Ženský kruh - schůzka s vlastním sebevědomím | e15.cz

Ženský kruh - schůzka s vlastním sebevědomím

ZDROJ: Ženy - E15

Daniela Fruhwirtová-Hradská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V dnešní době se stávají hitem kroužky všeho druhu. Pokud vaše dítě nebo vy osobně nechodíte do kroužku, tak jste naprosto nemoderní. Máme kroužky plavání, běhání, různých cvičení, fotbalových kroužků a spousty dalších sportovních kroužků. Ale kroužků přímo pro ženy mnoho není. A málo žen se v dnešní době chce chodit do kroužku učit plést svetry. Existuje však již jedna výjimka tzv. Ženský kruh.

Ženský kruh není kroužek, kde se ženy učí plést, šít či vyšívat, v ženském kruhu se naučíte vážit si sama sebe, těšit se z vlastního sebevyjádření. Je to škola sebelásky a sebeúcty žen. Jelikož ani dnes to žena nemá jednoduché, v práci i doma s dětmi si najde jen málo času na sebe a neustále nám něco více či méně brání v „seberozvíjení“, v seberealizaci. Od toho tu máme novou aktivitu, nový atypický „kroužek“ speciálně pro ženskou duši.

Co je středem ženského kruhu

Bývaly doby, kdy se ženy scházely, aby si předávaly ženskou moudrost a ženská tajemství, aby se učily o ženské síle, o posvátnosti ženského těla a jeho cyklů spojených s přírodou. Existoval kruh žen, který nás podporoval na naší osobní cestě, scházel se, aby nám pomohl propojit se s tím, co je větší než my, abychom ve víru každodenních starostí nezapomněly hledat smysl svého života.

Psycholožky Mgr. Katka Kramolišová a Mgr. Ivana Megová vedou ženské kruhy v dnešní době a konstatují, že „my všechny potřebujeme být součástí ženských kruhů. Potřebujeme si vzít zpátky zapomenuté tradice. Tradice kruhu ženské moudrosti. Potřebujeme místo a společenství, které by nás ženy posilovalo, podporovalo nás v našem vlastním, ženském způsobu existence, pomáhalo nám chápat hodnotu, kterou v lidské společnosti má a může mít, pomáhalo nám procházet důležitými obdobími ženského života, oslavit jeho jednotlivé fáze skrze ženské rituály: rituál vstupu do ženství - první menstruace, rituál vstupu mezi matky - první porod, rituál vstupu mezi moudré ženy - rituál přechodu.

Dnes nám ženám tento prostor chybí, ač si to mnohdy neuvědomujeme. Před sto lety jsme se začaly probojovávat do „mužského světa“ - dostaly jsme se tak daleko, že jsme často přijaly hodnoty tohoto světa a zapomněly na ženské hodnoty. Pohybujeme se ve světě soutěžení, kde důležitou hodnotou je mít úspěch, dosáhnout nějaké pozice. Bez zrcadla ženských skupin můžeme často ztratit spojení se svojí ženskou duší, se svojí intuicí, tvořivostí, citlivostí, nebo jim začneme přikládat menší hodnotu, než rozumu, úspěchu a výkonu. V kruhu žen můžeme být opravdu samy sebou, nemusíme nic předstírat, můžeme se uvolnit do své vlastní přirozenosti.“

Ženský kruh je tedy setkávání se v bezpečném kruhu žen, který nás podpoří ve sdílení svých zkušeností, cvičeními, tancem, kartami a meditací. Pro ženy, které potřebují sebrat odvahu být samy sebou a které si přejí být sebe-vědomou ženou.
Mgr. Martina Švarcová také vede jeden z Ženských kruhů a prozrazuje: „Pro mě osobně je ženský kruh až překvapivě přínosná činnost v oblasti osobního rozvoje, podpory mojí osobnosti jako ženy, podpory zdravé sebelásky a tak podobně, protože z vlastní zkušenosti vím, jak člověk dokáže až ztratit sám sebe během životních změn, jakou je i příchod dítěte.“

Jak probíhá Ženský kruh a co se můžeme naučit

V kruhu se začíná malou meditací a volným tančením na začátek, následují tarotové karty jako inspirace k tématům pro povídání, zřejmě mastermind - tzn. společné řešení tématu, které někdo vnese do kruhu. Kruh by měl být vytvářen všemi účastnicemi a jedna z žen je průvodce, většinou ta, která kruh vede. Pokud se chceme zúčastnit, cena se pohybuje kolem 200 až 300 Kč a přes internet se dá zjistit, kde a pod kým se kruhy konají.

A co se naučíme? 1) Naučíme se říkat ano, na to, co chceme a nikoliv na to, co nechceme
2) Komunikovat, aniž bychom byly pasivní a lhostejné ke svým vlastním potřebám anebo agresivní a bezohledné k potřebám druhých.
3) Postavit se samy za sebe a vyjadřovat své pocity
4) Říkat si o to, co chceme, bez obviňování, výhružek či výčitek
5) Respektovat a ctít své vlastní myšlenky a pocity a zároveň respektovat i myšlenky a pocity druhých
6) Mít se rády a přijímat se takové, jaké jsme. To je způsob, jak můžeme samy ze sebe mít dobrý pocit a vypěstovat si vztahy, po nichž toužíme.

A motto Ženského „kroužku“ zní: Jen jako SEBE-VĚDOMÁ ŽENA uplatňuješ nárok a právo vytvářet si vlastní cestu životem. Jen tak můžeš být opravdu šťastná!

Autor: Daniela Fruhwirtová-Hradská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video