Dokonalá hříva? Žádný problém! | e15.cz

Dokonalá hříva? Žádný problém!

ZDROJ: Ženy - E15

Pavla Millerová (Maminka)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Není ani tak důležité, zda máte vlasy dlouhé či krátké, blond nebo zrzavé. Pro jejich dokonalý vzhled je nejdůležitější, aby byly zdravé a vitální.

Pro dokonalou hřívu

K tomu nám sice dopomáhají vhodné šampony a výživné masky, mnohem důležitější je ovšem to, jak o vlasy pečujeme zevnitř. „Pro krásnou hřívu jsou nejdůležitější vitaminy skupiny B, které pomáhají prokrvovat celé tělo a rozvádějí důležité živiny všude, kam je potřeba.

Účinně bojují proti křehkosti kapilár, revitalizují vlasovou pokožku, vlas regenerují, podporují jeho zdravý růst a zabraňují vypadávání i lámání. Velmi důležitý ze skupiny vitaminů B je biotin, nazývaný také vitamin H, který zaručuje správné vstřebávání vitaminu C a dalších látek, jež se starají o zdraví vlasové pokožky, což je základním předpokladem pro bezchybný růst vlasů. Spolu s provitaminem A neboli beta-karotenem zodpovídá rovněž za keratinizaci, která je zárukou síly a odolnosti vlasů,“ říká Pavlína Zdeňková Kroužková, odbornice na výživu z pražského Dietologického centra. Dalším významným béčkem je vitamin B2, B3 a B5 neboli panthenol, který pečuje o hydrataci vlasů a chrání je před vysušováním a mechanickým poškozením.

Podle některých odborníků dokonce zpomaluje šedivění! Vitamin A má značný vliv na růst, strukturu a odolnost, při jeho nedostatku dochází ke vzniku lupů. Tvorbu pigmentu a správný růst vlasů má na svědomí vitamin C, který spolu s vitaminem E bojuje proti škodlivým vlivům volných radikálů a zabraňuje předčasnému stárnutí vlasů. Z minerálů a stopových prvků jsou pro zdravou hřívu důležité zinek, meď, hořčík, vápník, křemík a selen.

Denní menu: Vitaminy skupiny B si dopřejte v pečivu, luštěninách, vejcích, mléčných výrobcích, banánech či bramborách. Vitamin A dodá mrkev, paprika, brokolice, hrášek, špenát nebo sýr.

Pro pevné nehty

Chcete-li být dokonalá až po konečky prstů, neměly by ve vašem jídelníčku chybět bílkoviny, které jsou základním stavebním prvkem především pro nehty. Již známý panthenol tedy není důležitý pouze pro zdravé vlasy, ale rovněž i pro nehty. Zaručuje dostatek vody v jejich keratinové struktuře, což je zárukou pružnosti a odolnosti proti lámání. V případě nehtů nelze zapomenout ani na vápník, jehož nedostatek způsobuje křehkost a štěpení nehtů. Důležitou roli ve výživě má také biotin, vitamin A, ale i síra, hořčík nebo jód. „Jejich nedostatek se projevuje zejména oslabením a menší či větší lomivostí nehtů. Při nedostatku hořčíku se mohou navíc objevovat také nepříjemné bílé skvrny,“ jmenuje možné příznaky Marie Finsterlová.

Denní menu: Železo a zinek vám dodají játra, sušené meruňky, rozinky, hrášek, avokádo, brokolice a špenát, vápník vám zase zajistí dostatečná konzumace mléčných výrobků (jogurty, sýry), ale také listová zelenina, losos nebo sardinky.

Kolik zásob potřebujeme?

Pokud jíme pestrou a vyváženou stravu, měli bychom mít všech vitaminů, stopových a minerálních látek dostatek. Existují ale určitá životní období či situace, kdy se užívání potravních doplňků přímo doporučuje, třeba při jednostranné stravě, při alergii či intoleranci určitých potravin, při únavě, zvýšené fyzické námaze, ale také v době těhotenství či kojení. Je ovšem nutné si uvědomit, že padání vlasů či zhoršená kvalita pleti nebo nehtů mohou mít i jinou příčinu než jen deficit některých výživných látek, třeba hormonální. „Před započetím suplementace potravními doplňky doporučuji vždy konzultaci s ošetřujícím lékařem nebo výživovým odborníkem, který vám doporučí buď konkrétní preparát vhodný pro vás, nebo alespoň poskytne potřebná doporučení, jimiž se při užívání vitaminů musíte řídit - množství látky za den, užití před či po jídle, dostatečný pitný režim.V případě samoléčby se mohou laicky naordinované potravní doplňky minout účinkem,“ upozorňuje Pavlína Zdeňková Kroužková, která rovněž varuje před nadbytkem vitaminů. „Problematické jsou zejména vitaminy rozpustné v tucích, které se z organismu těžko odbourávají. Například předávkování vitaminem A může způsobit padání vlasů, zvýšené je rovněž riziko potratu nebo poškození plodu. Nadbytek niacinu zase způsobuje zarudnutí pleti.“

Autor: Pavla Millerová (Maminka)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video