Zvykáte si na roli matky | e15.cz

Zvykáte si na roli matky

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jakékoliv změny jsou častou příčinou stresu, a to i tehdy, týkají-li se tak příjemné záležitosti, jakou péče o miminko dozajista je.

Poté co jste se stala novopečenou maminkou, která je v neustálém stresu, můžete velmi snadno nabýt dojmu, že to už nikdy nebude lepší a že současný stav je novou, trvalou realitou, se kterou se budete muset vyrovnat. Stejně jako milujete svoje dítě a jste šťastná, že je máte, můžete mít pocit, že všechno ve vašem životě se nyní točí kolem něj.

Děti naštěstí vyrostou a maminky si časem zvyknou. Podněty uvedené v této kapitole vám umožní podívat se na toto období jako na čas přizpůsobování. I touto fází si budete muset projít. Také později, kdy už jste si zvykla, že mateřství vnáší do života určitý chaos, můžete i nadále pociťovat stejné emoce jako na začátku, ale nebudou vám působit takový stres.

Pamatujete si ještě, jaké kouzlo pro vás období těhotenství mělo? Pravděpodobně vám tento pocit výjimečnosti vydržel až do doby těsně po porodu – to vy jste přece stvořitelem toho úžasného človíčka. Brzy potom co počáteční vzrušení z narození miminka vyprchá, se mu budete muset přizpůsobit. Ne vy, ale vaše dítě se stane centrem pozornosti. Zachovat si pocit výjimečnosti a důležitosti jde dost špatně, když si uvědomíte, že vám kručí v břiše, z vašich prsů samovolně odtéká mléko a vy se v průběhu celého dopoledne nestíháte ani převléknout, natož vysprchovat. Pokud je vám to, o čem mluvím, důvěrně známé, uvědomte si, že jste to právě vy, kdo stoprocentně zodpovídá za zdraví a spokojenost tohoto křehkého děťátka. Mateřství bývá občas úkol nevděčný a náročný, ale také neuvěřitelně důležitý a naplňující.
Nedostatek spánku vám pravděpodobně bude působit velké potíže. Můžete se cítit, jako byste se pohybovala v mlze. Můžete být podrážděná a pociťovat nedostatek schopnosti vyrovnat se s jakýmkoliv problémem, i tím nejmenším. Postarejte se o sebe stejným způsobem, jako byste se postarala o své dítě, kdyby bylo unavené. Zredukujte množství podnětů kolem vás, nepřepínejte své síly a zkuste si zdřímnout. Poprvé se vám může zdát divné jen tak si lehnout uprostřed dne, ale pokuste se na nic nemyslet, vyvěste telefon a dopřejte si chvilku lenošení. I přesto, že víte, že usnout za bílého dne se vám asi nepodaří, najděte si pro sebe chvilku k relaxaci, třeba v době, kdy dítě spí, nebo si samo hraje.
Jestliže jste ráda aktivní, pravděpodobně vás nejvíc uspokojí, pokud se budete moci něčemu věnovat. Jako novopečená maminka si budete muset vytvořit rovnováhu mezi odpočinkem, který tělo nutně potřebuje, a nějakou aktivitou, abyste uspokojila vaši mysl. Dobře si rozmyslete, co je v danou chvíli, kdy máte volno od mateřských povinností, pro vás důležitější.
Nebuďte překvapená zjištěním, že na dítě myslíte i v době, kterou jste si ukradla pro sebe. Pro novopečené maminky je naprosto normální, že se jim nedaří odpoutat se od svých dětí. Nějaký čas asi potrvá, než si zvyknete a nebudete mít pocit, že jste něco zapomněla, nebo že byste se měla věnovat něčemu jinému než tomu, co právě děláte. Jak vaše dítě poroste a vy si zvyknete na to, že chodíte pryč také bez něho, budete to zase vy, stejná jako dřív, i když pocit zodpovědnosti za dítě už ve vás zůstane.
Na druhou stranu je mnoho maminek, které se obávají, že na dítě zapomenou a nechají je doma, v autě, nebo kdekoliv na návštěvě. I kdyby se vám to stalo, určitě se od dítěte nevzdálíte příliš daleko, pravděpodobně se rychle rozpomenete na to, že jste matka. Po několika vycházkách s dítětem vám jeho přítomnost bude připadat úplně přirozená. Potom se přestanete obávat, že byste je mohla někde zapomenout.
Můžete mít pocit, že se na svět díváte skrz skla dětských brýlí. Všechno vnímáte způsobem, který je vám jako matce blízký, namísto toho, abyste hodnotila věci více objektivně. Toto vnímání, které má počátek už v těhotenství, se jeví jako dlouhodobá záležitost. Při výchově dítěte potřebujete jiný úhel pohledu. Prostě už nemůžete myslet jenom na sebe. Musíte vnímat i pocity dítěte. Znovu připomínám, je to pouze součást mateřství, zvyknete si na to.
Chvíli to trvá, než se naučíte sledovat, co dělá vaše dítě, a zároveň mít přehled o dění kolem vás. Ze začátku budete muset všechno kolem pustit z hlavy a věnovat se svému dítěti. V průběhu této doby pravděpodobně zjistíte, že ostatní lidé nezaznamenali například to, že je neposloucháte nebo nemůžete pokračovat v konverzaci, zatímco se věnujete dítěti. Abyste se vyhnula frustraci z toho, že na vás někdo mluví, zatímco vy se snažíte soustředit na něco jiného, prostě je požádejte, aby si zapamatovali, co vám chtějí sdělit, a pokračovali v hovoru až poté, co se postaráte o dítě. Brzy se z péče o dítě stane zvyk a opět budete schopná věnovat se i několika věcem najednou.

Pocity smutku můžete zažívat i v případě, že obdobím mateřství proplouváte celkem hladce. Přesto se však občas překážky vyskytnou a vaše mateřská dovolená se dovolené nepodobá ani v nejmenším. Připusťte si ten nepříjemný pocit, kdy se vám zdá, že se vám bortí celý svět, ale nenechejte se jím ovládnout. Mnoho čerstvých maminek nakonec zjistí, že realita je uspokojuje a naplňuje mnohem více než jejich představy. Přestože si jako matka nemůžete dovolit nakládat se svým časem vždycky tak, jak by se vám líbilo, pamatujte na to, že si můžete vytvořit podmínky, které vám umožní žít spokojený a plnohodnotný život.
Pokud jste skleslá nebo zavalená povinnostmi kolem péče o dítě, doporučuji vám, abyste si našla čas jenom sama pro sebe, třeba v době, kdy děťátko spí. I kdyby to mělo být něco malého, jako například dlouhá, horká lázeň namísto koupání svého dítěte, četba novin nebo románu namísto knížek pro děti nebo lakování nehtů namísto úklidu v domácnosti, budete se cítit lépe, ale pouze tehdy, nebudete-li si připouštět pocity viny.
Pokud se nemůžete zbavit pocitu, že už vás nic jiného kromě přebalování a krmení svého dítěte v životě nečeká, promluvte si s rodiči dětí, které chodí do školy. Ujistí vás, že věci se v blízké budoucnosti změní k lepšímu. Zkuste jim věřit, i když několik měsíců vám teď může připadat jako věčnost. Rodiče batolat a předškolních dětí vám pravděpodobně řeknou to samé, ale určitě se nezapomenou zmínit o těžkostech, kterým se pravděpodobně v těchto vývojových etapách nevyhnete. Právě teď je nejvhodnější doba k tomu, abyste začala pracovat na zlepšení vaší situace, přestože se vám zdá, že jakákoliv změna je nemožná.
Mnoho mladých maminek si projde obdobím frustrace, ztrácejí kontrolu nad věcmi, bývají rozzlobené, rozčílené a lítostivé. Nebojte se, neučinila jste chybu, že jste se stala matkou, v žádném případě k tomu nemáte o nic menší předpoklady než my ostatní. To, co právě prožíváte v tomto období, je naprosto normální.
Není nic špatného na tom, když dítěti řeknete (nekřičte na něj) něco jako: „Dneska se z tebe už zblázním!“ Sice vám nebude rozumět, ale vám se uleví. Nemůžete očekávat, že je budete bezmezně milovat a že s ním budete pořád dokonale šťastná. Stále je milujete. Jenom se vám nelíbí to, jak se v danou chvíli chová.
Nemějte výčitky svědomí, přistihnete-li se při představě, jaké to asi bude, až vaše dítě vyroste. Dokonce je možné, že je budete vidět na táboře nebo na internátu, daleko od vás. Toto je přirozený způsob odbourávání stresu. Lépe si tak uvědomíte, že jednou bude všechno jednodušší. Jako matka musíte počítat s tím, že ne všechno vám půjde hladce.
Některé maminky se obávají, že se jim nebude chtít navštěvovat místa, kde se scházejí rodiče s dětmi, že se budou muset určitých věcí vzdát a příliš mnoho času budou trávit jenom s dítětem. Obvykle však zjistí, že je rodinné aktivity baví a čas, který stráví společně se svými dětmi, opravdu milují. S péčí o dítě se automaticky dostaví i změna v pořadí hodnot. Jenom si dejte pozor, aby vám v tom množství času, který věnujete dítěti, zbyla chvíle také pro své vlastní koníčky nebo společenské aktivity.
Kdo říká, že jako rodiče musíte být vždy vážní a důležití? Naopak, právě nyní si můžete dovolit dělat grimasy, zpívat ztřeštěné písničky, tančit přes celý obývák, jít do zábavního parku, hrát si s hračkami a jít do divadla na dětské představení. Užijte si to. Být zodpovědná nutně neznamená být také nudná.
I v momentě, kdy zažíváte ty nejhorší dny svého mateřství, se objevují okamžiky čisté radosti. Někdy se vám i na tom nejneobvyklejším místě stane, že se najednou rozzáříte, když si náhle uvědomíte: „No ano, ten skvělý prcek je moje dítě a já jsem jeho máma!“ Vychutnejte si ten pocit. Pokuste si jej znovu vybavit v době, kdy se necítíte zrovna nejlíp.

