Celulitida- co s ní? | e15.cz

Celulitida- co s ní?

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Celulitida jistě na sebevědomí příliš nepřidá, ovšem zbavit se jí není jen tak.

Tzv. pomerančovou kůží trpí převážně ženy, a to nejen ty plnější, ale i štíhlé. Příčina bývá v nesprávné výživě, nedostatku pohybu a v dědičnosti. Hlavním problémem jsou ženské hormony a uspořádání tukových buněk. Ženský hormon estrogen naruší cévní stěny, zvýší jejich propustnost a tekutiny z nich se dostanou do okolí. Tukové buňky začnou vázat vodu ve tkáních, tím se zvětší, pokožka se roztáhne a celulitida je tu. Hladiny estrogeny zvýší také těhotenství, hormonální substituční terapie a antikoncepce. Místa s celulitidou jsou většinou na dotek chladnější.

Celulitidu můžeme příznivě ovlivnit těmito faktory:


- dodržování zdravého a vyváženého jídelníčku
- cvičení a sport
- masáže
- kvalitní krémy
- vyvarování se velkých výkyvů hmotnosti

Dalšími nezanedbatelnými faktory jsou kouření, kdy tělo produkuje množství volných radikálů, sedavé zaměstnání, ale třeba i nošení těsného spodního prádla, které omezuje lymfatický a krevní oběh. Je třeba si uvědomit, že celulitida se vyskytuje v nejhlubší vrstvě kůže, takže se ji rozhodně nezbavíte za pár týdnů. Léčba celulitidy je běh na dlouhou trať. Všechna doporučení- jídelníček, sport, masáže, krémy- musíte provádět současně, jen tak můžete dosáhnout dobrých výsledků. Celulitida má čtyři stupně- od nejlehčího postižení až po to nejtěžší. I tehdy, pokud patříte do prvního stupně, dodržujte tato doporučení preventivně.
Pozor na výkyvy váhy, při rychlém a nesprávném hubnutí se může zvětšit obsah toxických zplodin, které se opět usazují na problematických partiích a mohou zhoršit činnost jater a ledvin. Co se týče liposukce, ta v tomto případě příliš nepomůže, protože celulitida není pouze záležitost nadměrného tuku.

Jídlo


Především je třeba upravit jídelníček. Jíst více ovoce, zeleniny, omezit tuky a cukry, dostatečně přijímat tekutiny. Omezte toxiny v těle- právě snížením konzumace cukru, tuku, soli a konzervačních látek. Pokud si rádi dáte šálek kávy, nezapomeňte po ní vypít skleničku vody.. Denně pijte alespoň dva až tři litry tekutin, jen tak se budou dostatečně odvádět škodliviny z těla. vyhýbejte se „éčkám“ v potravě a průmyslové stravě. Dávejte přednost vodě bez bublinek. Zařaďte do jídelníčku proteiny a vlákninu.

Sport


Nevyhýbat se sportu, cvičit, běhat, plavat, chodit na procházky, nebo třeba jezdit na kole. Sport rozproudí lymfatický systém, zrychlí odvod škodlivin a zredukuje naše tuky. Tuto aktivitu je nutné provozovat pravidelně a hlavně celoživotně v rámci prevence. Při cvičení a posilování je nutné se zaměřit na partie, které jsou postižené celulitidou.

