Jak se vidíte v zrcadle? Smiřte se s nedostatky a zaměřte se na to, co napravit můžete | e15.cz

Jak se vidíte v zrcadle? Smiřte se s nedostatky a zaměřte se na to, co napravit můžete

ZDROJ: Ženy - E15

Zdena Líkařová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odborníci zjistili, že naprostá většina žen vidí sama sebe daleko kritičtěji, než jak je vnímá okolí. Nízké sebevědomí prý souvisí s vědomím, jak velký důraz klade naše společnost na náš vzhled. Konfrontujeme se s ideály krásy na obálkách společenských časopisů, a přitom si neuvědomujeme, že fotografie módních ikon jsou z devadesáti procent graficky upravené a k realitě mají hodně daleko. Co s tím? Smiřte se s nedostatky, které změnit nelze, a zaměřte se na ty, které napravit můžete.

Svou krásu nevnímáme

Jeden z nejnovějších sociálních experimentů uskutečnila kosmetická značka Dove. K natočení krátkého filmu Portrét skutečné krásy pozvala profesionálního kriminalistického kreslíře vyškoleného FBI Bila Zamove a nechala ho vytvořit dva portréty žen za oponou.

První kresba vznikla podle popisu samotných modelek a ta druhá podle návodu jejich okolí. Výsledek byl překvapivý: Druhá kresba více odpovídala skutečnosti, a navíc byla daleko hezčí. Jednoznačně se potvrdilo, že ženy jsou samy sobě největším kritikem a často svou krásu vůbec nevidí.

Bojíme se vlastního obrazu

Obava z portrétu v zrcadle dohání například ve Spojených státech každoročně tisíce žen do pschologických poraden a další stovky k tomu, aby ze svých domovů zrcadla trvale odstraňovaly. Je tohle řešení? „Není,“říká psycholožka Vivian Dillerová z New Yorku, „snedostatky, které nelze změnit, se naučte žít.“ A s nedokonalostmi, které lze napravit, něco dělejte, dodáváme my.

Pokud měříte metr šedesát, těžko můžete snít o procházce na molu ve společnosti téměř dvoumetrových modelek. V tom případě zaměřte své ambice jiným směrem, atraktivních povolání existuje spousta. Pokud máte nadváhu, obujte tenisky a pusťte se do toho. Každé shozené kilo upevní vaše zdraví a posílí vaše sebevědomí. Už jenom to zvýší kvalitu vašeho života.

Hubneme chytře

První, co nás napadne při pohledu do zrcadla, bývá: Chtělo by to nějaké to kilo shodit. Většinou se nemýlíme, vždyť 68 % procent českých žen trpí nadváhou, nebo dokonce obezitou. Patříte-lik těmto procentům, přidejte na pohybu. A pokud chcete postavu tvaroinzerce vat rychle, svěřte se do rukou profesionálního trenéra ve fitcentru. Ušije vám cvičení přímo na míru.

Podobně je to s dietami. Zapomeňte na ty hollywoodské. V lepším případě vedou jen ke krátkodobému efektu, v horším vám poškodí zdraví. Každý lékař vám řekne, že i při dietě by tělo mělo dostávat všechny potřebné živiny. Obraťte se proto na nutričního poradce, který vám sestaví jídelníček přesně podle vašich potřeb. Zhubnete a osvojíte si stravovací návyky v souladu se zdravým životním stylem. Možná budete překvapená, až časem zjistíte, že grilovaná ryba vás uspokojuje víc než pečená kachna. A o tom to celé je!

Důsledkem nesprávné životosprávy bývá celulitida. Vzniká, pokud je tělo zanášeno toxiny a trpí nedostatkem minerálů a vitaminů. Pomerančová kůže, jak se této kosmetické vadě také říká, může mít i dědičný původ, ale je to nezdravý životní styl, který ji nastartuje. Kromě vyváženého jídelníčku a pravidelného pohybu pomůže v tomhle případě i kosmetika, účinná bývá péče na bázi kofeinu.

