Amla powder: Zázračný prášek z Indie | e15.cz

Amla powder: Zázračný prášek z Indie

Vendula Kochanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Máte pocit, že jsou vaše vlasy, jako by bez života, že ztrácejí objem a lesk? Jedním z čistě přírodních produktů, který vám ke krásné hřívě může dopomoci je Amla powder – přírodní maska a kondicionér na vlasy.

Amla (nebo také Amlaka či Amalakai ) je jednou z nejčastěji používaných ajurvedických léčivých bylin. Jedná se o plod rostliny s latinským pojmenováním Phyllantus emblica nebo také Emblica officinalis. Díky vzhledu trsů plodů, si Amla vysloužila přezdívku „indický angrešt“. Plody Amalakai se v indické medicíně používají pro vnitřní i vnější použití. Jedním z nejčastějších způsobů úpravy těchto plodů je sušení a následné rozemletí v jemný prášek – Amla powder.

Amla powder je ryze přírodní toner a adstringent. Na vlasy působí jako vysoce účinný kondicionér, či výživná vitamínová maska. Amla se může pochlubit obsahem celé řady vitamínů a cenných látek. Jedním z nejvýznamnějších je vitamín C, který napomáhá k uhlazení struktury vlasu. Vlasy jsou pak o poznání jemnější, hladší a především lesklejší. Organická pasta z prášku Amalaki stimuluje vlasové kořínky a tím podporuje růst vlasů. Dalším z příznivých účinků je ochrana pokožky hlavy před infekcemi, omezení tvorby lupů či zabránění předčasnému šedivění vlasů.


Autor: Ženy - E15


O výhodách tohoto přírodního zázraku se přesvědčila i studentka Markéta:“Amlu používám jednou týdně jako masku a také jako kondicionér. Vlasy jsou opravdu zpevněné a neuvěřitelně lesklé. Dodá taky objem a výživu. Jsem s ní naprosto spokojená. Jen co se týče vymývání Amly, to je trochu zdlouhavější a obtížnější – má totiž tendenci ve vlasech zůstávat. Ale za ten výsledek to opravdu stojí.“

Účinků plodů Amla můžete využít nejen v prášku. K dostání je také Amla vlasový olej, Amla kapsle či plody Amla naložené v medu. Každý si tudíž může vybrat způsob užití této vzácné byliny dle libosti. Pokud se rozhodnete vyzkoušet přírodní kondicionér, či masku, přidáváme pár dobrých rad.

Přírodní kondicionér získáme velmi jednoduše. Prášek Amalaki (na středně dlouhé vlasy cca 2 lžíce) smícháme s převařenou, 5 minut odstátou vodou. Vytvoříme hladkou pastu, se kterou dále pracujeme jako s klasickým kondicionérem. Připravený kondicionér můžeme doparfémovat vybraným přírodním éterickým olejem.


Autor: Ženy - E15
U přípravy masky je postup obdobný. S tím rozdílem, že si připravíme větší množství pasty (cca ze 4 polévkových lžic), kterou necháme přes noc uležet. Pastu poté naneseme na umyté vlasy. Masku zakryjeme igelitovou čepicí nebo sáčkem a starším ručníkem. Masku nechte alespoň 1 hodinu působit. Pro intenzivní účinek této vlasové kůry masku opakujte každý týden.

Je třeba upozornit, že Amla má lehce barvící účinky (světle hnědý odstín). Je tedy velmi vhodné použít při aplikaci pasty z Amly jednorázové rukavice, aby nedošlo k zabarvení pokožky rukou. „Je pravda, že Amla trochu barví, nejvíce se barva chytá pod nehty, na to je třeba dát si pozor. Jinak, ale z rukou jde smýt pohodlně vodou,“ dodává Markéta, která Amlu používá již několik měsíců. Z důvodů barvících účinků se Amla nedoporučuje pro odbarvené vlasy, či vlasy světle blond. Na druhou stranu však díky svým jemně tónovacím účinkům pomůže oživit vaši přirozenou světle hnědou barvu vlasů.

Autor: Vendula Kochanová

Autor: Vendula Kochanová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video