Co jste nevěděli o motivaci k hubnutí | e15.cz

Co jste nevěděli o motivaci k hubnutí

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Když kila nejdou dolů, nemusí to být jen problém špatných návyků, ale i hlavy. Jak odolat pokušení, poradí koučka Eva Marková a výživový poradce Martin Škába.

1. Proč začít hubnout s koučem, a ne s dietologem?

EVA: Protože kouč pomáhá hlavně s klíčovou otázkou motivace. Ta kromě nadšeného startu řeší i stěžejní otázku „co vás ve vašem úsilí udrží“, i když si první úspěchy dají na čas. Kromě toho vám povídání s koučem vždy poodhalí i něco užitečného o vás samotných.

MARTIN: Dietolog je odborník, který rozumí stravě, ale už nemusí ovládat mezilidské vztahy, motivování lidí a hledání psychologických technik, jak správně a efektivně nasměrovat klienta. Práce výživového kouče není jen o dodání informací JAK, ale také – a především – o podpoře a neustálém připomínání otázky PROČ.

2. Proč každé moje hubnutí začíná až od zítřka a co mám udělat, aby to bylo už dnes?

EVA: Nejdřív se podívejte na slovo HUBNUTÍ. Jaké pocity a asociace ve vás vyvolává? Pokud vidinu hladu, dřiny, odříkání, nuceného pohybu, zapovězení toho, co máte nejraději a strachu, že to (zase) nezvládnete, nedivím se, že nezačnete dnes a možná nikdy. Co takhle NOVÝ STYL ŽIVOTA?

MARTIN: Cokoli děláte, musíte vědět PROČ. I lidé s velkou motivací ale musí udělat prvotní rozhodnutí, že začnou dnes a své plány neodloží. Nesmí čekat, až se jim bude chtít, ale prostě začít. Logiku je také dobré mít spojenou s emocemi.

Řeknu vám příběh: Před několika lety šla žena, která vážila zhruba 150 kilogramů, po chodníku ve městě s malým dítětem. Najednou se jí dítě vytrhlo a běželo k cestě. Bohužel žena kvůli své obezitě nebyla schopná rychle reagovat a rozběhnout se. Chybělo málo a její dcera vlétla pod nákladní auto. Naštěstí ji zachránil kolemjdoucí muž. Žena pochopila, že tohle už se nikdy nesmí opakovat a rozhodla se pro to udělat cokoli. Zhubnout nebylo lehké, pokaždé si musela připomenout, PROČ to dělá. Dnes má ale 70 kilogramů a je šťastnou maminkou.

3. Dobře znám všechny rady a na lednici mám už pověšený i jídelníček. Jenom nejsem schopná ho dodržovat. Jak konečně začít?

EVA: Jak? Okamžitě. Narovnejte se a zatáhněte břicho. Jděte do obchodu nebo se psem a myslete na břicho. Až si půjdete večer lehnout, ucítíte ho. Pochvalte se. Ráno se zamyslete, jestli zmařit včerejší břišní snahu půlkou bábovky. V pekárně cestou do práce si místo croissantu kupte celozrnný rohlík.

MARTIN: Najděte si důvod, proč chcete zhubnout. Měl by být takový, na který, když pomyslíte nebo ho uvidíte napsaný, poleze vám mráz po zádech a budete plná odhodlání. Každý den si ho připomínejte. Klidně si ho pověste na lednici vedle jídelníčku.

4. Proč se opakovaně nechám zlákat na rychlé metody hubnutí, jako jsou třeba zázračné pilulky, když vím, že zaručeně funguje jen pravidelné jídlo v menších dávkách pětkrát denně a sport?

EVA: Protože vaše motivace je pravděpodobně stejně povrchní, jako řešení, která volíte. To se stává nejčastěji klientkám, které „chtějí zhubnout“ pouze z estetických důvodů. V takových případech vám prostě nestojí za to, něco skutečně udělat a změnit.

MARTIN: Každý člověk má slabou chvilku a hledá zkratky, přestože vědomě ví, že většinou nefungují. Nejdřív je nutné srovnat se s faktem, že k redukci váhy nevede časově ohraničená dieta, po jejímž skončení se zase naládujete vším, co jíte teď. Je samozřejmě jednodušší dodržovat týden nebo čtrnáct dní předepsaný jídelníček s nadějí, že to brzy skončí. Některé projekty ale konec nemají.

5. Jak mám odbourat zlozvyky spojené s jídlem – každodenní dezert po obědě, chipsy k televizi, večeře před obrazovkou počítače?

EVA: Říkejme jim raději stereotypy a nechtějme je odbourat, ale spíš nahradit jinými. Začněte a budete mile překvapena. Když se z dezertu stane hrstka sušeného ovoce a z brambůrků třeba mrkev nebo dýňová semínka, aktivity zůstanou, ale výrazně se změní jejich obsah a objem, a díky tomu budete zase o krok blíž.

MARTIN: Každá rychlá změna je předzvěstí rychlého konce. Nechtějte je zlikvidovat ze dne na den, ale vezměte to postupně. Jak? Nejprve začněte správně jíst. Když každé vaše jídlo bude složeno tak, aby půlku talíře tvořila zelenina, třetinu bílkoviny a třetinu sacharidy, budete mít minimální výkyvy glykemie (hladiny krevního cukru) a vaše tělo přestane bažit po věcech, jako jsou tatranky nebo chipsy. Pomůže vám to také zbavit tělo parazitů a plísní. Doporučuji extrakt z grepových jadérek, který pomáhá s detoxikací a eliminuje chutě na sladké a mlsání.

6. Čím to, že lidé, kteří zhubli, nebo hubené modelky, které jsou pro ostatní motivací, na mě působí přesně obráceně: mám chuť se na celé hubnutí hned vykašlat? Je to normální?

EVA: Je. Zkrátka nejste modelka a nechtějte být. Ta značně chemicky a přístrojově upravená slupka přece nezpůsobí, že ztratíte chuť a motivaci do čehokoli. Znám modelky, které si moc přejí být matkami, učitelkami nebo účetními. Také možná nebudou, ale přesto se usmívají. V tom je celá přirozená krása.

MARTIN: Ptejte se jinak: Proč si chcete brát za vzor celebritu nebo známou osobnost, když vás nemotivuje, ale sráží, a navíc naplňuje pocitem beznaděje a negace? Nedívejte se, co dělají ostatní, myslete na svůj cíl. Slyším od spousty žen nářky, že mají silné boky, silná stehna, přitom mají tělo v normě a jediná jejich motivace zhubnout je touha být jako „kdosi“. Každá taková touha a nesmyslné týrání ve jménu slavné ikony paradoxně končí obezitou.

7. Ze všech stran slyším, že se nejprve mám začít mít ráda. Ale jak to udělat, když se na sebe ani nemůžu podívat do zrcadla? A je to opravdu pro hubnutí tak důležité?

EVA: Asi vás zklamu, ale opravdu je. Pokud svůj vztah k sobě měříte obvodem pasu, bude problém asi někde jinde. Je pravděpodobné, že nejenže nezhubnete, ale nebudete nikdy s ničím spokojená.

MARTIN: Psychika je pro hubnutí zásadní. Nejde jen o to, jak sama sebe vidíte, ale také jak o sobě mluvíte. Platí, že kdo miluje sám sebe, je schopný přijmout současný stav jako životní cestu a vývoj a vydat se dál. Pokud se ale cítíte ukřivděná a naštvaná na celý svět, a pokud nepřijmete myšlenku, že jste to vy, kdo dělá rozhodnutí mající následky, věci se kupředu nikdy nepohnou.

8. Výživoví odborníci nám radí ulomit si z čokolády jenom kousek, vzít si z balíčku jednu sušenku. Upřímně: Kolik lidí tohle dokáže? Nebylo by lepší zakázat si tyhle věci úplně? Nebo se jimi naopak nadlábnout jednou za týden, ale pořádně?

