10 kroků, které vás naučí, jak si konečně umýt vlasy správně | e15.cz

10 kroků, které vás naučí, jak si konečně umýt vlasy správně

ZDROJ: Ženy - E15

Františka Těšínská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak často si vlasy mýt, jaký vybrat šampón, jak jej správně spláchnout či jak hřívu usušit, nám poradila majitelka několika několika významných kadeřnických ocenění Blanka Hašková.

Připadá vám, že mytí vlasů není nic, nad čím je třeba se dlouze zamýšlet? Podle kadeřnice Blanky Haškové ale patří správně umyté vlasy k základu dobrého účesu a prospívá to i jejich kvalitě. „S mytím vlasů je to jako s pletí. Sebelepší make-up nepomůže zakrýt vady vzniklé špatnou péčí,“ upozorňuje majitelka kadeřnického salonu Hair Area.

Do mytí vlasů se nám většinou moc nechce, protože to zvláště u polodlouhých a dlouhých vlasů obnáší následnou dlouhotrvající práci s účesem. Navíc pokud máte rychleji se mastící vlasový porost, řešíte, kolikrát a kdy je opravdu nutné sklonit hlavu pod sprchu. Zkuste těchto našich 10 rad a můžete se těšit na kvalitnější a krásnější hřívu!

Krok 1: Správné načasování

Umývejte své vlasy dvakrát týdně, ale pokud je potřeba klidně i každý den. U velmi suchých, většinou hodně kudrnatých vlasů není časté mytí potřeba, tam jde spíš o vlastní pocit. „Záleží také na prostředí, ve kterém se pohybujete. V přírodě vydržíte s ‚čistou hlavou‘ déle než ve městě, kde k rychlejšímu maštění vlasů přispívá znečištěné ovzduší. Každodenní vlasovou lázeň si dopřejte bez obav, že urychlíte maštění vlasů. To, že se vlasy více mastí, nepříjemně rychle plihnou, může být záležitostí dědičnosti a také momentálního zdravotního stavu.“

Krok 2: Voda nadevše

V úvodu mycí procedury vlasy pořádně propláchněte. Vyčesávání stylingových přípravků a prachu kartáčem není nutné, vodou totiž spláchnete největší část nečistot. Šamponem zbytečně neplýtvejte, nelijte ho přímo na hlavu, spíš napěňte malou dávku velikosti čajové lžičky v dlaních a vtírejte do vlasů.

Masírujte lehce krouživými pohyby ke kořínkům. Postupujte opatrně a používejte jemné polštářky prstů. V žádném případě nedrhněte hlavu nehty, ať si nezaložíte na výraznější maštění a nepoškodíte růst vlasů.

Na hlavě se nachází velké množství nervových zakončení, a tak si mytí vlasů užijte jako očišťující a zároveň relaxační obřad.

Krok 3: Na množství záleží

Méně je často více a u šamponování vlasů to platí vždycky. Při každodenním mytí si vystačíte s jednou dávkou šamponu, pro běžné umytí je ideální množství, které obsáhnou dvě čajové lžičky.

Když si chcete umýt svůj vlasový porost jednou za tři dny, uvědomte si, co všechno z něho chcete odstranit – nadměrný přirozený maz, pot, šupiny, špínu a také různé stylingové přípravky.

Krok 4: Důkladné smytí

Pusťte si na hlavu proud vody s příjemnou teplotou a důkladně vše smyjte. Pozor, horkou vodou se může urychlovat maštění vlasové pokožky a studená nemá na kvalitu vlasů žádný vliv.

„Někdy se taky dělá chyba v tom, že pěnu necháme pět deset minut na hlavě s pocitem, že tím vlasům pomůžeme s odstraněním nečistot. Druhý den by vás ale mohly překvapit suché lupy, kterými jinak netrpíte, pokožka na hlavě může být podrážděná a svědivá,“ varuje Blanka Hašková.

Krok 5: Správný hřeben

Oplachování vlasů by mělo být příjemné a je jedno, kterým směrem šampon smýváte. Propláchnutí shora je určitě vhodnější pro ty, kdo netouží po kudrlinách a vodou hřívu uhladí. Při správném postupu by mokré vlasy neměly být zacuchané, ale pokud „uhlazovací“ způsob nevyjde nebo máte opravdu hodně vlnitý porost, netrhejte jej hřebenem.

I tu nejzacuchanější koudel na hlavě zvládne speciální protiskluzový kartáč Tangle Teezer Aqua Splash. Důmyslně rozvržené štětiny se nad zacuchaným místem ohnou a postupně, bez bolestivého tahání, vlasy rozčešou. Tento vlasový kouzelník vám pomůže i po použití kondicionéru, masky a dalších pěsticích přípravků, které se aplikují do vlhkých vlasů – dokonale je rozprostře od kořínků ke konečkům.

Krok 6: Následná péče

Balzám nebo kondicionér na vlasy nepovažujte za zbytečnost, měli byste využít jeho rozčesávacích služeb po každém mytí vlasů, zvláště pokud jsou delší. Zvlhčuje rohovinu, takže vlas pak neztvrdne a zabrání se třepení sušších částí. Novinkou jsou regenerátory ve spreji, které obsahují rostlinné oleje nebo keratin. Scelují porušený vlas a následně jej chrání před zhoubnými účinky tepla. Pro zlepšení kondice vlasů kadeřnice doporučuje používat šampon a balzám v jedné řadě přípravků.

Krok 7: Balzámy

Balzám rozetřete mezi prsty a opatrně ho vtírejte do jemně osušených vlasů. U hlavy obstarává zdraví vlasů váš vlastní maz, a proto s nanášením kondicionéru začněte od střední délky a pokračujte ke konečkům, tam, kde je hříva nejvíce suchá a poškozená. Balzám se nepoužívá jako maska, smývá se okamžitě. „Někdy si chybně myslíme, že prodlužováním jeho působení vlasům ještě více pomůžeme, ale není tomu tak,“ upozorňuje kadeřnice.

Krok 8: Zábaly

Aktuáním trendem je používání rostlinných olejů z exotických květin a ořechů. Aplikují se na suché i na mokré vlasy, můžete si z nich udělat i zábal, nechat působit do rána a pak umýt.

Krok 9: Masky

Vlasové krémové masky patří k méně časté péči a stačí je aplikovat v rozmezí dvou až tří týdnů. „Doporučuji je hlavně těm, kteří dávají vlasům zabrat tepelnou úpravou,“ říká kadeřnice.

„Hloubkové masky a séra, která potřebují k působení až 20 minut, má k dispozici většinou kadeřník.“ Pro domácí péči vyzkoušejte moderní produkty, které umožňují jednodušší aplikaci. Pokud se vám například třepí konečky vlasů, stačí pětiminutový zábal od Dove – Kondicionér pro roztřepené konečky se speciální technologií proti třepení vlasů.

Krok 10: Dosucha!

„Nikdy nechoďte spát s nevysušenými vlasy,“ varuje kadeřnice. Můžete si tak přivodit migrénu nebo potíže s krční páteří. Vlasy netřete o sebe ručníkem, ať je nepotrháte. Zabalte je do turbanu z froté ručníku a nechte vodu do něj nasáknout. Teprve pak se pusťte do sušení a fénování. Poté dopřejte účesu čas „uzrát“, nerozčesávejte jej hned, zplihl by. „Pro lepší zafixování vlasy nakonec vyfoukejte studeným vzduchem,“ doporučuje Blanka Hašková. Skvěle usušíte vlasy například iontovým fénem.

Článek vyšel v časopise Dieta

Autor: Františka Těšínská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video