Zápisy prvňáčků | e15.cz

Zápisy prvňáčků

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V nejbližších dnech se otevřou dveře základních škol nově příchozím budoucím prvňáčkům. Možná si i vy stále ještě lámete hlavu s tím, jak vybrat správnou školu, příp. jak a zda-li vůbec tento slavnostní den oslavit.

 Kromě několika málo rad na cestu jsme pro vás připravili i rozhovor s rodiči současných i budoucích prvňáčků, ať víte, jak na zápis vyzráli oni.

Nezapomeňte:


  • Zápis do 1. tříd je určen pro všechny děti, které do 31.8.2009 dovrší 6. rok věku. Týká se tedy i dětí cizinců, dětí, které budou mít odklad školní docházky i dětí, které budou rodiče učit doma v rámci tzv. domácí školy.
  • Zjistěte si přesný termín zápisu do prvních tříd na vámi zvolené škole. Současná právní úprava stanovuje pouze časové rozpětí, v němž se musí zápisy uskutečnit, tj. pro příští školní rok 15. ledna až 15. února 2009.
  • Své dítě můžete přihlásit do libovolné základní školy, nejste vázáni místem bydliště. Pokud si zvolíte jinou než tzv. spádovou školu, vystavujete se riziku, že vám vaše dítě z kapacitních důvodů nepřijme.
  • Nezapomeňte doma občanský průkaz zákonného zástupce a rodný list dítěte.
  • Chcete-li odklad požádat o odklad školní docházky, budete mít možnost s učiteli školy projednat i tuto variantu. Počítejte s tím, že k žádosti budete potřebovat vyjádření poradenského zařízení a odborného lékaře.


Ptali jsme se za vás


Než vyrazíte na zápis, přečtěte si názory několika rodičů dítek (téměř či úplně) školou povinných, jak zápis do 1. třídy probíhal právě v jejich rodině.

Mezi dotazovanými byli dva otcové rodin a jedna maminka:
Marian, 1 syn, odklad v první třídě (syn je narozen v červnu, při zápisu v loňském roce šišlal), k zápisu jdou podruhé
Milan, 3 děti ve věku 6 let, 3,5 roku a 3,5 měsíce, k zápisu jde nejstarší dcera Magdaléna
Andrea, 4 děti ve věku 11, 9, 7 a necelé 4 roky, absolvovala zápis již se třemi nejstaršími, naposledy v loňském roce.

Jakým způsobem jste vybírali školu pro své dítě?
Marian:
byla nejbližší.
Milan: já podle vzdálenosti od bydliště (aby se tam dalo dojet na kole, či dojít pěšky), Manželka by vybírala podle přístupu k dětem a počtu dětí ve třídě. Nakonec jsme se sjednotili v názoru, nikoli požadavcích. Magee půjde do blízké školy.
Andrea: Škola se vybírá těžko, my hlavně pohodu pro děti, ale ne zase moc velkou, aby se naučily pracovat. Důležitá je komunikace s rodiči a snaha řešit problémy společně, neházet vše na děti a společnost a dobu. Při výběru jsme se ptali známých na zkušenosti, také jsme se podívali na výsledky školy v přijímacím řízení.

Kdo z rodičů, potažmo z rodiny, se společně s dítětem účastní zápisu? (Maminka? Tatínek? Oba? Někdo další?)
Milan: Asi půjdeme všichni, jako Hujerovi.
Marian: Maminka, tatínek podle času. Vloni při 1. zápisu jsme byli oba. Měl odklad.
Andrea: Když to šlo, k zápisu jsme šli oba.

Je (byl) pro vás zápis dítěte do první třídy v podstatě formalitou, anebo je to jeho velký den, který si patřičně užijete (oslava, dárečky atd.).
Milan: No, vzhledem k nahuštěnosti Vánoc, Silvestra a narozenin (pozn. aut. zmiňovaná dcera Magdaléna slavila začátkem ledna své šesté narozeniny) to asi zapadne, ale tuším, že to velký den je. Magee tuším dostane hodinky.
Marian: Tak o tom jsem neuvažoval, ale je to dobrý nápad. Bude to slavnost. Koneckonců, minule to tak vlastně bylo. Není to formalita, ale velký den.
Andrea: Den byl slavnostní, vše se točilo kolem budoucího prvňáka, když vyšel čas, dali jsme si i nějaké dobroty v cukrárně a měla jsem nachystaný dárek.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video