Masáže
Lymfatická masáž

Je to hmatová technika orientovaná na lymfatický systém, jejíž cílem je zlepšit odtok lymfy a tím pádem zlepšit odvod toxických látek z těla. Lymfa totiž nemá svojí vlastní pumpu, proto ji rozpohybuje pouze pohyb nebo masáž. Lymfatická masáž je také vhodná pro ošetření unavených končetin a zlepšuje nejenom celulitidu, ale pokožku celého těla vůbec. Zvyšuje imunitu a detoxikaci organismu. Používá se k ošetření otokových stavů, při těžkých nohách, prevence proti nádorovým onemocněním a migrénám. Masér provádí masáž malým tlakem, většinou v tomto pořadí- nejprve reflexně na chodidle ošetří ledviny a lymfatické uzliny, pak vyprázdní uzliny pomalým krouživým pohybem, dále je na řadě vyprázdnění tříselných uzlin a následují velkoplošné hmaty, které jsou pomalé, kruhovité, jemné a směřující vždy do uzlin. Lymfatická masáž se nesmí provádět při akutních virových nebo bakteriálních onemocněních, otocích způsobených onemocněním srdce, jater, ledvin a při akutních žilních onemocněních. Tato masáž se provádí na celém těle nebo jen na vybraných částech (nohy, ruce, hlava a krk). Lymfatické masáže provádí vyškolený masér a některé kosmetické salóny. V těchto salónech se ovšem většinou nabízí přístrojové masáže- tlakové a podtlakové v kombinaci s aromatickými zábaly. Nabízí se i laserové přístroje a myotimulace, které fungují tak, že se elektrickými podněty aktivuje sval a ten se pak smršťuje a povoluje.

Proticelulitidová masáž
Je prováděna nejčastěji na hýždích a stehnech za účelem vypuzení lymfatické tekutiny z fibrotického (zvláknělého) podkoží. Vychází v podstatě z lymfatické masáže, ale je navíc obohacena o speciální anticelulitidové hmaty. Při této masáži jde o středně silné hlazení, jen někdy vzniká pocit štípání.

Sprcha


Sprchovat se střídavě studenou a teplou vodou, kůže bude pružnější a prokrvená. Urychlíte odstraňování produktů látkové výměny.

Domácí masáž a krémy


Provádět masáž masážní rukavicí tak, že budete přitom roztírat krém proti celulitidě  v kruzích proti směru hodinových ručiček. Přípravky proti celulitidě většinou obsahují přídavek z mořských řas, které obsahují aminokyseliny, minerální soli a vitaminy, které účinně pohlcují škodlivé produkty metabolismu. Nelze však očekávat, že si natřeme krémem postižené partie a rázem je po problému. Tyto přípravky mohou prospět pouze v kombinaci se všemi již zmíněnými postupy (jídelníček, cvičení, masáže).

Očistné kúry


Jednou za čas je vhodné provést některou z procedur na očistění organismu a zbavení se toxických látek, například týdenní odlehčovací kúru:
První den jezte pouze zeleninové saláty ze syrové zeleniny a to v pěti dávkách v libovolném množství. Druhý den je na programu ovoce, opět v pěti dávkách- volte hlavně méně sladké ovoce, vynechte hroznové víno, nebo banán, vhodný je například ananas, meloun, mango. Po těchto dvou dnech začneme do jídelníčku pomalu zařazovat další potraviny- brambory, celozrnné pečivo, těstoviny nebo rýži, třetí den v kombinaci se zeleninou a čtvrtý den v kombinaci s ovocem. Pátý a šestý den přidáme nízkotučné jogurty a sýr. Sedmý den si můžeme pochutnat i na dušeném kuřecím mase nebo rybě. Nezapomínáme na dostatek tekutin- vody, čerstvé džusy, zeleninové šťávy nebo slabé bylinkové čaje. Vhodné je začít v sobotu, abyste první dva nejnáročnější dny byli v pohodě a mohli případně i odpočívat.
K očistě těla výborně poslouží také bylinky. Snad nejznámější pročišťovací bylinkou je kopřiva a smetánka lékařská. Vhodná je 14denní kúra, po kterou pijete 3x denně šálek bylinkového odvaru. Kopřiva čistí krev, játra a pleť, pampeliška odlehčí zažívacímu traktu. Pro nastartování organismu je vhodné každé ráno nalačno vypít sklenici vlažné minerálky s vymačkanou citronovou šťávou, nebo sklenici vody s jednou lžící jablečného octa, který povzbuzuje látkovou výměnu a vyplavuje z těla odpadové látky. 
 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video