Blahodárná kosmetika z konopí | e15.cz

Blahodárná kosmetika z konopí

Mirka Bittová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jedni je striktně odmítají, druzí si jeho účinky nemohou vynachválit. Málokteré z přírodních léčiv si vysloužilo takovou pozornost jako právě konopí.

Pár slov na vysvětlenou


Při slově konopí se většině lidem ihned vybaví marihuana. Je to samozřejmě dáno vášnivou diskuzí, která probíhá v médiích i mimo ně ohledně legalizace této měkké drogy a jejího využití v medicíně. Přitom konopí jako rostlina doprovází lidstvo po řadu staletí a až do 50. let minulého století nebyl u nás s jeho využitím sebemenší problém.

Konopí (Cannabis) patří k jednoletým dvoudomým rostlinám a společně s chmelem (Humulus) tvoří v botanické taxonomii čeleď konopovitých (Cannabaceae). Zahrnuje tři hlavní druhy, a to konopí seté (Cannabis sativa), indické (Cannabis indica) a plané (Cannabis ruderalis). Jednotlivé druhy se od sebe liší vzhledem, náročností na pěstování i chemickým složením.

Technické konopí versus droga


Rozhodujícím faktorem, zda se jedná o rostlinu použitelnou k výrobě drog, je obsah takzvaných tetrahydrocannabinolů (THC) v sušině. Jedná se o hlavní halucinogenní složku z konopí připravovaných drog, tj. marihuany a hašiše. V průměru obsahují rostliny asi 3% těchto látek, rozmezí však může být od 1 až do12%.

Podle norem Evropské unie je maximální povolené množství THC v pěstovaném konopí stanoveno na 0,2% v sušině. Z tohoto důvodu je u nás zcela zakázáno pěstování indického konopí, u něhož je obsah THC je v porovnání s tradičním konopí setým podstatně vyšší.

Zmiňované návykové látky, tzv. cannabinoidy, se vyskytují zejména v listech a stoncích rostlin, konopné semínko ani kořen tyto látky neobsahují a proto je jejich použití, například v potravinářství k výrobě olejů, dovoleno.

Technické konopí je kultivarem konopí setého a vyznačuje se téměř nulovým obsahem THC. Díky svému složení a dalším vlastnostem má velmi široké využití v mnoha odvětvích průmyslu i zemědělství. Jeho vláken se využívá ve stavebnictví (k výrobě podlah, cihel či tepelné a zvukové izolace), v papírnictví, v textilním průmyslu, jeho semínek při výrobě bioplastů a biopaliv. V chemickém průmyslu se uplatňuje konopný olej při výrobě barev, laků či olejů na mazání, v zemědělství se konopnými semínky přikrmují hospodářská zvířata a konopné pazdeří se využívá jako podestýlka. Významnou roli hraje konopí také v potravinářském, farmaceutickém a kosmetickém průmyslu.

Konopná kosmetika a její účinky


Při výrobě kosmetiky se využívá zejména oleje, extrahovaného z konopného semínka. Konopný olej patří k nejbohatším přírodním zdrojům některých mastných kyselin, které naše tělo potřebuje, ale nedokáže si je samo vytvořit. Z těch nejvýznamnějších jmenujme například kyselinu arachidonovou, linolovou, gama-linolovou či linoleovou, které hrají v organismu důležitou roli při metabolických přeměnách a zánětlivých procesech. Důležitou roli hraje také fakt, že konopný olej neobsahuje pokožku dráždící bílkoviny. Bonusem je pak široké spektrum obsažených vitamínů.

Díky svému výjimečnému složení má konopný olej silné protizánětlivé, antibakteriální, protialergické a regenerační vlastnosti. Výborných výsledků se s ním dosáhlo zejména v léčbě kožních onemocnění. Lékařsky ověřené jsou pozitivní účinky při léčbě různých dermatitid, atopického ekzému, lupénky, akné, oparů či lupů ve vlasech. Připravené zdravotní masti mají uklidňující a zvláčňující účinky, chrání pokožku před vysoušením a praskáním. Mezi konopnými kosmetickými výrobky můžete na našem trhu najít pleťové vody, krémy a masky, tělová mýdla, mléka, vlasové šampony či balzámy na rty.

Kosmetické produkty z konopí se vyznačují vysokou čistotou, snášenlivostí a nulovým výskytem halucinogenních či návykových látek. Proto se mezi nimi najde také řada kojenecké kosmetiky a výrobky pro těhotné a kojící ženy.

Snad je to veřejně zažitými mýty a neznalostí základních faktů o konopných produktech, že je mnozí lidé odmítají. Doufejme však, že se jejich příznivé a léčebné účinky brzy dostanou do všeobecného povědomí a výrobky z konopí již nebudou díky špatné pověsti marihuany zavrhovány.

Autor: Mirka Bittová
Foto: Canabis, www.canaderm.cz

Autor: Mirka Bittová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video