Jak vybírat obuv | e15.cz

Jak vybírat obuv

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V botách trávíme velkou část našeho života a z velké části ovlivňují i naše zdraví. Proto bychom při výběru nových bot měli dbát několika zásad, které eliminují chyby, za které pak platíme minimálně nepříjemnými bolestmi nohouči zad.

1) Zkoušejte boty ve stoje

Při pořizování nových bot se mimo designu, řiďte také účelností, tvarem a správnou velikostí obuvi. Boty si vždy před nákupem vyzkoušejte, a to nikoli v sedě, ale ve stoje. Jen tak se totiž váha chodila i jeho rozměr projeví v obuvi naplno. Také si vždy vyzkoušejte obě boty! Mnoho lidí má totiž rozdílná chodidla, takže druhá boty nemusí vždy sedět.

2) Větší než vaše velikost

Velikost boty by měla být přibližně o půl centimetru větší než je vaše velikost nohy – právě tak, abyste mohli pohodlně zahýbat palcem. Zabráníte tím možné nepříjemné deformaci prstů.

3) hlavně musí sedět

Boty si kupujte v odpoledních hodinách, kdy jsou nohy po celém dni trošku oteklejší. Boty pak budou lépe sedět. „Dbejte také na to, aby pata doléhala přesně na konec boty a nohy se nevyzouvaly. V obchodě se v nich několikrát dlouze projděte, ať máte jistotu, že opravdu sedí. Při zkoušení mějte na sobě ponožky nebo punčocháče podobné těm, které pak v botách chcete nosit,“ říká Veronika Sajdoková ze společnosti CCC.

Velkou péči byste měli věnovat nákupu dětské obuvi. Nohy dětí jsou velmi citlivé a lehce poškoditelné v důsledku nošení nesprávných bot. Rozhodně na děti při nákupu nedejte, když vám řeknou, že boty dobře sedí, a zkontrolujte si to osobně, protože dětské nohy mají sníženou citlivost vůči bolesti. „Jejich obuv by měla být o 15 mm větší než je noha. Důležité je kupovat boty s dostatečně širokou špičkou. Úzké boty mohou nohy deformovat,“ říká Monika Janotová z módní značky GATE.

4) jako v bavlnce

Komfort si také zajistíte vhodnými vložkami do bot, které pomáhají redukovat pocení, ale působí i preventivně při potížích s plochými nohami. „Na trhu je velká nabídka vložek od antibakteriálních, gelových až po speciální vložky do dámských lodiček. V létě jsou praktické i gelové polštářky do žabek. Noha v nich neklouže a zabraňuje se oděrkám z meziprstového pásku,“ říká Veronika Sajdoková z CCC.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery