Vypěstujte si sebevědomí! | e15.cz

Vypěstujte si sebevědomí!

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sebevědomí a víra v sama sebe je nezbytná pro ty, kteří chtějí být v životě spokojení a někam to dotáhnout.

Skromnost je sice hezká vlastnost, ale na druhé straně být ve společnosti šedou myškou asi nikdo být nechce.Nesmělý člověk to nemá v životě jednoduché. Rudne, když má promluvit nahlas, chodí se sklopenýma očima, aby raději nikoho nepotkal a nemusel vést rozhovor, protože se stydí, v práci většinou ustrne na jedné pozici, protože nemá víru ve svém schopnosti a  v to, že by to mohl dotáhnout někam výš a v partnerském vztahu ho trápí pocity méněcennosti, protože podceňuje svůj vhled a své dovednosti. Každý by měl tedy pracovat na tom, aby mu nízké sebevědomí neznepříjemňovalo život a aby mu nebylo překážkou v tom, čeho by chtěl dosáhnout.

Rovnýma nohama
Jak se naučíte překonávat to, že čeho máte strach a v čem jste nejistí? Nejlépe tak, že to budete dělat co nejčastěji. Čím víc člověk trénuje určitou věc, tím dříve zjistí, že na ní není vlastně nic nesnadného a po čase mu bude připadat naprosto běžná a normální. Tak například takový pohled do očí někoho druhého. Raději sklopíte zrak, než byste se střetli při pohledu s někým jiným? Tak to postupně zkoušejte, nejdříve sekundu, pak dvě a postupně přidávejte a nacvičujte si to na lidech, které potkáváte-na prodavačce v obchodě, na sousedce, na úřadech. Trápí vás, že když máte promluvit nebo nedej bože vést rozhovor na téma počasí, hned zčervenáte a začnete trapně blekotat? Nacvičte si konverzaci doma před zrcadlem, s vaším psem nebo kamarádkou a když zjistíte, že mluvit umíte, začněte pomalu trénovat- místo toho, abyste jen odpovídali na pozdravy, přihoďte k tomu ještě nějakou větu, třeba “ Jak se máte? To jsme se dlouho neviděli!“ a časem zjistíte, že vyprávět historku, které se vám stala loni na dovolené na večírku v práci pro vás nebude problém.
Také pamatujte na to, abyste mluvili dostatečně nahlas, a abyste uměli připojit i úsměv.

Zapracujte na sobě
To, že si nevěříte, může mít důvod nejenom v tom, že se zkrátka neumíte vyjadřovat, ale často v tom, že si nevěříte. Myslíte si, že pokud s vámi někdo hovoří, dívá se spíše na to, že máte rozmazanou rtěnku, rozcuchaný účes, nebo si právě říká, že máte na sobě úplně nemožnou sukni. A proboha jen aby vás nikdo nepochválil, hned si začnete myslet, že je to od něj pouhá ironie, protože na vás k pochvale přeci nic není. Pokud si nejste jistá svým zevnějškem, jste nespokojená se svou postavou, vlasy nebo  oblečením, tak se zkrátka pokuste o změnu a zapracujte na sobě. Když se budete líbit sama sobě a budete spokojena s tím, jak vypadáte, okamžitě vám to přidá na sebevědomí a také v komunikaci s lidmi budete jistější a pevnější v kramflecích.

Seznam a úkoly
Pokud si myslíte, že nic neumíte a jste k ničemu, vezměte si list papíru, tužku a sepište si vše, co se vám kdy povedlo. Napište úplně všechno, třeba i bábovku, která se vám povedla minulou neděli k obědu. Zjistíte, že nejste tak neschopná, jak jste si původně myslela. Seznam postupně doplňujte a vždy, když vás zase přepadne litovací nálada, přečtěte si jej a hned bude líp.
Dávejte si také různé malé úkoly, například že už konečně řeknete sousedce, aby  vám vrátila těch sto korun, co si od vás půjčila už dávno nebo že hned dnes půjdete sama posilovny a požádáte trenéra, aby vám předvedl jednotlivé cviky. Když zjistíte, že zvládáte malé úkoly, nebudete mít strach  z těch velkých.

Cíl
Mějte v životě cíl a snažte se udělat vše pro to, abyste ho dosáhli. Pokud se vám podaří v životě dosáhnout toho, o čem jste snili třeba už v dětství, dodá vám to víru v to, že jste silná a schopná osoba, která se umí postavit životu a to i přes to, že má obavy sama ze sebe. Věřte si a pokud se vám bude někdo posmívat nebo vás zrazovat, tím větší úsilí vyviňte.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video