Jak se správně starat o pleteniny: 7 rad odborníka | e15.cz

Jak se správně starat o pleteniny: 7 rad odborníka

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hřejivé vlněné svetry, čepice a rukavice mají právě teď svou sezónu, ve které rádi oceňujeme a využíváme jejich schopnosti chránt nás před mrazem. Zrovna vlna ovšem patří mezi citlivé materiály, kterým nešertná péče snadno ubere na funkčnosti i na kráse. Jak se tedy o vlnu správně starat, aby vydržela co nejdéle hřejivá, měkká a nadýchaná? Nejen na to jsme se zeptaliI ng. Elišky Kadlecové, odborné konzultantky Fashion Days, která technologii a údržbu textilních materiálů vyučuje hned na několika vysokých školách.

Nechoďme kolem horké kaše – máme doma spoustu šál a svetrů, které potřebují vyprat. Jak na to?

Věřím, že by teď bylo skvělé shrnout celý proces péče o vlnu do tří řádků, které by vystihly všechno potřebné … ale, jak už to bývá, takhle stručný a jednoduchý návod by těžko mohl fungovat. Každý ze svetrů nebo šál je totiž pravděpodobně z jiné vlny – možná dokonce ani není vlněný. A odlišné materiály logicky vyžadují odlišnou péči.

Které materiály jsou tedy nejpoužívanější?

Nejčastěji se snad stále používá pravá ovčí vlna. Čím dál častěji ji však začínají nahrazovat příze ze syntetiky jako je akryl, které se sice díky výzkumu neustále zdokonalují, přesto ale nedosahují kvalit pravých přírodních materiálů. Jsou také násobně levnější, takže na výsledných výrobcích mají obchodníci větší marži.

Pozor na to – fakt, že svetr stojí přes tisíc korun, ještě nemusí znamenat, že je opravdu kvalitní. Na druhou stranu je nutno říci, že syntetické materiály mají samozřejmě i svá plus – například elastan dodává vlně pružnost.

Existuje tedy nějaká kombinace materiálů pro „ideální svetr“?

Zase – ono je těžké takhle paušalizovat, jde spíš o poměr cena/kvalita. Ty nejlevnější svetry bývají čistě ze syntetických materiálů. Pokud tedy nechcete příliš investovat a zároveň ani tolik neočekáváte, je ideální volba svetr ze syntetiky, počítejte ale s nízkou prodyšností a navlhavostí, což se projeví hlavně, když se v něm zpotíte.

V nižší střední cenové kategorii je ideální volbou alespoň směs z vlny a syntetiky, za cca 800 korun už byste pak mohla chtít i čistou vlnu. Nad tisíc korun je skvělá koupě svetr s příměsí exkluzivních materiálů, jako je alpaková vlna vyráběná ze srsti angorských koz nebo angorská vlna ze srsti angorských králíků. Jak už zaznělo, příměs elastanu je u přiléhavých modelů v pořádku. Pokud si však koupíte svetr ze syntetiky za čtyřcifernou částku, máte minimálně důvod pochybovat, jestli jste náhodou nezaplatila jen za značku.

Je možné jednotlivé materiály rozpoznat na první pohled nebo jen na omak?

Možné to je, třeba angora má typický jemný nadýchaný vzhled, takovou chlupatou ‚svatozář‘. Akryl a vlnu po nějaké době taky poznáte, já sama se však vždy raději přesvědčím o tom, že můj tip je správný a podívám se na oděvní štítek. To se při nákupech opravdu vyplatí.

Svetry, šály, čepice a rukavice z pravé přírodní vlny sice jsou o něco nákladnější, při správné péči si však svou na první pohled znatelnou kvalitu dokážou navzdory intenzivnímu nošení zachovat i několik sezón. Ostatně málokdo ví, že na území EU musí všichni obchodníci uvádět procentuální podíly jednotlivých materiálů právě na štítku. Stejnou informaci o složení by nám při nákupu měly poskytnout i online nákupní portály.

Co se pak týče péče o jmenované druhy materiálů, mají přece jen něco společného?

To zase ano – ať už jde o syntetiku, angoru nebo mohér – všechny mají jedno společné – vyžadují jemné zacházení, aby se nesrážely a neplstnatily. Zcela obecně tak můžeme říci, že veškerá vlna může do pračky jen na šetrný program na vlnu nebo na ruční praní a při použití speciálního pracího prostředku. Přírodní materiály se mohou prát jen při nastavení nízkých teplot – což můžete vyčíst i na štítku. Co už vám ale výrobce v piktogramech neřekne je, že se vlna nevěší – váhou absorbované vody by se vytáhla.

Vlněné výrobky se také nesmějí příliš ždímat, jsou velmi citlivé – pokud vám tedy na nějakém svetru nebo šále obzvlášť záleží, neždímejte jej raději vůbec, všechnu zbylou vodu vymačkejte froté ručníkem /pokud je barevný, pozor, aby nepouštěl chlupy/, vytvarujte jej, rozložte na rovnou plochu a nechejte pozvolna uschnout.

Výborně, máme usušeno, může se vlna vůbec žehlit?

Jak která – opět je dobré respektovat návod od výrobce, obecně by se pak dalo říci, že tenkým pleteninám s hladkým povrchem žehlení určitě prospěje – zahladíte jím případné náznaky šmolků a oděv se jím krásně vytvaruje. Kvůli šmolkování také vlna za žádných okolností nesmí přijít do sušičky.

Závěrem, jaké tři typy byste dala našim čtenářkám ohledně údržby konkrétních materiálů?

Za prvé, na rozdíl od mohéru je ovčí vlna plstivá a snadno se šmolkuje, měla by se proto prát jen na 30°C. Za druhé, zejména u angorské vlny je potřeba používat aviváž, protože angora se velmi snadno elektrostaticky nabíjí. Za třetí, obzvláště drahé kousky, které si opravdu ceníte, je na celkovou údržbu pro jistotu lepší svěřit do odborných rukou v čistírně.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video