Chytřejší než celulitida? Souboj vyhrávají důsledné ženy

„Pomerančová kůže“ trápí většinu žen, ale v poslední době už i muže, a dokonce děti. Do boje proti ní můžeme vyrazit prostředky jednoduchými, ale i s moderní technologií. Platí na ni ovšem jen jedno – pravidelnost.
Ženy opět v nevýhodě
Za celulitidu může kombinace několika faktorů. Dvěma hlavními jsou nevhodné stravování a málo pohybu. To má za následek pomalý metabolismus a špatnou funkci lymfatického systému. Zapomenout nesmíme ani na hormonální antikoncepci, která - kromě své užitečné funkce při plánování rodičovství - zasahuje do kolagenu podkožního vaziva a způsobuje zbytnění a tuhnutí tkáně. Za to, že celulitida trápí především ženy, může genetika.
Vazivová tkáň je velmi pružná, aby se v případě těhotenství mohla co nejvíce roztáhnout do všech stran; snáze proto dovoluje tukovým buňkám zvětšovat svůj objem. Mužské buňky jsou plošší a rozšiřují se vodorovně. Ženské buňky mají navíc kulovitý tvar a při zvětšování se tlačí vzhůru.
Výsledkem je ochabnutí vaziva a zpomalení lymfatického systému, takže se zhorší prokrvení kůže. Podkožní buňky se tak plní škodlivými odpadními látkami a odumřelé buňky se nevyplavují z těla, ale usazují se v podkoží.
4 stupně celulitidy
- I. Celulitida je patrná pouze při tzv. štípacím testu – kůže uchopená mezi dvěma prsty tvoří jemné varhánky a připomíná kůru pomeranče. Krev i lymfa proudí bez problémů.
- II. Celulitidax je viditelná při ostrém světle, vsedě a vestoje nebo při stažení svalu v dané oblasti. Vleže se reliéf vyhladí.
- III. Vazivová vlákna se zmnožují a zapouzdří zbytnělé tukové buňky. Lymfatické cévy nejsou schopny odvádět tekutinu do mízních uzlin a ta se hromadí v těle. Nerovnosti jsou viditelné vestoje i vleže.
- IV. Degenerace tukových buněk a vaziva je nevratná – kůže je chladná, zbytnělá, napjatá a tuhá. Nejde už jen o problém kosmetický, ale i zdravotní.
Co dělat a nedělat:
NE:
- Nenoste příliš těsné oblečení, protože lymfa nemůže volně proudit.
- „Nekrmte“ celulitidu cukrem a tuky - ty má vyloženě ráda.
ANO:
- Sprchujte stehna a zadek silným proudem vody (střídavě teplou a studenou vodou), krev i lymfa se rozproudí.
- Ideální je přidat k tomu ještě masírování krouživými pohyby drsnou žínkou nebo kartáčkem. Při masírování vždy postupujeme směrem k srdci.
- Můžete si pořídit galvanickou žehličku NuSkin, která stimuluje pokožku a zvyšuje proudění krve a lymfy.
- Na závěr péče je dobré ošetřenou partii natřít - například zpevňujícím mlékem obsahujícím látky, jež podněcují prokrvení.
- Zapomenout nesmíme na dobrý pitný režim, v němž by neměl chybět zelený čaj, protože působí blahodárně na snížení hladiny krevních tuků, nic nezkazíme ani čisticími a bylinnými čaji. Přidáme-li k tomu ještě pravidelný pohyb, zmaříme celulitidě práci.
Malá kýla – velký problém
Ačkoli celulitida není nemoc, pouze estetický nedostatek, dá se definovat jako hernie – tukové buňky uložené v podkoží jsou malé kýly.
V procesu herniace tyto drobné kýly proniknou přes dermis do pokožky. Jestliže na ně působíme nějakou energií (laser, ultrazvuk atd.), stáhnou se a celulitida zmizí.
Jak pomáhají odborníci
V honbě za štíhlou postavou bez celulitidy nejsme zdaleka odkázáni jen na domácí péči. Pravidelné masáže a hlavně lymfodrenáže (ruční nebo na přístrojích, jako je např. Lymfoven), kombinované se zábaly (např. s mořskými řasami, skořicí nebo rašelinou), nás mohou svým výsledkem příjemně překvapit. Saunování je již dávno osvědčený prostředek zvýšení imunity, zahnat ovšem dokáže i celulitidu, protože se při něm prokrvuje kůže.
Nabídku možností na formování postavy a zlikvidování celulitidy obohacuje čím dál tím více přístrojových metod založených na různých technologiích. Neinvazivní formování postavy se současnou likvidací celulitidy lze řešit infračerveným zářením (např. přístroj X Shape), chladem (kryolipolýza), radiofrekvencí (např. přístroj Accent), LPG Lipomassage (přístrojová gymnastika, která aktivuje štěpení a uvolňování tuků), ultrazvukem (např. přístroj Ultracontour), rázovou vlnou (např. přístroj X-Wave Expert), podtlakem (přístroj VacuShape) nebo laserem, případně jejich kombinací.
Článek vyšel v časopise Moje zdraví