Bylinné koupele pro zimní období

Vana plná fialek (jak o ní nádherně zpívá paní Hana Hegerová) není právě to, co potřebujete, když si chcete připravit lázeň, která vás postaví na nohy. Odpočinek ve vaně plné teplé vody s příjemnou vůní zlepší náladu, a přidáte-li bylinky či esenciální koupelové oleje, uděláte něco i pro své zdraví.
Relaxace, uklidnění a povzbuzení
Nejjednodušší je koupit sáčky s koupelovými bylinami hotové – v lékárnách, drogeriích nebo obchodech s přírodními produkty. Pro povzbuzující účinky jsou namíchány bylinky jako je například saturejka, yzop a petržel ve čtyřicetigramovém balení.
Regenerační koupel (ve stejném balení) zahání únavu a pomůže namoženým svalům – o to se postará sušená směs z šalvěje, jitrocele, chmelu, dubové kůry a čajovníku. Jiné, uklidňující účinky směsi ze šalvěje s meduňkou a dobromyslem oceníte i při nespavosti, proto je nejlepší si dopřát tuhle lázeň před spaním.
Zmiňované směsi koupíte v ceně kolem čtyřiceti korun (i levněji) a připravíte jednoduše: sáček vložíte do pěti litrů vody, tu přivedete k varu a poté necháte čtvrt hodiny louhovat. Voda ve vaně by měla mít třicet až třicet pět stupňů a do ní výluh nalijete. Doporučovaná doba koupele je kolem dvaceti minut (a sáček s bylinami můžete použít jako žínku).
Sbíráte, nebo si pěstujete bylinky?
Od jara až do podzimu lze při procházkách sbírat byliny rostoucí daleko od silnic a hnojených polí. Pokud máte možnost si vypěstovat některé druhy sami, můžete si udělat bylinkový záhon, ale použijete-li rostliny do trvalkového nebo letničkového záhonu, kromě užitku získáte i kvetoucí okrasu zahrady.
Vyberte si z bylinek ty, které vám budou nejvíce vyhovovat, sušte ve stínu na vzdušném místě, případně v sušičce (pokud ji máte). Usušení je v ní kvalitní a rychlé, bylinky pak skladujte na suchém místě v plátěných či papírových sáčcích.
Nemáte-li možnost pěstování a sběru, koupíte samostatně druhy různých bylin v lékárně i v drogerii, ve větších městech pak jsou i bylinářství, kde při koupi dobře poradí.
Na každé trápení existuje bylinka,to věděly už naše prababičky a s lecjakým neduhem si poradily bez léků a doktora, na kterého nebývaly ani peníze. V každé domácnosti bývaly základní byliny:
- Heřmánek – lázeň má hojivé účinky, je vhodná pro mastnou pleť a pokožku (možná používáte heřmánkový šampon?)
- Kopřiva – koupele posilují organizmus, mají příznivý vliv na křečové žíly, zmírňují revmatické bolesti. K jarní očistné kůře z kopřiv přidejte bez váhání i koupele
- Levandule – koupele jsou oblíbené nejen pro příjemnou vůni, bylina má příznivé účinky na psychiku, pomáhá proti depresím, bolestem hlavy a odstraňuje pocity vyčerpání
- Mateřídouška – výborná pro koupele po horečnatých onemocněních, k rekonvalescenci, uklidňuje před spaním (koupel je vhodná i pro děti)
- Meduňka – je vhodná při nachlazení a prostydnutí, potlačuje i úzkosti
- Oves – lázeň zvláčňuje pokožku těla, zklidňuje vyrážky a ekzémy, hodí se i pro děti
- Přeslička – vám uleví od bolestí zad, mírní revmatické bolesti a hojí vředy. Silný odvar je výborným prostředkem ke koupeli rukou (proti lámavosti nehtů), vlasy po umytí oplachováním z odvaru ovsa zpevníte
- Rozmarýn – srovná psychické problémy, uklidní nervy, koupel vás zbaví bolesti hlavy a posílí paměť
Koupel ze sušených bylin si připravte buď z odvaru, nebo do vany napusťte asi deset litrů vařící vody, do které vložíte plátěný sáček s bylinkami (dvě hrsti postačí). Po dvaceti minutách doplňte vodu na potřebné množství a teplotu. Při těchto koupelích nepoužívejte mýdlo ani jiné koupelové přísady, není to očistná lázeň, a vy si v ní jen v klidu odpočívejte.
Ponořte se do pěny jen pro radost
Zkuste jednou něco jiného, a užijte si pohody ve vůni esenciálních olejů. Ty koupíte buď jako tekuté přípravky (taková směs eukalyptu s tymiánem je výborná i při dýchacích potížích – nad hladinou vlastně inhalujete páry z bylin), k dostání jsou i šumivé koule, nebo košíčky do koupele.
Olejové přípravky tvoří s vodou mléčnou emulzi ulpívající na pokožce, která je pak vláčná a nevysychá. Proto ani tady nepoužívejte mýdlo, tím by se účinek koupele zrušil. Pěnivé koupele tvoří hustší pěnu – zkusíte-li koupel z kosodřeviny, získáte dvojí účinek: relaxační, a léčebný na pohybový aparát.
Novinkou jsou bloky do koupele z olejů a kakaového másla. Ty si rozdělíte před použitím na čtyři až pět „porcí“ pro příští lázeň. Bloky jsou šumivé a ve vaně budete mít hustou pěnu. Výborně hydratují a zjemňují pokožku celého těla.
Tyto olejové koupele mohou být teplejší, až třicet sedm stupňů, neměly by trvat déle než dvacet minut. Po koupání si můžete dát suchý zábal a zbavit se i svalového napětí. Většina přípravků je vhodná i do vířivek, pro jistotu se však při koupi informujte.
Zkuste si připravit některou koupel jednou, dvakrát týdně a brzy poznáte, že se budete cítit lépe a svěže. Výběr přípravků je bohatý a každá kúra bude mít jinou vůni a účinek. Prostě si udělejte doma své malé, soukromé lázně!