4 rady, jak mít boty stále jako nové | e15.cz

4 rady, jak mít boty stále jako nové

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud chcete, aby vám právě zakoupené boty dlouho vydržely, musíte o ně správně pečovat. Máme pro vás pět tipů, jak se o nové boty starat tak, aby i příští rok vypadaly stále vypadaly jako nové.

Péče na míru

Péče o obuv závisí především na použitém materiálu. Jiným způsobem totiž budete pečovat o kůži, jiným syntetiku nebo plátěnou obuv. Podle druhu materiálu pak k ošetřování obuvi nakupte vhodnou kosmetiku, která vám pomůže udržet boty delší dobu jako nové.

Pokud máte boty z hladké kůže, musíte je dobře krémovat a vyplatí se občas ji důkladně vyleštit speciálními prostředky. Krémování se ovšem vyhněte u obuvi z broušené kůže, na tu pouze nanášejte impregnaci.

Na našem trhu už také existují speciální spreje, které dokáží na kožené obuvi pokrýt a zamaskovat odřeniny.

„Syntetický materiál čistíme buď vlhkým hadříkem, nebo prostředky přímo určenými na syntetiku. Totéž platí pro semišové boty, i na ně používejte správné spreje. Při čištění semišových bot však buďte opatrní, tyto boty zůstávají rády flekaté, proto silně zašpiněné boty raději vykartáčujte,“ říká Veronika Sajdoková z CCC. „Nejsnadněji se pečuje o pláťáky, na ty vystačíte s obyčejnou vodou a mýdlem. Stejně tak je můžete hodit do pračky a vyprat. Na vybělení zažloutlých tenisek pomáhá například citrón. Dejte si le pozor na lepenou textilní obuv, tu nikdy v pračce neperte. Můžete ji vyčistit saponáty určenými na textil.“, dodává.

Záchrana mokrých bot

S přicházejícím podzimem se vám podaří v botách určitě někdy zmoknout. Měli byste jim pak věnovat náležitou péči, aby na nich nevznikly ošklivé skvrny. Nejlepší je proto prevence, použijte impregnační spreje, aby boty nepromokly a nenarušila se jejich struktura.

U kožených bot, pokud jsou mokré, je ideální vycpat je zmačkanými novinami a nechat volně proschnout. Pokud je dáte ke přímému zdroji tepla, hrozí, že popraskají,“ dodává Veronika Sajdoková z CCC.

Proti zápachu

Zápach nohou, potažmo bot, je nejčastěji způsoben pocením. Nepříznivým důsledkem pak jsou různé plísně a kožní onemocnění, je tady více než vhodné důsledně dodržovat zásadní hygienická opatření. Pokud vám tedy obuv zapáchá, je nutné často střídat ponožky a boty pravidelně desinfikovat speciálními spreji.

Různé boty pro různé příležitosti

Nemálo důležité pro pěkné boty je uvědomit si, kam jsou určené a kam je nosíte. Drahé střevíčky noste pouze na ples. Ve starých teniskách vyrážíte do terénu jim určeným, jako je zahrada nebo hudební festivaly.

Mějte jiné boty na sport, do práce i do společnosti. V botách jste většinou celý den a chůzí se rychleji opotřebují, měli byste je proto často střídat. A dámy, pokud často řídíte, pořiďte si do auta náhradní pár bot, abyste si neničily podpatky.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video