Zapomeňte na velké cíle | e15.cz

Zapomeňte na velké cíle

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kurt Cobain si už ve škole vytyčil jediný cíl: být slavným. Dokázal to, když se stal zpěvákem skupiny Nirvana. Na vrcholu slávy spáchal sebevraždu.

Edward O'Brian myslel od svých studentských let jenom na to, jak být bohatší. Koupil si zámky, originály obrazů, dokonce vlastnil malý ostrov. Zemřel osamělý a izolovaný v jednom ze svých sídel.

Životním cílem Liz Taylor byla velká láska. Možná právě proto zažila tolik rozvodů a zklamání.

V čem je chyba?
Psychologové tvrdí, že štěstí nezáleží na dosažení nějakého cíle. Kdo nedokáže být šťastný tady a teď, nebude šťastný nikdy. Velké cíle jsou často spojené s frustrací a zklamáním. Buď proto, ze jsme je nedosáhli, nebo proto, že jsme je dosáhli za cenu velkých obětí. Život není přímá cesta. Má mnoho překážek. Samozřejmě, musíme mít nějaké cíle. Ovšem je lepší mít jich několik a ne jediný, kterému podřídíme všechno ostatní. Existuje pět základních oblastí, na které bychom se měli zaměřit, pokud chceme být v životě spokojeni.

Bohatství
Životní cestu milionářů doprovází zatrpklost, nemoci a osamělost. Dívejte se na peníze jako na svého přítele. Nejsou na to, abychom je hromadili, ale aby nám pomáhali plnit naše sny, plány a přání. Vytyčte si takovýto cíl: vždycky budu mít tolik peněz, kolik budu potřebovat.

Sláva
Média usilují o to vsugerovat lidstvu představu, že slavní lidé jsou šťastní. Pokud opomeneme plátky a programy, které se snaží o senzace a sledovanost na úkor přehnaných zpráv z jejich soukromí, málo se píše o jejich závislosti na drogách, zklamáních a nevydařených vztazích v pravdivém světle. Touha po slávě je ve skutečnosti zamaskovanou touhou po lásce a uznání. Ty ovšem získáte, jen když je sami budete rozdávat.

Velká láska
Vztah s partnerem nefunguje sám od sebe, je potřebné na něm každý den pracovat. Láska nás obohacuje o nové zkušenosti, ke kterým patří i bolest. Skládá se z malých, každodenních pozorností. Pokud čekáte na velkou lásku, zažijete jenom zklamání.

Být dobrým člověkem
Tento cíl vede často k pocitu viny. Samozřejmě, jste milý a citlivý člověk, ale jako každý, jste i egoistická, žárlivá, škodoradostná, závidíte… Přesně tak, jak Matka Tereza, která se sama k těmto vlastnostem kdysi přiznala. A přece vykonala tolik dobra! Není nevyhnutné, aby jste byla laskavá a chápavá nepřetržitě. Pokud vám to přináší radost, buďte taková, ale nenuťte se do toho, mělo by to jen opačné účinky.

Štěstí
Nemusíte jít za štěstím daleko, protože ho už jistým způsobem máte. Štěstí je ve vás. A jak ho můžete vnímat? Pokuste se následovat příklad Demi Moore. Každý večer před spaním si připomene věci, za které může být vděčná. Tak si pěstuje pocit vděčnosti, ve kterém se právě nachází každodenní štěstí.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery