Co víte a nevíte o depilaci? | e15.cz

Co víte a nevíte o depilaci?

ZDROJ: Ženy - E15

Martina Polachová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čas odhalených paží a nohou je v plném proudu, a tak je namístě projít si veškeré důležité informace na téma depilace.

S kultem dokonale hladké pokožky jde ruku v ruce i pár otazníků na téma čím se nejlépe depilovat, jak moc a na kterých místech. Pojďme si proto udělat jasno. Ještě na vysvětlenou: depilací se správně myslí bezbolestné oholení, ale termín se zažil pro všechny metody odchlupení. Tedy i pro vytrhávání i s cibulkami (epilace).

(NE)JASNÁ VOLBA

Metody odstraňování chloupků, jakými jsou epilátory, depilační krémy, cukrová pasta nebo i laser, patří k těm známějším. Nikde ale není psáno, že máte ošetřovat všechny partie těla stejným způsobem. Zatímco totiž nohy a ruce vydrží víc, v tříslech nebo podpaží bývá pokožka jemnější. Petra Řehořková, wellness koučka a zakladatelka Kliniky estetické medicíny Petra Clinic, by kromě laseru nejvíc doporučila holení žiletkou.

Při epilaci voskem se totiž strhává i svrchní vrstva kůže a pokožka tak hodně trpí. Jakou cestou se vydáte, si proto dobře rozmyslete. Jediná novější metoda epilace, kterou Řehořková zaznamenala na nedávném veletrhu, totiž nepůsobí zvlášť sofi stikovaně: „Pudrem nejprve posypali kůži a poté kosmetička tři čtvrtě hodiny vytrhávala chlupy pinzetou…“

POD PAPRSKEM

V zájmu usnadnění práce a ušetření času se mnoho žen přiklání k nejnákladnější laserové epilaci. Je ale přístroj opravdu tak účinný, jak slibuje? A vydrží efekt skutečně navždy? Podle Petry Řehořkové tento způsob epilace stále nic nepředčí. Záleží však na kvalitě přístroje. „Nabídky na epilaci celého těla za 500 korun, které jsou k vidění na slevových portálech, jsou zavádějící,“ vysvětluje. Tyto lasery prý fungují jako žárovka – svítí, ale kořínek chlupu nezničí.

Úspěch klasické fotoepilace závisí na celé řadě okolností. Začnemeli u barvy kůže a chloupků, tak zde platí nepřímá úměra: čím světlejší pokožka a čím tmavší chloupky, tím je epilace efektivnější a jednodušší. Průměrně bývá zapotřebí pět až osm návštěv. Ovlivňuje to však mimo jiné i hormonální hladina, užívání antikoncepce, kortikoidů nebo dalších podobných léků. „Právě hormony jsou důvodem, proč bývá nutné proces opakovat,“ zdůrazňuje Řehořková a dodává: „Už nikdy však chlupy neporostou v takové míře, jako před jejich laserovým odstraněním!“

INTIMNĚ

A jak je to s trendy? U žen vede podle zakladatelky Petra Clinic brazilská epilace, která ponechává část ochlupení – nejčastěji ve tvaru trojúhelníka nebo proužku. Muži mají zase nejčastěji zájem o laserovou epilaci zad, šíje, hrudníku, podpaží a také srostlého obočí.

UŽ NENÍ TAJEMSTVÍM, ŽE…

  • V posledních několika letech ženy poptávají epilaci v okolí bradavek a na palcích u nohou. Většinou stačí tři až pět ošetření a opakování po roce.
  • Množství a růst chlupů ovlivňují rovněž hormony v jídle. Například sója způsobuje jejich zjemnění. Na druhou stranu obsahuje velké množství estrogenu, a tak v případě, že dospívající kluci pijí více sójového mléka, mohou jim začít růst prsa.
  • Na ochlupení skrze produkci hormonů mají vliv také umělá sladidla, aspartam.
  • Přístroje na domácí použití mohou teoreticky pozastavit růst chloupků, ale nikoli je zcela odstranit. V ordinacích se používá světlo 4A ze speciálních lékařských přístrojů, jehož výboj může bez ochrany očí poničit sítnici.

PRAVIDLA POTÉ

  • Bezprostředně po jakékoli formě „zákroku“ se nevystavujte sluníčku (předejdete tím i případným pigmentovým skvrnám) a nechte pokožku dýchat.
  • To znamená, nesoukejte ji ihned do přiléhavého oblečení.
  • Proti zarůstajícím chloupkům (po vyškubnutí začne růst další, který nemusí být tak silný, aby prorazil na povrch, a začne zarůstat pod kůží) pomáhá prokrvující masáž s pomocí lufy, alespoň dvakrát do týdne, peeling, eventuálně pinzeta.

NOVÉ MOŽNOSTI

  • LightSheer Duet (laserová epilace přístrojem se dvěma hlavicemi); Miracle Esthetic Clinic And Spa, Janáčkovo nábřeží 7/86, Praha 5, www.miracleclinic.cz
  • Lycon (depilační systém využívající speciální vosky); Beauty Day Spa Éminence Organic Skin Care, Dlouhá 13, Praha 1, www.eminence.cz

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Martina Polachová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video