Ikonické kabelky – královny mezi doplňky | E15.cz

Ikonické kabelky – královny mezi doplňky

Oxana Ondříčková

Kabelka je doplněk, bez kterého se málokterá moderní žena obejde. Představíme vám několik ikonických tašek, které ovládly svět.

Kelly bag a Birkin bag

Značka Hermés, dnes skoro synonymum pro luxus, začala roku 1837 jako firma vyrábějící jezdecké potřeby. S moderní dobou se sortiment koženého zboží rozšířil, což dalo mimo jiné vzniknout roku 1935 Kelly bag – takto byla však pojmenovaná až roku 1955, jako připomínka zasnoubení a následného sňatku Grace Kelly s princem Ranierem III. z Monaka.

Dodnes je tato kabelka vyráběna ručně a zájemkyně se musejí zapsat na čekací listinu – výroba jednoho kusu trvá okolo 18 hodin.

Známější příbuznou Kelly bag v XL velikosti je Birkin bag, která byla uvedena na trh v roce 1984 poté, co prezident společnosti absolvoval let společně se zpěvačkou a herečkou Jane Birkin.

Chanel 2.55

Název této prošívané kabelky navržené Coco Chanel v roce 1955 vznikl spojením měsíce a roku její výroby. Zavěšena na pozlaceném řetízku a s překříženým C se stala ikonou značky. Vyrábí se v kůži nebo úpletu, po příchodu Karla Lagerfelda znovu ožívá v různých materiálech po letech stagnace.

Baguette bag

Roku 1977 představila značka Fendi kabelku přes rameno s krátkým popruhem, které se nosí v podpaží stejně jako slavné francouzské pečivo. Její materiálové obměny vycházeli vždy pouze v limitovaných edicích, čímž se ještě zvýšila prestiž tohoto fenoménu. Pro ikonické kabelky je typické, že se velmi často kopírují a používají podobné motivy, takže skoro každá žena má svou obdobu těchto „hvězd“, které udávají styl, doma.

Autor: Oxana Ondříčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.