Jak uvázat šátek kolem krku? Zn.: elegantně! | e15.cz

Jak uvázat šátek kolem krku? Zn.: elegantně!

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Relativně malé svými rozměry, velké svým významem. Podobně by se dalo hovořit téměř o všech doplňcích oděvu. Pro šátky kolem krku to však platí stoprocentně, alespoň tedy v současné módě. Dají se levně koupit prakticky v každém obchodě a mají velmi široké použití – můžete je nosit do kostýmků stejně jako doplněk k ležérnímu sportovnímu tričku.

Většina lidí si nejspíš říká: „Kde se vzaly, tu se vzaly.“ Ale také šátky mají svou vlastní historii. Dá se dokonce počítat na staletí. Za prvními jemnými šátečky halícími hrdla dam se musíme vypravit do rokokových budoárů 18. století. Tehdejší aristokratická móda baroka odhalila krásu ženské hrudi v hlubokých dekoltech.

Následující rokoko tyto dekolty ještě zvětšilo a prohloubilo, ale zároveň je zahalilo šátečky. Nebyl to výraz cudnosti, spíše rafinované koketerie, která byla dvorskému prostředí i stylu života a odívání vlastní. Tyto šátečky přehozené s rafinovanou nedbalostí kolem krku spíš upozorňovaly na to, co je pod nimi, než aby zakrývaly dámské vnady. Vždyť byly průsvitné, z jemného šifonu, tylu nebo krajek.

Původně typicky ženská ozdoba ztratila svoji úlohu v etapě strohé empírové módy. Šátky malých rozměrů se přesunuly do pánského šatníku, kde se staly ozdobou na škrobených nákrčnících mužů. Uvazovaly se na vysoký stojací límec a byly tak předchůdcem kravaty. Stejně jako pozdější kravata dominovaly pánskému oděvu a přitahovaly svým tvarem pozornost. I když nebyly z jemných krajek, ale z jemného plátna. Šátečky totiž dovolovaly řadu variant – a jejich uvázání, úprava uzlu, cípů, stejně jako barva vypovídaly o nositeli mnohé. Tak to alespoň tvrdili velcí šviháci té doby, mezi něž patřil například i spisovatel Honoré de Balzac. Podle něho je nákrčník „to jediné, co vtiskuje lidskému jedinci pečeť individuality“. Ale i jiní spisovatelé té doby věnovali při popisu postav ve svých knihách tomuto šátku a způsobu jeho vázání velkou pozornost.

Zdá se, že šátku kolem krku se v pánském šatníku zalíbilo. Objevil se totiž znovu ve dvacátém století. Tentokrát však nikoli jako předchůdce kravaty, ale jako její „konkurent“. Ovšem pouze pro sport. Ve dvacátých letech, kdy začala mladá poválečná generace sportovat, se zároveň s touhou po pohybu zrodil i sportovní oděv. Sako a upnutou kravatu vystřídala rozhalená košile – a šáteček.

I když první sportovní úspěchy patří mužům, emancipované dívky nezůstaly pozadu – alespoň ve sportovní módě ne. Z pánského šatníku si „půjčily“ praktické boty na nízkém podpatku, pletené pulovry a právě šátečky kolem krku.

S ženskou vynalézavostí si je vázaly na mnoho způsobů – a činí tak i dnes. Objevily totiž kouzlo tohoto „malého doplňku s velkými možnostmi“ v podobě nespočtu módních variací, elegance i jemné ženské rafinovanosti. Malé šátky se dají nosit prakticky ke všemu a na tisíce způsobů. Pokud si s nimi nevíte rady, například co se týká jejich vázání, využijte naše tipy.

1. uzel

1. uzelAutor: Ženy - E15

2. uzel

2. uzelAutor: Ženy - E15

3. uzel

3. uzelAutor: Ženy - E15

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video