Počítáme vrásky

Přestože každý znalec žen vám řekne, že vrásky kráse nebrání, počítáme je od okamžiku, kdy se objeví ta první. V případě mimických vrásek to bývá kolem 30. roku, statické vrásky, související s ochabnutím pleti, se začínají objevovat o deset let později.

S vráskami lze zatočit opravdu radikálně. Estetická medicína zná řadu metod od implantátů kyseliny hyaluronové přes aplikaci botulotoxinu až po laserová ošetření pleti. „Alternativouk laserovým ošetřením jsou v současnosti speciální pleťové přípravky využívající nejmodernější technologie a ověřené účinné látky,“ říká dermatoložka Karolína Kykalová. „Například ProXylane, kyselina hyaluronová, lipo hydroxy kyseliny, Ceramid Pro či kofein, které redukují vrásky, navracejí pokožce objem, zmenšují póry a celkově aktivně působí proti známkám stárnutí.“

Toužíme po zářivé pleti

Kromě počtu vrásek existuje ještě jedno kritérium, podle něhož se určuje mládí pokožky, a to je zářivá, dokonale hladká pleť s homogenní barvou. V zrcadle ale často vidíme unavenou, šedou pokožku bez známek vitality.

Je to ve velké většině případů dáno stresem, znečištěným městským prostředím, nemocí anebo jen obyčejnou únavou. V takovém případě je nejlepší všeho nechat a jít se pořádně vyspat. Jenomže ono to vždycky nejde a pak je na řadě rychlá pomoc v podobě kosmetiky. Okamžitého osvěžení unavené pleti dosáhnete kdykoli během dne použitím termální vody ve spreji, kterou můžete aplikovat i přes make-up. K dlouhodobému efektu napomáhá speciální rozjasňovací péče, která působí v hlubších vrstvách pokožky.

Nenávidíme nedokonalosti

Malé záněty v podobě pupínků netrápí jen dívky v pubertě, ale i dospělé ženy. Může za to stres, nevyvážená strava, hormonální výkyvy i drobná poranění pokožky. Kromě pravidelné a důkladné hygieny pomůže i návštěva kosmetického salonu, kde vám pleť vyčistí odborně a do hloubky. V současné době je na trhu řada kosmetických výrobků, které léčí záněty a přitom pleť zbytečně nevysušují a dokonale ji pěstí.

Čechráme vlasy

Začínáte každé ráno před zrcadlem s fénem v ruce? Pokud ano, patříte k jedné čtvrtině žen, které trápí zplihlé vlasy. Ztráta objemu se týká jemných vlasů a má dvě příčiny.

Jemné vlasy jsou až o 30 % slabší než ty normální. Právě proto působí unaveně a jakoby bez života. Navíc se rychle mastí, což je dáno jednak geneticky, zvýšenou produkcí mazových žláz, a jednak hormonální nerovnováhou. Nadbytečný maz na vlasové pokožce pak způsobuje, že vlasy u kořínků plihnou. Taková kštice vyžaduje důslednou hygienu a pečlivý výběr kosmetiky. Rychlou pomoc poskytnou suché šampony, které odstraní přebytečný maz a zanechávají vlasy lesklé a nadýchané.

Bělíme zuby

Oslňující úsměv je korunou krásy, proto je zbytečné chodit po světě se zažloutlými zuby. K těm dospějeme, pokud kouříme, pijeme hodně kávy, čaje, červeného vína. Každodenní hygiena je nezbytností, stejně tak jako bělicí pasta a kvalitní kartáček.

Používejte tablety k odhalení zubního plaku, které zvýrazní místa, kde je třeba s čištěním přidat. Alespoň dvakrát do roka si nechte profesionálně zuby vyčistit tzv. pískováním, což je mechanické odstranění zubních pigmentů. Kdo touží po hollywoodském úsměvu, může si nechat zuby vybělit speciálním gelem anebo laserem.

Článek vyšel v časopise Moje Psychologie

Autor: Zdena Líkařová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video