Ženy touží po humoru, muži po pochvalách. Co ve vztahu chcete vy? | e15.cz

Ženy touží po humoru, muži po pochvalách. Co ve vztahu chcete vy?

ZDROJ: Ženy - E15

Jana LeBlanc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Navzájem toho od sebe očekáváme spoustu, v tom mezi muži a ženami příliš rozdíl není. Naše konkrétní přání však někdy nemohou být odlišnější. Naštěstí psychologové dobře vědí, jak druhého potěšit a budovat vztah, v němž budete spokojení oba.

Ženy chtějí oddanost vážnému vztahu

Autorka tohoto textu má kolem sebe spoustu žen stěžujících si, že „muži došli“. Přesněji že spolehliví muži došli. Když si ženy, toužící usadit se, mají udělat jakýsi „list přání“, které by měl splňovat jejich partner, je v něm ochota sdílet svůj život a závazky z něj vyplývající na prvním místě. Bohužel, muži jsou už od přírody extrémně nezávislí a slovo závazek – včetně toho sexuálního – je pro ně synonymem nudy a největším strašákem.

Muži chtějí svobodu

Muži rádi rozhodují sami o tom, co dělat, kdy dělat a jak dělat. A když do jejich života vstoupí žena, mají pocit, že všechny své koníčky a hračky budou muset odsunout. Nedávno jsem slyšela názor, že muži by si na jednu stranu přáli, aby s nimi ženy sdílely některé jejich vášně jako třeba fotbal, zároveň jim však tak úplně nevadí, když se to neděje a mají možnost žít si alespoň chvíli po svém a vyrazit si na stadion s kamarády.

Ženy chtějí duševní porozumění

Od mužů se čeká, že budou silní a budou ženám oporou. Přijde-li žena domů po náročném dni, v němž se jí nepovedlo vůbec nic, čeká, že si on všimne, jak špatně se ona cítí. „Moudrý muž by ji měl vzít okolo ramen a něco útěšného mumlat. Jenže muž má – bohužel – sebezničující potřebu řešit a „pomáhat“. Když zjistí, že si žena nestýskala na něj, ale na šéfovou, na zakoupený, leč prošlý jogurt a hned poté na policistu, který jí dal botičku, vysvětlí jí, že tu botičku dostala vlastně oprávněně, upozorní na zbytky zraku a výhodu dioptrických brýlí a vše korunuje konstatováním, že to s ní opravdu není lehké a zda ta šéfová neměla náhodou pravdu,“ říká Petr Šmolka.

Muži chtějí věrnost

V každé chvíli, kdy muž myslí na sex, mu sice nepřijde na mysl stálá partnerka, většinou ale ano. Koneckonců, proto ji také má. A vyžaduje od ní, aby byla stoprocentně věrná. „Jestli se v mužských přáních za posledních několik let něco změnilo, je to právě důraz na ženinu věrnost,“ tvrdí Petr Šmolka. Soužití s nevěrnou ženou znamená hrozbu investice zdrojů do výchovy cizího dítěte. A to je pro muže potupa nejvyšší. Ruku v ruce s věrností pak od žen očekávají schopnost odpuštění, pokud v téhle otázce sami selžou.

Ženy chtějí smysl pro humor

Jedním z nejčastějších ženských požadavků směrem k mužům je smysl pro humor. Ačkoli řada mužů smysl pro humor má, ženy jim často vyčítají, že je až příliš „přízemní“. Psychiatr ze Stanfordovy univerzity Allan L. Reiss zjistil, že smysl pro humor je složitější požadavek. Ženy nečekají, že se automaticky zasmějí, když uvidí kreslený vtip, proto chtějí od mužů, aby jim smích „zajistili“ oni, ideálně vtipem v dostatečně inteligentním podání.

Muži chtějí hodně pochval

Dnešním mužům nevadí žena s kariérou, rozvíjející se ve sto padesáti nejrůznějších kurzech a zdokonalující se ve fitness centru. Ovšem pod podmínkou, že ho také dokáže ocenit a pochválit. A čím víc důvodů si pro pochvalu najde, tím lépe. Muž chce partnerku, která mu v příjemné atmosféře domova vytváří jakýsi přístav. Když k tomu po cestě do přístavu ucítí ještě vůni večeře, je pravděpodobné, že se bude pravidelně a s radostí vracet.

Ženy chtějí cítit lásku

„Muž má mít ženu rád a ona to má vycítit z jeho chování,“ uvádí Stanislav Kratochvíl. „Nemá to být nárazové, například v souvislosti s vyhrocenou situací, ale má to být trvalé, stálé,“ dodává. Ženy touží nejen po tom, aby se jich muži dotýkali, ale i po tom, aby jim lásku dokázali vyjádřit také slovy.

Muži chtějí sex, sex, sex

Ženy prahnou především po citových investicích a jejich požadavky na partnera včetně sexuálních mají výhradně emocionální charakter, muži jsou přímější: sex. „Žena by ráda, kdyby se podařilo udržet romantiku (kdyby ji tak byl ochoten láskyplně dobývat – po okapové rouře a s růží v ústech), muž chce svoje ,maso‘,“ říká Petr Šmolka. Sex nemusí trvat dlouho. A muži jsou prý schopní pochopit, i když občas odmítneme. Co ale neodpustí, je podle Petra Šmolky zásluhový přístup k sexu: až umyješ nádobí, uklidíš…

Autor: Jana LeBlanc

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery