Zvyky a obyčeje o Vánocích | e15.cz

Zvyky a obyčeje o Vánocích

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Většina vánočních zvyků má svůj původ v dobách pohanských a jejich cílem bylo zjistit svou budoucnost z různých znamení. Je jich spousta a my si teď některé z nich připomeneme.

Jablko
Svůj osud můžete zjistit z napříč rozkrojeného jablka. Zřetelná hvězdička jádřince přinese příští rok zdraví, štěstí a label SessionId=„299433063“>úspěch. Nepovedený jádřinec, nebo jádřinec s červem, znamená nemoc a neštěstí, jádřinec ve tvaru kříže je ještě horší- symbolizuje velké neštěstí, možná i smrt.
Můžeme také použít jadérka. Dvanáct jadérek dáme do misky s vodou a kolik jich vyplave na hladinu, tolik bude v příštím roce suchých měsíců.

Ořechy
Připravte si 4 vlašské ořechy, které začnete louskat po večeři. Pěkná a zdravá jádra nám přinesou zdraví po celý následující rok. Načernalé nebo zkažené naopak nemoc. Čím více jader je stejných, tím je větší pravděpodobnost, že věštba vyjde. Do skořápek můžete také dát svíčky, zapálit je a vložit do vody v umyvadle. Počet lodiček souhlasí s počtem členů rodiny. Jestliže se u sebe drží, bude rodina pohromadě. Čí lodička se vzdálí od ostatních, ten se vydá do světa. Převrhnutá lodička znamená neštěstí.

Olovo
Lití olova dříve patřilo k nejstarším vánočním zvykům. Nad plamenem roztavíme v lžíci olovo a ukápneme do vody. Podle tvarů, které olovo ve studené vodě vytvořilo, hádáme, co nás asi čeká. Fantazii se meze nekladou…

Pantofel
Házení pantoflem je záležitostí svobodných dívek a žen. Ty se postaví zády ke dveřím, do pravé ruky vezmou pantofel nebo jinou vhodnou obuv a hodí ho za sebe. Míří-li střevíc špičkou ke dveřím, bude svatba, špička v opačném směru znamená ještě nejméně rok zůstat bez manžela.

Cibule
Z cibule naloupeme dvanáct sukének, dáme je do řady vedle sebe a do každé nasypeme trochu soli. Jednotlivé sukénky znamenají jeden měsíc v roce. Na které se sůl do rána rozpustí, v tom měsíci bude pršet, ve kterém zvlhne, ten bude srážkově průměrný, a ve kterém většina zůstane, v tom lze čekat sucho.

Med
Na Štědrý den bychom si také měli namazat tváře medem. To nám zajistí, že nás po celý příští rok budou mít všichni lidé rádi.

Vánočka
Do těsta na vánočku se přidá hrachové zrnko a vánočka se upeče. Načíná se teprve na Nový rok a ten, kdo najde hrášek, bude mít celý rok bude štěstí a úspěch.

Šupinky
Na co rozhodně o Vánocích nesmíte zapomenout, jsou rybí šupinky vložené do peněženky. To by nám mělo přinést v příštím roce dostatek financí.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video