7 kadeřnických triků, které zvládnete i vy! | e15.cz

7 kadeřnických triků, které zvládnete i vy!

Ivanna Benešová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Toužíte po krásných vlasech? Chcete, aby váš účes dokonale držel? A stále nedokážete pochopit, jak to ti kadeřníci dělají? Pak právě pro vás je tady několik odhalených kadeřnických triků!

Je pochopitelné, že dokonalý vzhled se vám hodí prakticky každý den. Jenže platit za úpravu vlasů v profesionálních salonech nemalé peníze, to si může dovolit opravdu jen málokterá žena. Mnohem úspornější by bylo, a to jak z hlediska času, tak i financí, kdybyste některé kadeřnické triky uměla vy sama. Možná se budete divit, ale takové přání není nic nereálného. Stačí trocha zručnosti a několik rad pro začátek.

Lokny vyrobíte žehličkou

Pokud se vám například líbí lokny na vlasech, podobné, jako nosí třeba modelka Agáta Hanychová, věřte, že během zhruba patnácti minut mohou i vaše středně dlouhé vlasy vypadat podobně. Možná vás ale překvapí, že se tyto lokny nevyrábí kulmou, ale žehličkou na vlasy. Tu má spousta žen spojenou přitom s docela jinou funkcí – žehlením (rovnáním) vlasů. „Žehličku na vlasy lze používat k mnoha různým účesům. Samozřejmě, že většina žen si s její pomocí vlasy rovná a uhlazuje. V kadeřnických salonech se ale s její pomocí běžně dělají i lokny,“ vysvětluje na úvod profesionální kadeřnice Justýna Horváthová.Autor: Ženy - E15


Zmiňovaný učes vyrobíte přitom velmi snadno. Základem je kvalitní, ne příliš široká, žehlička na vlasy, která se dokáže zahřát na teplotu minimálně dvě stě stupňů. U silných a nepoddajných vlasů volte raději teploty dvě stě dvacet nebo dvě stě třicet stupňů. Od ostatních vlasů oddělíte pramínek vlasů, který budete stáčet. Učešete jej a ve vzdálenosti asi sedm centimetrů od hlavy jej sevřete mezi žehličku. Než začnete „žehlit“, vlasy kolem žehličky omotáte o jednu a půl nebo dvě otáčky směrem k hlavě. Takto namotané vlasy pak velmi pomalu táhnete žehličkou směrem od hlavy. Jakmile přejedete celý pramen, vlasy se uvolní a okamžitě vytvoří loknu. Postup pak opakujte na dalších pramenech a na závěr účes jemně přelakujte.

Z blond na černou


Velmi častou chybou domácích kadeřnických pokusů jsou marné snahy vyrobit z blondýnky černovlásku. Pokusy zpravidla končí tak, že výsledná barva má nazelenalý nádech. Anebo, jedlá-li se o barvu dočasnou, se černého odstínu stejně nemůžete zbavit. I zde platí jednoduchý trik. „Pokud jde blondýnka na černý odstín, může to zvládnout hned napoprvé a úspěšně. Stačí jenom vědět, že nemá smysl kupovat si přímo černý odstín. Světlé vlasy totiž obarvíte na černou tak, že si koupíte o stupeň světlejší barvu.

Autor: Ženy - E15


V podstatě byste měla vybrat tu nejtmavší hnědou. Pak máte jistotu, že výsledek bude opravdu černý a že v případě smývatelné barvy, půjde vše podle poznámek na příbalovém letáku. A vy se tak nemusíte bát, že vám barva zůstane trvale,“ radí Horváthová.

Rovnou ofinku vyrobíte i „po domácku“


I na střižení rovné ofinky si vystačíte sama. Tentokrát ale nikoli profesionálním trikem od kadeřníků, nýbrž čistě domácím trikem, který používala i generace našich babiček. Pokud nemáte v okolí nikoho dostatečně zručného, kdy by ofinku rovně střih, poradíme vám, jak to zvládnout sama.
 
Současnou odrostlou ofinku učešte a následně si na hlavu nasaďte dostatečně pružnou zimní čepici, ideálně z tenkého materiálu. Nasaďte si ji na hlavu až hluboko do obličeje, aby okraj čepici tvořil linku, podle které budete stříhat. Před zrcadle si tvar okraje zkontrolujete, a pokud budete spokojená, pusťte se do stříhání. Jednou rukou přidržujte čepici a vlasy, aby se neposunula, a druhou rukou před zrcadlem stříhejte. „Někomu dělá problém orientovat se podle obrazu v zrcadle. V takovém případě to můžete zkusit i bez zrcadla, jen podle hmatu. Okraje čepice poznáte na ohmat.,“ říká Horváthová.

Autor: Ženy - E15


Větší objem zvládne každá

Vyrobit si na hlavě opticky hustší vlasy nemusí být také nic složitého. Postupovat budete při tom úplně stejně, jako to dělají v kadeřnictví. Všechny potřebné nástroje si totiž můžete zakoupit v běžné drogerii. Základem jsou velké plastové natáčky, tupírovací hřeben a lak na vlasy. Umyté a částečně vyfénované vlasy (pouze velmi mírně vlké) rozdělíte na pěšinku nebo „na patku“ a začnete natáčet po pramínkách. Začněte od temene hlavy směrem dolů. Takto stočené vlasy lehce přelakujte a dosušte fénem. Zde platí, že čím výkonnější fén, tím lépe pro vás.
 
