Elegantní ekotašky kouzlí s motivy ze starých rukopisů | e15.cz

Elegantní ekotašky kouzlí s motivy ze starých rukopisů

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za dřívějších časů byla kniha jedinečným, luxusním artefaktem, známkou společenské prestiže, a tomu odpovídalo i její precizní provedení a výtvarná podoba. Národní knihovna ČR přenesla část svých skvostů do náruče paní módy a výsledkem je limitovaná kolekce ekologických tašek Rare Prints, které zdobí motivy ze starých rukopisů.

Přestože dnes většina z nás nerozluští latinský či staroslovanský text, doprovodným výtvarným dekoracím starých rukopisů se obdivujeme stále. Každá ze tří tašek, vzniklých se spolupráce společností ECOZZ výrobou z recyklovaných PET lahví, v sobě nese vlastní příběh.

Na jedné z tašek se vzory, které pocházejí ze svostů ve sbírkách knihovny, je např. zobrazená část folia 132v, jehož text je lemován bordurou s vlčími máky a doprovází jej iluminace příběhu setkání sv. Pachomia s andělem.

Na další tašce je využita bordurová výzdoba s rostlinnými motivy z folia 28r. Florální námět dominuje i třetí tašce, která na sobě nese barevnou kresbu Ignáce Tirsche ve stylu koloniálního baroka, jež je součástí souboru ilustrací zvaných Codex pictoricus Mexicanus, vytvořených kolem r. 1762.

Ekotašky rozměry 50 x 45 cm pojmou břímě o tíze až 20 kg a proti vypadnutí či odcizení obsahu je lze zajistit zipem. Prázdnou ekotašku lze pohodlně srolovat na velikost 5 x 8 cm a schovat do kabelky Nevýhodou oproti jinak nevkusným igelitkám i jiným ekotaškám je u této kolekce asi pouze cena a dostupnost, neboť je dostanete pouze v Národní knihovně ČR za cenu kolem 200 korun.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video