Detoxikační jednodenní mono dieta | e15.cz

Detoxikační jednodenní mono dieta

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tento termín se užívá pro den, ve kterém budete po celý jeho průběh konzumovat pouze jeden druh potravy- syrovou zeleninu (například mrkev), syrové ovoce (třeba jablka) nebo vařenou potravu (pohanku, brambory nebo rýži).

Takto strávený den odlehčí vašemu zažívacímu traktu a pořádně pročistí tělo, navíc většinou nevyvolává žádné abstinenční příznaky, takže můžete vykonávat běžné denní činnosti, přesto je nejlepší zvolit pro tento den sobotu nebo neděli. Strava je rozložena tak, aby se konzumovala průběžně po celý den v intervalu dvou hodin. Důležitý je dostatečný přísun tekutin.

Na dietu se připravte vždy týden dopředu, kdy postupně začnete odbourávat kofein- colu, kávu, černý čaj, alkohol, cigarety, přerušíte konzumaci červeného masa, cukrovinek, smažených pokrmů. Den předem otevřete lednici a zbavte se všech potravin, které by vás mohly zlákat a nakupte si věci, které budete na mono dietu potřebovat:
Pokud budete držet dietu ze syrového ovoce, nakupte si dva až tři kilogramy jednoho z následujících druhů ovoce- jablka, hrušky, papája, ananas, pokud zeleninovou, pak stejné množství zeleniny-karotky, zelí nebo okurky. V případě mono diety z vařeného jídla si vyberte z pohanky, brambor nebo rýže. Ve dni diety byste měli i relaxovat a pročistit si hlavu, nakupte si tedy také éterické olejíčky, vonné svíčky, přírodní kartáč na drhnutí pokožky, tři lity balené vody, bylinkové čaje.Večer předem si dejte jen nějaké lehké jídlo, například zeleninovou polévku, salát. Připravte si zklidňující lázeň, případně ještě zajděte na masáž, pak vypijte šálek meduňkového čaje pro dobré usínání a jděte si lehnout.

Průběh mono diety:
1)
Ráno začněte sklenicí horké vody a vymačkanou půlkou citronu, čímž vyrovnáte hladinu ph a vyprovokujete k činnosti játra.
2) Důležitým aspektem při detoxikaci je lymfa, která odvádí z těla nečistoty- čím rychleji prooudí, tím rychlejší je odtok nečistot. Kartáčování pokožky je jeden z nejlepších způsobů, jak podpořit lymfatický oběh. Kromě toho tato technika vyhlazuje pokožku, přináší jí vitalitu a vyhlazuje ji. Úspěch zaznamenává i u celulitidy -stav, kdy městnání (stáze) toku lymfy shromažduje nadbytečné proteiny, tuky a odpadní materiál v určitých částech těla. Kartáčování probíhá nasucho a to tak, že kartáčem s přírodními vlákny budete postupně masírovat celé tělo, od končetin ke hlavě. Dlouhými plynulými pohyby začínáme kartáčovat u bodu, který je nejvíce vzdálen od srdce. Postup je tedy- pravá noha, pravá holeň, pravé stehno, dále levá noha, pak pravá ruka, levá ruka, přední strana trupu, záda. Jak moc budete tlačit záleží na tom, jak pevnou máte pokožku, začněte jemněji, časem budete moci tlačit silněji.Kartáčování nepoužíváme v těch místech, kde máme otevřené rány, křečové žíly a ekzém. Kartáčování nasucho podporuje prokrvení kůže, krev lépe proudí vlásečnicemi, aktivuje se krevní a lymfatický oběh. Pokud ho budete provádět denně, získáte tak jednu z nejjednodušších, ale zároveň také nejúčinnějších léčeb hrbolatých stehen a boků a techniku, která pomůže vyloučit toxické odpady povrchem pokožky, a to nejenom v oblasti celulitidy, ale po celém těle. Pokožka je totiž největším tělesným orgánem a jedním z nejdůležitějších míst pro vylučování, proto pravidelné kartáčování zbaví pokožku velkého množství odpadu.
3) Každou detoxikaci vylepší pohyb, proto ani dnešní den nevynechejte procházku, nebo si zacvičte protahovací cvičení, Pilates, nebo jógu. Větší tělesnou námahu nechte na jiný den a dnes rozhodně nelamte sportovní výkony, protože samotný proces detoxikace vám ubere hodně energie, protože se tělo soustředí na čištění.
4) Jídlo si rozdělte na jednotlivé porce tak, abyste každé dvě hodiny konzumovali stejné množství. Ovoce nebo zeleninu důkladně omyjte. Pohanku, brambory nebo rýži uvařte v nesolené vodě a k tomu si připravte zálivku ze lžičky olivového oleje a citronové šťávy. Vždy velmi důkladně žvýkejte a soustřeďte se na jídlo, jezte v klidu a bez spěchu. V průběhu celého dne pijte, pokud jíte ovoce, můžete si vodu ochutit tak, že do ni vymačkáte citron nebo pomeranč, pokud jíte například mrkev, můžete si do vody přidat vylisovanou mrkvovou šťávu.
5) Přes den nezapomínejte na relaxaci. Dopřejte si bylinkovou lázeň, kterou připravíte tak, že do staré silonové punčochy vložíte bylinky (například mateřídoušku, meduňku, levanduli), pak punčochu zavěšíte na kohoutek tak, aby na ni tekl při napouštění vany proud vody. Zapalte si vonné svíčky, pusťte si relaxační hudbu a jen v klidu nechte plynout myšlenky.
6) Jděte brzy spát. Druhý den po detoxikaci začněte opět něčím lehkým, teprve postupně přecházejte na vaši obvyklou stravu. Po detoxikaci byste se měli cítit lépe, čistěji a plní energie.

Další detoxikační prostředky:
Lymfatická masáž

Je to hmatová technika orientovaná na lymfatický systém, jejíž cílem je zlepšit odtok lymfy a tím pádem zlepšit odvod toxických látek z těla. Lymfa totiž nemá svojí vlastní pumpu, proto ji rozpohybuje pouze pohyb nebo masáž. Lymfatická masáž je také vhodná pro ošetření unavených končetin a zlepšuje nejenom celulitidu, ale pokožku celého těla vůbec. Zvyšuje imunitu a detoxikaci organismu. Používá se k ošetření otokových stavů, při těžkých nohách, prevence proti nádorovým onemocněním a migrénám. Masér provádí masáž malým tlakem, většinou v tomto pořadí- nejprve reflexně na chodidle ošetří ledviny a lymfatické uzliny, pak vyprázdní uzliny pomalým krouživým pohybem, dále je na řadě vyprázdnění tříselných uzlin a následují velkoplošné hmaty, které jsou pomalé, kruhovité, jemné a směřující vždy do uzlin. Lymfatická masáž se nesmí provádět při akutních virových nebo bakteriálních onemocněních, otocích způsobených onemocněním srdce, jater, ledvin a při akutních žilních onemocněních. Tato masáž se provádí na celém těle nebo jen na vybraných částech (nohy, ruce, hlava a krk).

Drhnutí solí


Drhnutí solí stimuluje pokožku, pomáhá při detoxikaci a podporuje pocení. Není ale vhodné pro lidi, kteří mají problémy s pletí, diabetiky a srdcaře. Postup-šálek hrubé mořské soli rozmíchejte s vodou tak, aby vznikla skoro suchá pasta. Pak se postavte do vany, naberte si hrst pasty a tou si třete pokožku od chodidel nahoru krouživými pohyby. Nakonec se důkladně osprchujte teplou vodou.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video