Zábava nejen pro dlouhé zimni večery | e15.cz

Zábava nejen pro dlouhé zimni večery

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Člověk je tvor zvídavý, vynalézavý a dokáže jej zabavit i obyčejný arch papíru. V zemi vycházejícího slunce dokonce kouzlení s kousky papíru povýšili na umění zvané origami.  

Už jako malé děti jsme si často dokázali ukrátit čas hrou s kouskem papíru. Různě jsme jej skládali, ohýbali, trhali. V té době jsme ještě ani netušili, že vyrábět rozličné tvary a podobizny z papírových listů se ve vzdáleném kousku zeměkoule zvaném Japonsko považuje přímo za uznávané umění, nazývané origami.

Zpočátku se v origami jednalo pouze o jednoduché tvary, které sloužily jako ozdoby či drobné dárky, avšak postupem času se jejich repertoár začal rozšiřovat a dnes už mezi nimi najdete skutečné skvosty. Povětšinou hledali tvůrci papírových skládanek vzor v říši rostlin a zvířat, ale dnes se dá říct, že fantazii se meze nekladou. Při pozornějším hledání najdete stovky návodů, jak postavit například parníček, tučňáka, přesýpací hodiny, dinosaura či raketoplán.

Počátky křehkých skládanek

Jak už sama podstata napovídá, na papírové skládačky bychom jistě narazili ve všech zemích, kam se papír a jeho výroba rozšířil. Jejich počátky se všeobecně datují do 9.století našeho letopočtu, přičemž pojmenování origami vychází z japonských znaků, odpovídajícím významu oru – skládat a kami – papír. Nejstarší origami sloužila jako drobné dárky pro štěstí a potěšení nebo k náboženským rituálům. Používala se také k výzdobě šintoistických svatyní a dodnes je můžete vidět na posvátných místech nebo na domech, ozdobených před oslavami japonského Nového roku.

Aby to však nebylo tak jednoduché, nezávisle na Japonsku najdeme v evropských historických pramenech zmínky o papírových skládankách také u starých španělských Maorů, kteří je využívaly mimo jiné při studiu geometrie. S označením origami se ale ve Španělsku setkáte jen málokde, zde se pro papírové výtvory vžil název papiroflexia. K průkopníkům papírových skládanek můžeme přiřadit také italského vědce a umělce Leonardo da Vinciho, neboť už v jednom z jeho dochovaných spisů je detailně namalován nákres k vytvoření papírové vlaštovky.

Orizuru – papírový jeřáb

Nejznámějším a pravděpodobně nejrozšířenějším tvarem origami je orizuru, neboli papírový jeřáb. Poprvé byl složen začátkem 19. století a jeho symbol je spojován s délkou života. Mimo to je ale jeho symbolika také úzce spjata se svržením atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Roku 1958 byl v Parku Míru v Hirošimě odhalen památník obětem atomového útoku, znázorňující holčičku Sadako, držící v rukou nedokončeného zlatého jeřába, ke kterému lidé každoročně na den výročí hrozivé události posílají tisíce a tisíce vlastnoručně vyrobených orizuru.

Zábava tradiční i moderní

Tradiční origami (denšó origami) se skládá vždy z jednoho kusu papíru, podle stanoveného návodu bez používání nůžek, lepidla či jiných doplňků. Vytvořené předměty by se proto od sebe neměly výrazněji lišit. Naproti tomu moderní origami (sósaku origami) nechává volný průchod fantazii, dovoleno je takřka vše. Každoročně tak přibudou desítky nových papírových výtvorů od neznámých tvůrců až po díla vyhlášených umělců, která bývají srovnávána s jinými uměleckými díly, jakými jsou například plastiky či obrazy.

Pro tvorbu origami je důležitá kvalita skládaného papíru, musí být měkký a jemný, aby šel dobře ohýbat. Používají se i různé barevné a vzorované papíry, které po složení origami vytváří zajímavé efekty. V moderním pojetí se pak figurkám nalepují oči, z plstě či vlny se tvoří srst či vlasy nebo se dokreslují různé detaily.

Origami má zejména v Japonsku neobvykle silnou tradici.S výrobou papírových skládanek se japonské děti seznamují již v mateřské školce a umění jejich tvorby je možno studovat v rámci výuky na uměleckých škol. Papírové šílenství má však své příznivce a fanoušky v mnoha dalších zemích světa. Sdružují se v klubech, pořádají setkání, soutěže, výstavy, vydávají knihy. Také v naší republice bychom našli nespočet nadšenců, kteří si skládáním origami krátí svůj volný čas. V září roku 2007 byl v Praze dokonce vytvořen český rekord ve skládání japonských origami, kdy se 36 lidem z jedné nejmenované firmy podařilo během jedné hodiny složit neuvěřitelných 619 ks lodiček a 537 jeřábů.

Jestliže vás papírové skládanky zaujaly, více se dozvíte na www.origami.cz.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video