Jak se vyrovnat se změnami v chování vašeho dítěte
Zatímco vy si pozvolna zvykáte na to, že jste se stala matkou, vaše dítě roste, vyvíjí se a také se mění jeho chování. Je naprosto přirozené, že během některých období máte pocit větší náklonnosti k němu a v průběhu jiných se cítíte spíše deprimována. Dobrou zprávou pro vás je, že děti rostou a mění se dost rychle, takže ani zvlášť problematická období netrvají dlouho. Ale je tady i špatná zpráva. Ani vývojové etapy, které problematické nejsou a vy si je v klidu užíváte, nemají dlouhého trvání.
Snažte se vychutnat a uložit si do paměti své pocity z každé etapy ve vývoji svého dítěte. Jednou by vám mohlo přijít líto, že jste plně nedocenila výjimečnost těchto chvil a propásla příležitost uchovat si vzácné vzpomínky. Marně byste v paměti tyto okamžiky hledala. Nyní se vám například může zdát, že tak, jak dítě teď chováte a kojíte, to budete dělat věčně. Bohužel realita je taková, že jakmile se dítě začne pohybovat, bude pro vás velmi obtížné vzpomenout si na to, co jste doopravdy cítila, když uvolněně a klidně spočívalo ve vašem náručí.
Když se dostanete do problematického období, je jednou z nejobtížnějších věcí to, že nevíte, jak dlouho bude trvat a kdy se konečně objeví ono pověstné světlo na konci tunelu. Může vám pomoci promluvit si s maminkami, které mají děti o několik měsíců starší než to vaše, abyste si mohla udělat představu o tom, jak asi dlouho to potrvá. Potvrdí vám, že určitá období se zdají nekonečná, když jimi procházíte, přestože doopravdy tak dlouhá nejsou. Možná jim nebudete věřit, ale přísahám, že je to pravda.
Knížky nebo sešitky, do kterých si zapisujete poznatky z prvních let života děťátka, bývají zdrojem užitečných informací. Při dalších dětech vám mohou sloužit jako vodítko, kdy které období začíná a jak dlouho bude pravděpodobně trvat. Jenom se příliš neupínejte na dobu trvání, která je v nich uvedena. Vaše další dítě se může vyvíjet úplně jiným tempem než to první.
Knížka o dítěti nebo deník, který si vedete, je výborný způsob, jak si ujasnit své pocity z vývoje dítěte a rozvoje jeho osobnosti. Když vás někdy popadne sentimentální nálada, může vám být velmi příjemné pročítat si poznámky a postřehy ze života svého děťátka.
Nezapomínejte označit fotografie a videozáznamy datem zhotovení. Nyní si myslíte, že si budete všechno pamatovat. Za nějaký čas nebo po narození druhého dítěte můžete mít v tom, kdy se co stalo, dost velký zmatek.
Jestliže nejste ten typ, nebo jste příliš zaneprázdněná a nemáte dostatek času na vedení dětského alba, nabízí se jednoduchá alternativa. Prostě si opatřete krabici, do které si po celý rok budete ukládat fotky a postřehy o svém dítěti. Na každý rok si pořiďte novou, abyste v tom měla větší přehled.
Pokud jste to vy, kdo většinou fotí, snažte se občas přemluvit k focení i někoho jiného, abyste měla pár fotek, na kterých společně s dítětem budete i vy.
S příchodem prvních narozenin vašeho dítěte se pojí jak vzrušení, tak melancholie. Nechce se vám věřit, že už máte za sebou celý rok. Máte-li pocit, že se z dítěte stává batole, domluvte se na společném odpoledni s někým, kdo má dvouleté dítě, a uvidíte, že to vaše je vlastně ještě miminko. V myšlenkách se vraťte zpátky a uvědomte si, jak jste za celý ten rok oba vyzráli. Pochvalte se za to, že jste odvedla kus dobré práce při péči o své dítě a že jste dokázala čelit všem nástrahám minulého roku.
 

Zdroj: Maminkou spokojeně a beze stresu, Sheryl Gurrentz, uvedeno ve spolupráci s nakladatelstvím Portál, www.portal.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video