EVA: Pokud nejste smrtelně nemocná nebo těžce alergická na kakao, neexistuje důvod, proč si čokoládu úplně zakázat. Když v začátku vaší změny přijde chuť, nahraďte ji třeba jablkem. Tělo chce cukr, čokoládu jen vaše hlava. Později si ji klidně dejte, ale bez výčitek. Užijte si ji. Nepřiberete ani gram.

MARTIN: Vtip není vyškrtnout z jídelníčku všechno, co nám chutná, ale myslet na to, kdy určité věci jíst a jaká je skladba jídelníčku. Na začátku na sebe musíte být tvrdší. Jakmile máte osvojené určité postupy, můžete dělat větší kompromisy. A hlavně k nim přistupovat s pozitivním myšlením. Po jedné tabulce čokolády ještě nikdo nepřibral.

9. Zdravé jídlo mi dělá dobře a chutná mi, stejně ale často skončím u čokolády a sušenek, po kterých mám akorát výčitky svědomí a nafouknuté břicho. Proč to dělám, když si tím a hlavně svému tělu ubližuju?

EVA: Sebetrýzeň bývá jedním z nejzakořeněnějších návyků žen. Najděte si proto spojence pro změnu. Zbavte se všech sušenek a nové už nekupujte. Popřemýšlejte, třeba s pomocí rodiny, čím by bylo dobré je nahradit. A když vám pak v létě při cestě na dovolenou přinesou v letadle sušenku ke svačině, už vám neublíží.

MARTIN: Sebetrýzeň má mnoho důvodů. Chce to znát psychiku a důvody konání dotyčného člověka. Prvním a nejdůležitějším krokem na cestě k hubnutí je začít myslet sama na sebe. Musíte si na sebe a své tělo zkrátka udělat čas. Neodbývat se. Proč myslíte, že lidé jedí rohlíky a Tatranky? Protože rohlíky a Tatranky jsou u nás k dostání na každém rohu, kdežto zeleninový salát tak snadno neseženete.

10. Zhubnout dokážu, ale nikdy ne trvale. Stačí změna práce, partnera, krize ve vztahu a kila zase letí nahoru. Jak zabránit tomu, aby moje emoce a vlastní krize ovlivňovaly mé hubnutí?

EVA: Ovládat emoce znamená ovládat život. Celý. Nemůžete oddělit to, co žijete od svého těla, pokud nejste stoletý buddhistický mnich. Jestliže je vaše hlava v krizi, tělo také a opačně. Dejte si nejdřív do pořádku svůj život a tělo nechte být. Ono se srovná, až se srovnáte vy. Netlačte, nepomůže to!

MARTIN: Život není přímka, ale většinou má tvar sinusoidy. Jednou jdeme nahoru, podruhé zase dolů. To je normální a je potřeba se s tím smířit a naučit pracovat. Když máte stres, snažte se pít alespoň proteinové koktejly, které dodají tělu potřebné bílkoviny. Pak nebude docházet k redukci svalové hmoty. Pro podporu vitality v období stresu jsou skvělé zeleninové šťávy.

Vyznejte se v pojmech

  • Kdo je nutriční terapeut? Nutriční terapeut je nelékařská zdravotnická profese. Terapeut musí absolvovat kvalifikační studium, nejčastěji vysokou školu nebo vyšší odbornou školu zdravotnickou. Za svoji činnost je plně právně odpovědný.
  • Kdo je výživový poradce? Výživový poradce je absolvent kurzu akreditovaného MŠMT v délce několika dnů nebo týdnů. V kompetenci výživového poradce je poskytovat poradenství v oblasti výživy u zdravých osob. Za výsledky své činnosti nenese žádnou právní ani odbornou odpovědnost.
  • Kdo je kouč? Kouč je poradce a školitel, který nedává pevné rady a doporučení, ale hledá řešení situace společně s klientem. Nemusí – ale může – být zároveň nutričním terapeutem nebo výživovým poradcem.

Článek vyšel v časopise Dieta 3/2014.

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video