Dieta z Beverly Hills: slibuje za 6 týdnů úbytek 15 kg | e15.cz

Dieta z Beverly Hills: slibuje za 6 týdnů úbytek 15 kg

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Šimoňáková (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká posedlost hubnutím není trendem jen poslední doby. Jedna taková „fungující“ vznikla už před dvaceti lety v Mekce celebrit Beverly Hills.

V roce 1981 vydala „odbornice na výživu“ Judy Mazel extrémní knihu Beverly Hills Dieta. I přesto, že dietní plán byl velmi striktní, vyvolal absolutní dietní šílenství a kniha se stala během chvíle bestsellerem.

Zkouška na vlastním těle

Dietní plán je založen na předpokladu, že určité skupiny potravin by neměly být konzumovány společně, tzn. ovoce jen s ovocem (a to vždy jen jeden druh), sacharidy se sacharidy a bílkoviny s bílkovinami. Autorka se inspirovala odborníkem ze Santa Fe v Novém Mexiku, díky němuž zhubla z 82 kg na 49 kg. Ihned po tomto úspěchu založila v Los Angeles hubnoucí kliniku a vymyslela vlastní hubnoucí plán. Na její kliniku se zapsaly i různé světové celebrity, např. Jodie Foster, Jack Nicholson, Maria Shriver.

35–42denní dietní plán doporučuje:

* Den 1.–10. ovoce a nic jiného

* Den 11.–19. některé sacharidy a másla

* Den 20.–35. (42.) potraviny s bílkovinami

Program je takovou kombinací vědomí a stravy, která nutí příznivce diety přemýšlet nad tím, jaké potraviny a v jakou denní dobu konzumují.

Tento plán způsobuje rychlý úbytek váhy, rozhodně vám nepomůže zhubnout natrvalo, ale můžete díky němu zhubnout pár kil třeba do šatů na výjimečnou událost. Judy Mazel slibuje za 6 týdnů úbytek až 15 kg.

Nová dieta

Pod tlakem veřejnosti a odborníků na výživu byla Judy Mazel nucena svoji dietu upravit. Nový plán se spíše zaměřuje na „vědomé spojení“ – to znamená jíst ty správné potraviny ve správný čas. Autorka diety tvrdí, že tloušťku nedělá to, kolik toho sníme a co sníme, ale to, které potraviny jíme dohromady. Jde tedy o princip výběru potravin. V nové dietě už můžete jíst i v prvním týdnu v podstatě cokoli, a to jak maso, tak vařenou kukuřici, pečené brambory, saláty. Ovocem ale vždy tento dietní plán začínáme. Jde jen o to, aby jídlo bylo vždycky oddělené. Tělo pak prý lépe spaluje kalorie.

Ovoce a zase jenom ovoce

Tyto plody jsou základním stavebním kamenem tohoto stravovacího plánu. Papája prý změkčuje tuk v těle, ananas tuk spaluje a melounem jej spláchnete snadněji z těla ven. Jíst ho můžete v dopoledních hodinách. Na seznamu povolených druhů je: mango, meruňky, kiwi, jahody, papája, ananas, meloun, švestky, hrozny nebo fíky. Ovoce si můžete vybrat jakékoli, ale důležité je, abyste je nemíchali dohromady: třeba jahody s melounem. Pokud po jahodách dostanete chuť na jiný druh ovoce, vyčkejte minimálně hodinu. Po ovoci znovu vyčkejte dvě hodiny a můžete se vrhnout do sacharidů. Ovoce je doporučováno jako snídaně, a to v neomezeném množství.

Sacharidy, tuky a bílkoviny

Po ovoci je čas na sacharidy. Dopřát si můžete těstoviny, chléb, obiloviny a rýži. Můžete jich jíst neomezené množství, ale jen do té doby, než si zobnete nějakou bílkovinu. Jakmile najedete na bílkovinnou stravu, pak by po zbytek dne měla strava tvořit 80 % bílkovin, což v této dietě znamená maso, mléko a vejce. Tuky můžete kombinovat s bílkovinami i sacharidy, ale rozhodně ne s ovocem. Jakmile si jednou za den sacharidy, tuky nebo bílkoviny dáte, ovoce už je pro vás zapovězeno.

Pro:

* podporuje příjem ovoce a zeleniny
* příprava jídel z dietního plánu je velmi jednoduchá
* nemusíte počítat kalorie
* nejsou zakázány žádné potraviny
* sama autorka díky této metodě zhubla, je velmi pozitivní a dokáže motivovat

Proti:

* při této dietě jsou dny, při kterých jíte jen ovoce
* některé druhy tropického ovoce, které jsou v jídelníčku naplánovány, by mohlo být složité sehnat
* v zahajovací fázi obsahuje strava velmi nízký obsah kalorií, s nedostatkem živin, bílkovin, tuků a minerálních látek
* zahrnuje mnoho pravidel, kdy a jak jíst, a to může být nakonec matoucí
* nebyl prokázán žádný vliv na hubnutí a dieta není založena na vědeckých a prověřených principech
* nepodporuje cvičení

Tip Judy Mazel:

Šampaňské je podle ní neutrální, a proto jej můžete pít, co hrdlo ráčí, v jakoukoli denní dobu. Ostatní nápoje se řídí daným plánem. Za bílkoviny se považuje i káva s kapkou mléka. Pivo je zařazeno do sacharidů a víno si můžete dát jen v ovocné fázi.

Ano, či ne?

Důvodem, proč člověk při této dietě hubne, nejspíš nebude zázračné spalující ovoce ani kombinace k sobě padnoucích jídel, ale skutečnost, že počet kalorií je velmi omezen. Přijmete asi 800–1000 kcal denně, což je číslo, které Dieta rozhodně nedoporučuje. Nová dieta je ale mnohem vyrovnanější než ta původní z roku 1981, nyní již alespoň obsahuje živočišné bílkoviny. Těch je ale i přesto málo, a proto může dojít ke ztrátě svalové hmoty. Výsledkem pak bude pomalejší práce metabolismu a pravděpodobný je také návrat k původní váze, jakmile dietář začne znovu jíst předchozí stravu. Rozhodně nevytváří dobré stravovací návyky, a to tady v Dietě nechceme.

Autor: Jana Šimoňáková (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video