Život s gamblerem | e15.cz

Život s gamblerem

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společné soužití s hazardním hráčem se rázem promění v noční můru. V mysli se promítají nezodpovězené myšlenky kdy přijde domů, v jaké náladě a kolik peněz zase prohrál. Lze takto postiženému člověku nějak pomoci a je vůbec možné najít cestu ze začarovaného kruhu?

Hazardní hry zná lidstvo několik tisíciletí a stín „gamblerství“ se nese celou naší historií. V minulosti byla období, kdy se hazard prováděl potajmu za cenu trestu smrti a tyto hry byly přístupné jen vyšším vrstvám nebo se naopak povolovány pro různé dobročinné účely. V současnosti jsou hazardní hry v Evropě regulované zákony v jednotlivých státech, z čehož se však vymyká hraní hazardních her prostřednictvím internetu.

Kdy končí legrace

Jednou ze základních podmínek hráčství u nás je věk nad osmnáct let, neboť pro děti je hra vlastně „ochutnávání života nanečisto.“ Samozřejmě, tak jako vše příjemné v životě, i hra se může dostat do úrovně, kdy přestává být hrou a stává se vážným problémem – závislostí.

V počátcích hraje důležitou roli zvědavost, případně fantazijní představa o větší výhře, a to zejména pokud se nějaká větší či menší výhra podaří. Tehdy hráč touží výhru zopakovat, vyhrát ještě více, zvyšuje sázky, frekvenci hraní, staví hru nad ostatní zájmy a povinnosti a přes takzvaný „rozumový filtr“ prezentuje zejména své úspěchy ve hře rodině a blízkým, i když to není pravda.

Patologický vztah k hraní hazardních her, tak jako i při jiných závislostech, začíná většinou nenápadně. Závislost na hracích automatech, počítačových hrách, kartách, sázkách či jiných hazardních hrách se vyvine, jakmile gambler ztratí kontrolu nad svým hraním. V praxi to vypadá tak, že i případnou výhru z hazardu gambler opět použije na hru, tedy ne ve prospěch svůj nebo své rodiny, neboť vzrušení ze hry je pro něj příliš silné a nedokáže tomu odolat.

Gambler myslí jen na svou hru

Člověk postižený patologickým hráčstvím nedokáže svou vášeň zastavit. Stále frekventovanější hraní s vyššími finančním částkami nutí hráče utrácet nejen své či rodinné prostředky, ale už si musí na hru půjčovat v bankách, nebankovních subjektech, v blízké či vzdálené rodině, od známých, a bohužel často i od pochybných finančních zdrojů. Hru takto financuje z půjčených peněz, „lepí“ půjčky dalšími úvěry a propadá se do stále větších dluhů. Svou hru začne před blízkými skrývat, a o skutečné finanční situaci raději nemluví nebo začne lhát. Splácení dluhů odkládá, dál si půjčuje a postupem času začne prodávat rodinné cenné předměty a veškerý majetek.

V závěru své hráčské kariéry se propadá do stadia osobního zoufalství, kdy se finanční problémy provalí, na řadu přijdou soudní upomínky, exekuce či výhrůžky pochybných věřitelů a gambler se dostává do velkého stresu. K dovršení všeho patologický hráč ztrácí rodinu, přátele i práci.

Sliby - chyby

V případě odhalení gamblerství nastává v rodině šok. Gambler slibuje nápravu, polepšení, ale léčbu často odmítá. Sám značně trpí, protože se svými problémy většinou nakonec zůstává sám. Přesto naivně věří, že si poradí a nějakou vysokou výhrou vše vyřeší.

Vážnými problémy vyplývajícími z jeho životního debaklu jsou i problémy se zákonem, do jehož repertoáru patří podvody, zpronevěry a krádeže. V tomto stádiu má gambler velké výčitky svědomí, není však schopen odhodlat se ke změně. Lituje se, propadává v beznaděj a nezřídka i do deprese, což většinou řeší alkoholem.

Pokud patologický hráč začne tímto způsobem ničit rodinu je potřeba bít na poplach a situaci řešit co nejdříve. Všemi dostupnými prostředky, (třeba i citovým vydíráním), jej donutit k léčbě než nastanou vážnější důsledky jeho hazardu, jako je rozpad rodiny, exekuce majetku, bezdomovectví. Gambler, přestože ubližuje okolí si sám pomoci nedokáže, ale podat mu pomocnou ruku za pokus jistě stojí. A jaké máte zkušenosti vy? Napište nám svůj příběh.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video