Babské rady pro vaše ústa | e15.cz

Babské rady pro vaše ústa

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak se starat o rty, co dělat, když vás trápí afty, bolesti zubů nebo zápach z úst?

Rty
Péče o rty bývá mnohdy v pozadí a tak hlavně v zimě nebo v létě na slunci mohou trpět popraskanou kůžičkou. Proto když si ráno natíráme obličej krémem, přetřeme jím také ústa. Výborným pomocníkem je obyčejný med, stačí potřít rty slabou vrstvičkou medu a po chvíli budou hladké a měkké.

Afty
Tyto bolestivé místečka v ústech má na svědomí infekce nebo nedostatek vitamínů. Pokud se objeví v létě, je pomoc snadná, stačí žvýkat listy šťovíku. Pokud afty nejsou velké, určitě se po šťovíkové proceduře brzy vytratí. Tato rada se dá aplikovat samozřejmě jen v období, kdy jsou šťovíky na louce, pro další část roku si s afty poradíme kloktáním šalvěje -stačí přelít dvě kávové lžičky čtvrt litrem vroucí vody a nechat je  15 minut luhovat, scedit a pak dvakrát denně kloktat alespoň deset minut.

Vonný dech
Opět budeme kloktat, v tomto případě použijeme tymián. Ve čtvrt litru vody nechte projít varem lžičku tymiánu, nechte patnáct minut luhovat, sceďte a když kloktejte alespoň  třikrát denně. Máta- tak to je další bylinka, která pomůže zlikvidovat tento ploblém - stačí si utrhnout lístek a žvýkat ho v ústech. Stejně tak můžete použít čerstvou petrželku.
Po konzumaci česneku určitě nebudete mít příliš vonný dech, ale pomoci si můžete tím, že
vypijete sklenici, nebo rozkoušete pár zrnek pražené kávy.

Záněty v ústech
Pokud máte zánět v dutině ústní při angíně, použijte na něj čaj, tinkturu nebo tekutý extrakt ze šalvěje lékařské. Do nálevu můžete přidat také trochu heřmánku.

Bolest zubů
Nejspolehlivější je samozřejmě navštívit stomatologa, který vám při bolestech zubů pomůže nejlépe, ale když to v danou chvíli není možné, je tu první pomoc v podobě řebříčku. Musíte mít ovšem po ruce čerstvý list, který budete žvýkat. Další rada zní -roztlučte hřebíček, prášek dejte na vatu namočenou v destilátu a přiložte přímo na zub. Obklad nechte působit hodinu, pak znovu namočte do destilátu, posypte opět hřebíčkem a takto obklady střídejte po celý den. Další babská rada počítá s využitím listů čerstvé kapusty. Vyřízněte z ní střední žebra, zbytek pokrájejte najemno, válečkem na nudle rozmačkejte a měkkou hmotu zabalte do  kapesníku. Kapesník přiložte na tvář na bolavý zub a nechte působit.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery