Za volantem bezpečnost především | e15.cz

Za volantem bezpečnost především

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nebaví vás mužské žerty ohledně žen řidiček? Dokažte jim, že umíte jezdit nejen lépe, ale především bezpečněji. Stačí se držet několika základních rad.

Být dopravním účastníkem v České republice není zdaleka nic bezpečného. Jen za minulý měsíc se u nás událo 12 675 dopravních nehod, 66 lidí přišlo o život a 290 bylo těžce zraněno přičemž v 521 případech byl na vině alkohol. K tomu, abyste snížily pravděpodobnost, že se stanete součástí těchto statistik, pomůže i osvojení si několika základních pravidel bezpečnosti jízdy. 

Rychlost vám cestu zkrátit nemusí


Vysoká rychlost spojená s nepozorností patří mezi hlavní zabijáky na našich silnicích. Přestože si o rychlostních limitech na určitých komunikacích můžeme myslet svoje, tak především v obcích je dodržování 50 kilometrové rychlosti nezbytné. Nejenže při nehodě v nižší rychlosti zvyšujete šance pro přežití sobě, ale chráníte tím i své okolí.

Pouhé zvýšení rychlosti na 60 km/h prodlouží vaší brzdou dráhu o 9 metrů. Právě tato vzdálenost může rozhodnout, jestli přejedete člověka na přechodu, nebo stihnete zabrzdit včas. Velice důležité je také přizpůsobení vaší rychlosti aktuálním okolnostem – počasí, hustotě dopravy, viditelnosti apod. Pokud prší, je mlha a jedete v noci, pak se opravdu nevyplatí nikam spěchat.

S tímto faktorem souvisí i dodržování minimální bezpečné vzdálenosti od vozidla před vámi. Řiďte se doporučovaným pravidlem dvou sekund, což reflektuje vaší reakční dobu při řízení – jaký manévr použijete, jak moc zabrzdíte, kam se vyhnete atd. Jak na to? Jednoduše se zaměřte na určitý bod (strom, patník), které auto před vámi minulo, a vy jej nesmíte projet dřív, než napočítáte do dvou. 

Žádné šminky nebo flaška za volantem


Bylo to již lehce zmíněno, ale nyní to ještě zdůrazníme. Základem bezpečné jízdy je pozornost řidiče. Rozhodně tak zapomeňte na telefonování bez hands-free sady, malování si obličeje během jízdy či hrabání v kabelce. Vaší pozornost však mohou ohrozit i fyziologické procesy jako přílišný stres či únava. Pokud na sobě začnete pozorovat ztrátu soustředěnosti, raději někde zastavte, projděte se a načerpejte opět koncentraci.

Během tohoto roku již bylo zaznamenáno 5 360 nehod způsobených alkoholem, při nichž zemřelo 33 lidí. Alkohol výrazně zpomaluje vaší reakční dobu, zhoršuje rozpoznávací schopnosti, které jsou klíčové pro správný odhad vzdálenosti či rychlosti ostatních vozidel, a především vede k přeceňování vlastních schopností. Kombinace všech těchto faktorů dělá z alkoholu velice nebezpečného společníka pro řízení.

Poutejte sebe i své děti


Podle statistiky Ministerstva dopravy zemřelo u nás při dopravních nehodách v roce 2007 329 řidičů a spolujezdců, jejichž největší chybou bylo nepoužití pásu nebo dětské sedačky. Nebudeme se zde proto zabývat takovou samozřejmostí, jakože máte být během jízdy připoutané. Podívejme se raději blíže na správné způsoby poutání a hlavní chyby při používání dětských autosedaček.

Pokud se připoutáváte, dbejte na to, aby část u připínání dole byla co nejníže a seděla pevně na vašich bocích. Vršek pásu by měl vést přes vaše rameno a hruď. V žádném případě nesmí jít přes krk. Ani pod paži pás nepatří. Dementovat je dále třeba mýtus o tom, že se člověk na zadním sedadle poutat nemusí. Pokud totiž dojde k nehodě, tak nepřipoutaný spolujezdec častokrát zabije člověka na sedadle před ním.

Co se dětských sedaček týče, tak dbejte především na její bezpečné a dostatečné upevnění. Sedačka se musí hodit jak k autu, tak k dítěti. Samotné upoutání vašeho drobečka je pak to nejdůležitější, co před každou cestou musíte udělat. Dbejte na to, aby dítě nebylo v sedačce volně, ale aby jej popruhy zbytečně netrýznily. Mnoho šťastných a bezpečných kilometrů vám přeje server Ženy.cz!

Autor: Josef Kraus

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video