ (Lidovou škola umění).

Je pravda, že oficiální termín zápisu pro letošní školní rok jste už prošvihli, ale kdo ví, je možné, že se nějaké to místo uvolnilo. V případě individuální výuky hudebního nástroje je tato šance poměrně malá, avšak u hromadných předmětů jako je taneční, literárně-dramatický či výtvarný obor rozhodně neházejte flintu do žita. Seznam té vám nejbližší ZUŠky najdete například na http://www.umelecka-skola.cz/

Máme doma sportovce


Pohybové kroužky či sportovní oddíly oceníte, pokud máte doma malého rošťáka s velkým přebytkem své nezkrotné energie. Nabídka je opravdu široká, počínaje úzce profilovanými sporty (gymnastika, tenis, plavání) až po všestrannější cvičení (Sokol). Pomocí vám mohou být například stránky http://www.nabory.cz

Máme doma čtenáře


Možná si říkáte, že v době moderních technologií je čtení přežitek. Ovšem už samotný fakt, že jste se při čtení tohoto článku prokousali až na toto místo, ukazuje, že znát písmenka není úplně od věci. A přiznejme si to na rovinu, koukat do monitoru je sice fajn, ale listovat zažloutlými listy původních Čtyřlístků či Verneovek je o poznání lepší.

Pokud máte doma prvňáčka, zkuste místo pravidelného navštěvování kroužků vytvořit prostor pro fantazii. Mnoho knihoven plánuje na začátek školního roku slavnostní pasování do řad čtenářů, byla by škoda je propást.

Máme doma „snaživku“

„Jé, mamí, tohle by mě fakt bavilo.“ Pokud vaše dítě patří mezi ty, které se snadno téměř pro cokoliv, brzděte. Pokud vaše dítko bude mít v pondělí gymnastiku, v úterý výtvaru, ve středu flétničku, ve čtvrtek skaut a v pátek hudební nauku, pak si velice rychle zvykne, že mu neustále někdo organizuje život a nedokáže se samo zabavit.

Je možné, že pak o víkendu za vámi budou běhat a kňučet „Mamííííííí, já se nudím!“. Věřte radám psychologů, kteří tvrdí, že ke škole bohatě stačí dva koníčky a zbytečně své ratolesti nevystavujte kroužkovému obžerství.

Máme doma lenocha

Co dělat, pokud vaše dítko je přesný opak výše uvedené „snaživky“? Nejraději by celý den prosedělo doma a zcela rozhodně se mu do žádných kroužků nechce (pokud se zrovna nejedná o rozvoj ležingu a gaučingu či rychlostní pojídání chipsů).
 
Jistě, můžete vyhrožovat, můžete se zlobit, můžete jej násilím donutit chodit do kroužků, které mu vyberete, ale upřímně – má to vůbec cenu? Co kdybyste mu dali obyčejné volno. Možná za rok zjistí, že doma je nuda a sám začne hledat, co jej vlastně baví.

Velmi výstižně tento vskutku novátorský názor na výchovu shrnul novinář a spisovatel Tom Hodgkinson, šéfredaktor časopisu Lenoch a autor úspěšné knihy Buďte volní, buďte líní: „Objev, že líný rodič je dobrý rodič, jsem učinil při četbě následující pasáže z eseje D. H. Lawrence: Jak začít se vzděláním dítěte? První pravidlo - nechte ho být. Druhé pravidlo - nechte ho být. Třetí pravidlo - nechte ho být. To pro začátek stačí.“

Autor: Lucie Černohorská

3. září  2009

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery