4 dietní sabotéři. Co často hatí vaše hubnoucí plány? | e15.cz

4 dietní sabotéři. Co často hatí vaše hubnoucí plány?

ZDROJ: Ženy - E15

Hana Soukupová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Snažíte se dodržovat ukázkově zdravý jídelníček, ale přesto vždycky nakonec něco zhatí vaše plány? Odhalte čtyři záškodníky, kteří vám ztěžují cestu k vytouženým křivkám!

1. Teplotní nástrahy

Všimli jste si, že v některých restauracích mají topení stažené na minimum, takže se nad talířem takřka choulíte zimou? V nižších teplotách totiž spotřebujeme k udržení tepelného komfortu více kalorií, a tak máme i větší chuť k jídlu a objednáme si více položek z jídelníčku. V závislosti na klesající či stoupající rtuti teploměru si také vybíráme druh jídla. Zatímco v teplu pravděpodobně sáhneme po lehkém salátu, v chladu nás lákají spíše hutná jídla s vyšším obsahem sacharidů.

JAK Z TOHO VEN:

Pokud je vám chladno, začněte večeři či oběd horkým vývarem. Zahřejete se a další spotřeba kalorií klesne. Až se vám začnou sbíhat sliny na guláš se šesti knedlíky, zeptejte se sami sebe, jestli byste ve stejném množství zkonzumovali i studené jídlo – například obložený talíř. Tak zjistíte, jestli se za domnělým hladem neskrývá spíš zima. A do restaurace se nezapomeňte vybavit svetříkem nebo šálem, do kterého se můžete zahalit.

2. Jídlo v práci

Pokud se neumíte ani na chvíli odtrhnout od pracovních záležitostí a věčně děláte přesčas, displej váhy pro vás asi nebude mít dobré zprávy. Podle nedávného amerického průzkumu až 41 % lidí uvádí, že za jejich vzrůstající váhou je jejich současná práce. Ti, kteří obvykle svačí či obědvají před obrazovkou počítače, mají sklon ke konzumaci nadměrného množství jídla a podceňují to, co za den spořádali.

JAK Z TOHO VEN:

Máte-li v kanceláři sušenky a bonbony, umístěte je na neprůhledný talíř. Z bílého a barevného nádobí totiž sníme až o polovinu méně než z průhledného. Dobroty dejte do „bezpečné“ vzdálenosti nejméně dvou metrů od židle, na které sedíte, a obědvejte v jídelně či kuchyňce. Pokud opravdu nemůžete odejít, najezte se alespoň mimo své pracovní místo. Lépe se soustředíte na jídlo a hlad vás nepřekvapí tak brzy.

3. Nedostatek spánku

Vztah mezi množstvím tuku v těle a nedostatečným spánkem je nepopiratelný. Když jste neodpočinutí, začne kolísat hladina hormonů, které řídí pocity hladu a nasycenosti. Výsledkem je větší množství kalorických potravin v jídelníčku. A navíc – unavený člověk má oslabenou vůli a nechá se snadno zlákat smaženými hranolky nebo tabulkou čokolády.

JAK Z TOHO VEN:

Podle některých průzkumů spí až 30 % dotazovaných dospělých méně než 6 hodin denně. Pokud do této kategorie spadáte i vy, zvyšte počet hodin strávených pod peřinou ideálně na 8 hodin. Po noci, kdy jste „spánkový limit“ nesplnili, svému jídelníčku věnujte větší pozornost než obvykle. Právě při únavě totiž saháme po jídlech, která jsou až o 45 % kaloričtější než ta, která obvykle jíme. Snažte se při každém jídle kombinovat sacharidy s bílkovinami – uchrání vás to před kolísáním krevního cukru a udrží déle pocit nasycenosti.

4. Vaše dny

Ano, i hormony můžou mít vliv na to, kolik toho sníte. Možná to znáte, během menstruace nebo těsně před ní vás mohou zaskočit nezvladatelné chutě. Svou roli ale hraje i psychika. Když se necítíte ve své kůži, můžete mít pocit, že si příjemnější náladu navodíte konzumací nadýchaných dortů nebo chlebíčků s majonézou.

JAK Z TOHO VEN:

Týden před předpokládaným začátkem cyklu zařaďte do svého jídelníčku víc mléčných výrobků. Podle jedné studie mají ženy, které konzumují čtyřikrát denně sýr, jogurt nebo tvaroh, až o 40 % menší potíže s premenstruačním syndromem. A díky tomu lépe čelí případným chutím na „zakázané ovoce“. To však neznamená, že byste měla v tomto období dodržovat přísný jídelní režim. Dovolte si každý den drobný hříšek, například v podobě malé čokoládové tyčinky.

Článek vyšel v časopise Dieta 1/2014.

Autor: Hana Soukupová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video