Až budou vlasy na natáčkách celé suché, natáčky sundejte a vlasy lehce prsty roztřepte, ale nečesejte je. Pak vlasy na horní polovině hlavy začnete u kořínků tupírovat. Tupírujte pouze směrem nahoru. Nebojte si natupírovat je výrazně, třeba až do délky sedmi centimetrů. Takto upravte pramínek po pramínku, vyjma předních vlasů. Ty by totiž mohly natupírované působit nepřirozeně. Pokud máte ofinku, natočte jí jen před kulatý kartáč. „V průběhu tupírování se nebojte používat lak. Nejlépe se totiž tupírují už mírně předlakované vlasy,“ doporučuje Horvátková. Když máte vlasy natupírované, opět je rozdělte podle připravené ofinky a hřebenem jemně rozčešte horní vlasy. Na závěr účes zalakujte.

Přirozené zesvětlení konečkůToužíte-li po přirozeném zesvětlení konečků, které by mělo vypadat jako by vlasy vyšisovalo slunce, máme pro vás skvělou zprávu. Během necelé zhruba hodiny to zvládnete i vy. Koupíte si jedno balení odbarvovače na vlasy, případně barvy označené jako ultra blond nebo platinová blond. Zkrátka čím světlejší odstín, tím lepší pro vás.
 
Tuto barvu rozmícháte a budete ji nanášet na jednotlivé pramínky vlasů postupně od konečků. K nanášení nemusíte používat žádné štětečky nebo nějaké extra pomůcky, stačí barvu nabrat do ruky (nezapomeňte na rukavice) a jemně ji rozetřít od konečků do vzdálenosti zhruba tři centimenty směrem k hlavě. Toto uděláte na všech vybraných pramíncích, které zesvětlujete. Zhruba po třech minutách tyto pramínky přetřete další vrstvou té samé barvy, ale tentokrát natřete o zhruba stejnou délku vlasů více, tedy přibližně šest centimetrů. To samé opakujte po dalších třech minutách. A opět přidejte něco málo centimetrů navíc.

Pokud máte dlouhé vlasy, můžete postup opakovat vícekrát. Dohromady by však barva na vašich vlasech neměla být déle než patnáct minut. Pokud si nejste jist, zda se odbarvení konečků daří podle plánů, zkuste během postupu jeden pramínek omýt a vyfénovat. Hned uvidíte, jak vypadá výsledek a zda chcete ještě zesvětlovat nebo jestli jste již spokojená,“ doporučuje profesionální kadeřnice Horváthová.

Odstranění nevymyté barvy a přelivu


S odstraňování některých, zejména červených, přelivů a rádo by dočasných barev, se natrápila nejedna žena. Ačkoli se na obalu píše, že vydrží například jen šest umytí, věřte, že vás pozůstatky po barvě mohou na hlavě strašit ještě za rok. Odstranění je přitom složitým oříškem i pro kadeřnické salony. „Většinou doporučuji barvu překrýt jinou, tmavší. Anebo vlasy promelírovat, aby se nádech přelivu potlačil,“ říká Horváthová.
 
Přebarvit si vlasy na tmavší můžete samozřejmě i vy doma, na tom není nic složitého. Ale vaší původní barvu tím nezískáte. Máte ale ještě jinou, složitější možnost. Koupíte si zesvětlovat (odbarvovač) a také barvu o stupeň tmavší než je vaše současná barva. Pokud jde o tu tmavší barvu, vyberte si takovou, které stačí působit na hlavě jen pět nebo deset minut a máte finální trvalý výsledek. Takovéto barvy jsou na našem trhu také k dostání. A mají hned několik výhod, k nimž se dostaneme za okamžik.

Doma vás čeká náročná a poměrně složitá procedura. Rozmícháte si obě barvy – zesvětlovat i tu tmavší. Vlasy rozčešete a sama si ručně vyberete pramínky, které jsou přelivem postižené nejvíce. Ty všechny natřete tmavým odstínem. K nanášení barvy používejte klidně prsty v ochranných rukavicích. Budete mít tak větší cit pro práci. Ostatní vlasy natřete odbarvovačem. Při vybírání, kolik jakých vlasů půjde na jakou proceduru, se řiďte tím, co byla vaše originální barva. Zda jste byla více blond, nechte více vlasů zesvětlit, a naopak.

Autor: Ženy - E15


Při tomto postupu nemusíte vlasy od sebe nijak oddělovat, alobalem nebo igelitem. Nechte je volně vedle sebe, barvy stejně pramínky mírně slepí a vlasy různých barev drží více spolu. Po deseti minutách vše smejte, vlasy vyfénujte a rozčešte. Zjistíte pravděpodobně nedostatky, příliš silné pramínky některé z barev a podobně. Proto využijte výhody rychle působící barvy a proces hned znovu opakujte. „Já tento proces na svých dlouhých vlasech prodělala během jednoho odpoledne pětkát, než vznikla hezká přirozená barva, která vypadala jako blond melír ve světle hnědých vlasech,“ říká Eva, studentka vysoké školy, která si blond vlasy obarvila kdysi na sytě rudou. A touto procedurou docílila původní barvy. „Původní barvu nebudete mít hned po barvení. Ony totiž tyhle barvy, kterým stačí pět nebo deset minut působit, se postupně také vymývají, ale přirozeně. Jak si budete mýt vlasy, bode se barva tmavších vlasů postupně míchat s těmi zesvětlenými a tak během tří týdnů vznikne jednotný odstín. Ten by se měl podobat vašim vlasům. Já měla to štěstí, že to vyšlo dokonale a ani při následném odrůstání, kdy se barva déle mírně vymývala, jsme nepozorovala prakticky žádný přechod,“ říká Eva.

Autor: Ivanna Benešová
11. ledna 2011

Autor: Ivanna Benešová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video