Fénovat vlasy nebo nechat uschnout? Co je zdravější? | e15.cz

Fénovat vlasy nebo nechat uschnout? Co je zdravější?

Ivanna Benešová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zdravé, lesklé a upravené vlasy! To je snem snad každé ženy. A proto se neustále řeší, jak o ně nejlépe pečovat. Po umytí třeba nastává dilema, zda vlasy vyfénovat. Anebo nechat volně uschnout? A zda je správné mokré vlasy česat? Poradíme vám!

Pravidelné umývání vlasů je nutností, o které není třeba diskutovat. Podle průzkumu z roku 2008 provedeného mezi dvěma tisíci českých žen je patrné, že si vlasy umýváme většinou každý druhý den. To je podle profesionální kadeřnice Martiny Jiráskové nejvhodnější:  „Vlasy by měly zhruba jeden den odpočívat a jeden den by měly být umývané. S tím souvisí totiž také to, že si během mytí masírujete pokožku na hlavě a to napomáhá rychlejšímu růstu vlasů. I tak se ale doporučuje zhruba jednou za půl roku nechat vlasy nemyté delší dobu, třeba pět dní až týden. To proto, aby se vaše vlasy přirozeně promastily a získali větší elasticitu a lesk,“

Nespěte s mokrými vlasy


Pokud jde o samotný proces sušení a péče o mokré vlasy, měla byste vědět, že nejhorší, co svým vlasům můžete udělat, je jít spát tak říkajíc s mokrou hlavou. Zvláště byste této rady měla dbát v případě, že máte vlasy dlouhé, slabé anebo již trochu poškozené.
 
Samotné pomalé schnutí vlasů nevadí. Ale to, že na vlasech ležíte a všelijak je nechtěně ze spaní mačkáte a cucháte, jim rozhodně neprospívá. Ráno pak vstáváte doslova s vrabčím hnízdem na hlavě. A vlasy, které v nepřirozeném zacuchání uschly, budete složitě narovnávat nebo tvarovat do estetičtějšího vzhledu. „Vlasy tak usychají v nepřirozených tvarech a fixuji se v nich. Když je ráno učešete, neforemný tvar, který se přes noc vytvořil, se snažíte násilím přetvořit a vlasy vlastně zase ohýbáte jinak. Proto se více lámou, krepovatí a zdvojují,“ říká Martina Jirásková.

Pokud máte krátké vlasy a jdete s nimi spát s tím, že do rána uschnou, pravděpodobně se nepletete. Suché skutečně budou. Ale také se velmi potrápíte s tím, než je patřičně učešete. „Opět byste musela vlas násilím tvarovat jinak než do tvaru, v jakém v noci uschly. To vás navíc nutí používat více fixačních přípravků, které vlasy vysušují a ničí,“ míní kadeřnice Jirásková.

Autor: Ženy - E15

Fénovat vlažným vzduchem


Fénování vlasům škodí o něco méně. A pokud navíc vlasy fénujete správně, můžete si být jista, že volíte velmi šetrnou metodu. Vzduch by neměl být horký, ale ani ledově studený.
 
Studený vzduch sice neuškodí vlasům, ale pokožce na hlavě. A prochladnutím pokožky u kořínků by vám vlasy mohly začít více vypadávat a pomaleji růst. Rovněž jsou pak vlasy těsně u kořínků více lámavé,“upozorňuje Martina Jirásková a dodává, že nejlepší pro vaše vlasy je vlažný vzduch, který na vlasy foukáte zhruba z dvaceti- až třiceticentimetrové vzdálenosti.


Nechat vlasy schnout


Další možností je nechat vlasy postupně schnout během dne. Pokud nosíte vlasy většinou do culíku anebo svisle dolů rozpuštěné, pomalé schnutí vlasů nevadí. Jakmile ale provádíte s vlasy ještě další úpravy, jako třeba natáčení, krepování a podobně, raději nenechávejte vlasy schnout samovolně.

Shrnutí:
- nečesat nikdy mokré vlasy
- neusínat s mokrými vlasy
- fénovat vlasy ze vzdálenosti 20 až 30 cm
- fénovat vlažným vzduchem
- nepoužívat přehnané množství laku, tužidel a gelů
- příliš časté mytí vlasy oslabuje


Opět by se totiž stalo, že uschnou sice rovně, ale mohly by být i mírně pocuchané nebo nepatrně přirozeně zvlněné. Pak byste jim další úpravou opět více ublížila. „Obecně platí, že samovolné schnutí vlasů se hodí třeba na výlety do přírody anebo když jste doma a nikam se nechystáte. A vaše vlasy tudíž nepodstoupí žádnou další úpravu v nejbližší době. V opačném případě doporučuji spíše fénovat, provést úpravu hned a nečekat na samovolné uschnutí,“ dodává kadeřnice.

Nečesat mokré vlasy?


A na závěr ještě jedna praktická rada, jak si udržet co nejhustší hřívu: Mokré vlasy by se neměly hned po umytí ještě v mokrém stavu česat. „Pokožka, která drží kořínky vlasů, je po koupeli a šamponu uvolněná a vlasy tak snadněji vypadávají. Jistě také znáte ten pocit, kdy si po vykoupání zkoušíte rozčesat mokré vlasy a nemůžete uvěřit tomu, kolik vlasů zůstává pak na hřebenu. Abyste mohla vlasy česat, je dobré je mít alespoň u hlavy pečlivě vyfénované,“ uzavírá výčet praktických rad kadeřnice Martina Jirásková.

Autor: Ivanna Benešová
10. května 2010

Autor: Ivanna Benešová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video