Vybíráme svatební kytici | e15.cz

Vybíráme svatební kytici

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Svatební kytice nesmí chybět na žádné svatbě. Podle tradice ji má zajistit ženich, ale moderní nevěsty si ji vybírají samy. Proč? Přece proto, že nevěsta nejlépe ví jaké šaty bude mít, s níž kytice musí ladit.

Svatební kytice


Svatební kytice by měla být přizpůsobena k typu postavy nevěsty, k svatební šatům a ostatním doplňkům.
Čím jsou svatební šaty nevěsty více zdobené, tím jednodušeji by měla být uvázána svatební kytice. Při tvorbě kytic se používají různé materiály, tvary a délky. Převisající se nosí položené přes ruku nebo mají ouško jako kabelka. Stále však existuje klasika - kulaté svatební kytice ve stylu biedermayer jsou téměř univerzální a hodí se ke všem typům šatům i věku nevěsty.

Štíhlé nevěsty si mohou dovolit více experimentovat. Vhodné jsou pro ně téměř všechny typy svatebních kytic. Jediným omezením je velikost kytice - pro útlé dámy nejsou vhodné velké a výrazné kytice. Nevěsta drobné postavy by měla spíše sáhnout po převislé svatební kytici, která opticky postavu zeštíhluje a prodlužuje. Nikde však není přesně předepsané jakou svatební kytici by měla nevěsta zvolit. Každá dáma je jedinečná a hodí se k ní něco jiného.

Autor: Ženy - E15


Co právě „letí“?


Svatební kytici nikdy nevybírejte až na poslední chvíli. Můžete si vybrat kytici z vašich nejoblíbenějších květů nebo z rostlin, které si chcete dopřát pouze k tomuto slavnostnímu okamžiku.

Nejoblíbenější jsou stále růže v bílé barvě nebo pastelově růžové či tradiční červené. V žebříčku svatebních květin vedou i nadále gerbery, lilie, hortenzie a orchideje a oblíbené jsou i kytice z lučních nebo lesních rostlin. Moderní nevěsty dávají stále častěji přednost kalám. Ne už těm „obyčejným“ bílým, ale žlutým nebo dokonce temně červeným. Výrazné a přitom jednoduché květy s čistými liniemi se vážou do střízlivé kytice nebo se kombinují s listy arálie a bergrassu. Můžete mít i nekonvenční kytice plné fantazie s různými bobulemi, ovocem, perlami, křišťály či peřím a hedvábnými stuhami.

Letošní svatební trend ve stylu Matky Přírody


Stejně jako v loňském roce, kdy světový svatební trend směřoval k nezvyklé černobílé svatební dekoraci včetně kytice, tak i letos se mohou nevěsty těšit na nekonvenční pojetí svatebních kytic.

Základní a nosnou barvou kytice je zelenožlutá, kombinovaná nejlépe tón v tónu a doplněná něžnými bílými tylovými doplňky, krajkou či perličkami.

Autor: Ženy - E15


Zelená přímo symbolizuje přírodu, je barvou naděje, přátelství, bezpečí a jistoty. Samotná žlutá barva je výrazem veselí a radosti, protože symbolizuje slunce, jas a rozum. A tak spojení těchto dvou barev ve svatební kytici je ideální k vyjádření myšlenky o pevném soužití plném porozumění, lásky i tolerance.

Jak má vypadat květinová dekorace


Květinová výzdoba kostela či obřadní síně je tím prvním impulzem, který určí celkovou náladu vaší svatby. Správně zvolená výzdoba dokáže navodit příjemnou a slavnostní atmosféru. Volba květinové dekorace však záleží na tom, zda se jedná o sňatek civilní, uzavíraný v obřadní síni městského úřadu, na hradě, zámku, v parku či ve volné přírodě.

Při církevním sňatku v kostele je potřeba respektovat nejen daný prostor, ale i potřeby církve, která má na průběhu obřadu největší podíl. Pro aranžmá svatebního prostředí není nutné použít stejné květy jako ve svatební kytici, ale pro květinovou dekoraci je vhodné dodržet stejnou barevnost květin.

Nechte si poradit


Pokud si nevíte s výběrem kytice rady, nepropadejte zoufalství. V květinářství či svatebním salónu si můžete vybrat z katalogu a nechat si poradit od odborníků. Ti vám poradí i s ostatní květinovou výzdobou, aby ladila či kontrastovala s vaší svatební kyticí. Například jakou korsáž (kytičku na klopu) pro ženicha vybrat, kolik budete potřebovat kytic pro svědky a ostatní svatebčany, zajistí myrty, výzdobu kostela, automobilů i svatební tabule.
 
Pro náročné snoubence připraví hnízdečko lásky obsypané vonnými lístky růží a gelovými svíčkami třeba od prahu bytu přes ložnici až do koupelny. Zkušený florista by měl vhodně skloubit požadavky nevěsty a své zkušenosti tak, aby výsledkem byla vhodná svatební kytice přizpůsobená představám nevěsty.

Autor: Irena Forejtová
14. ledna 2009

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video