Jak se starat o citlivou pleť? | e15.cz

Jak se starat o citlivou pleť?

ZDROJ: Ženy - E15

Pavla Králová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud se vaše pleť chová jako náladová kamarádka, nejspíš vám chce naznačit, že by potřebovala citlivější přístup. Čím ji nejspolehlivěji uchlácholíte?

Dnes má problémy s citlivou pletí prakticky každá druhá žena. Z výzkumů vyplývá, že tímto problémem trpí dokonce více než 55 % Evropanek, přitom ještě před třiceti lety jich bylo okolo 30 %. Co za tím nárůstem stojí? Nepříjemný dopad změn v životním stylu a prostředí – zhoršující se klimatické podmínky, ovzduší a prostředí vůbec. Na vině je ovšem překvapivě také fakt, že se ženy daleko více věnují svému zdraví a péči o pleť, což má za následek, že pokožka reaguje znatelněji na jakoukoli změnu. Rychle a nevyzpytatelně.

Je, jaká je

Přesná definice citlivé pleti bohužel neexistuje – její projevy jsou totiž různé a velmi individuální. Dermatologové však o tomto typu pokožky hovoří v momentě, kdy specificky reaguje na stres, určité jídlo, kouření, hormonální změny, genetické vlivy, ale i na UV záření, znečištěné prostředí, prudké výkyvy teplot, nevhodnou kosmetiku nebo nešetrné zacházení s pletí. Její nesouhlas se projeví v obličeji nejčastěji podrážděním, zčervenáním, nadměrným vysušením, pálením až svěděním, otoky, puchýřky nebo zánětlivými reakcemi. A není se co divit, když má kvůli všem atakům narušenou svrchní ochrannou vrstvu. Pak jí nezbývá než takto přehnaně reagovat i na jinak běžně tolerované vlivy…

Hledá se posila!

Je zřejmé, že ne všechny z výše jmenovaných agresivních zdrojů podráždění dokážete eliminovat. Proto se zaměřte alespoň na ty, s nimiž pohnout můžete. To znamená na ne příliš kořeněnou stravu, omezené požívání alkoholu a především na vhodnou kosmetiku a co nejšetrnější přístup k pleti. Její přirozená obrana, tedy tenký film z mazu, potu a vlhkosti, který obvykle udržuje bakterie a další agresory na povrchu pokožky, se může neurvalým zacházením snadno narušit. A pak následuje zkáza! Pleť přichází o potřebnou hydrataci, póry se rozšíří, a tak nečistoty a dráždivé látky mohou dokončit svou misi. Abyste mohla zlepšit komfort pokožky, potřebujete ji dostat zpět do rovnováhy a posílit její obranyschopnost.

Odborný dohled

Vzhledem k tomu, že se citlivá pleť bez specifické péče a hygieny neobejde, doporučujeme vám vyčlenit si na ni ze všeho nejdříve finance a také čas. Vyhledání odpovídajících přípravků, které pokožku zklidní, ochrání a vyživí, není vůbec jednoduché (a často ani levné). Takže pokud máte s používáním kosmetiky z minulosti nějakou negativní zkušenost, vybírejte nové přípravky raději po poradě s odborníkem. Vždy si také nejprve udělejte malý test na zápěstí nebo na straně krku. Zjistíte tak, jak na přípravek budete reagovat, a vyhnete se případným budoucím obtížím.

Uklidněte se, prosím!

Při výběru se soustřeďte na výrobky s obsahem látek obnovujících svrchní vrstvu pokožky a udržujících optimální obsah tuků a vody. Patří mezi ně například výtažek z lékořice, vysoce ceněný pro své antibakteriální účinky a v čínském lékařství hojně používaný už více než čtyři tisíce let. Dále má uklidňující vliv také měsíčkový olej, alantoin, panthenol nebo bisabolol. Ztrátu vlhkosti, respektive její obnovu, pak můžete svěřit koenzymu Q10, výtažkům z růží nebo olivovému oleji. A co by naopak v péči s označením „pro citlivou pleť“ nebo „hypoalergenní“ určitě figurovat nemělo? Jsou to kontaktní alergeny neboli konzervační látky, alkohol, barviva či parfémy.

Pokud se domníváte, že u čistě přírodní kosmetiky musí platit, že nedráždí, vyvedeme vás z omylu. Pleť totiž může přehnaně reagovat na přírodní složky, jako jsou bylinky a výtažky – velice často to bývá třeba heřmánek.

Kamufláž nutná

Spadá-li vaše pleť do kolonky „citlivá“, bude zároveň automaticky patřit i do skupiny „náchylná k tvorbě vrásek“. A spolu s tím, jak stárne a ubývá v ní množství kolagenu, se veškeré projevy ještě výrazně zhoršují. Z toho důvodu není na škodu používat v přípravcích na den UV filtr a zároveň posilovat bariéru vůči volným radikálům. Někdy se ovšem stává, že se pleť proti dodávaným látkám brání. Tehdy je třeba tyto ingredience chytře zamaskovat. Proto například v protivráskových krémech pro citlivou pleť figuruje namísto čistého vitaminu A jen jeho skrytá forma, která se na „áčko“ přemění až později.

Den co den

Bohužel, ani při nejpromyšlenějších postupech výroby a přísném laboratorním testování není stoprocentně zaručeno, že se nějaká forma podráždění neobjeví. Určitá hrozba stále existuje. Proto je nutné pečovat o pokožku s rozumem a vycházet přitom z faktu, že méně zatěžovaná pleť na tom bude lépe než ta, která musí dvakrát denně čelit náporu mnoha přípravků. Z toho důvodu buďte při večerním odličování k pleti nanejvýš opatrná a po ránu si pak zvykněte na zklidňující termální vodu či tonikum pro osvěžení a odstranění zbytků potu i nočních přípravků. Vaše pleť vám pak bude vděčná… *

Autor: Pavla Králová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video