Jak vybrat ten správný make-up? | e15.cz

Jak vybrat ten správný make-up?

ZDROJ: Ženy - E15

Martina Polachová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Make-up. Geniální vynález, který i tu nejméně ideální pleť promění k nepoznání. Stačí najít takový, který s obličejem splyne natolik dokonale, že nikoho ani nenapadne, že by váš půvab byl přikrášlený.

Úkol zní jasně: docílit přirozeně krásného vzhledu pleti bez sebemenších nedokonalostí. Tedy pupínků, zašedlosti, pigmentových skvrn, atd. A nejde překvapivě o nic nereálného! Co budete potřebovat? Správný odstín a konzistenci make-upu, podkladovou bázi, štětec nebo houbičku, korektor a pudr. Pokud se už nyní v záplavě pomůcek ztrácíte, nezoufejte. Podrobný popis vedoucí k perfektnímu výsledku bude následovat.

ŠKÁLA MOŽNOSTÍ

Začneme-li výběrem make-upu, pak mějte na paměti, že vhodná textura není pouze otázkou sympatií a pohodlnosti při nanášení, nýbrž i typu vaší pleti. Čím je totiž přípravek hutnější, tím lépe bude spolupracovat se sušší pokožkou. A naopak. Neboli zatímco bohatě krémovité přípravky vyhoví suché a zralé pleti, pěnové jsou zhruba na půl cesty - skvěle přilnou k sušší i normální až smíšené. No a tekuté fl uidní make-upy sednou prakticky všem typům pokožky, zejména normální až mastnější. U té by jen složení nemělo obsahovat olej.

Zpravidla také platí, že čím hustší konzistence, tím lepší krytí nedostatků. Nicméně, stejně jako vše, má i tato teorie svá pro a proti. U fluidů si totiž můžete snáze pohrát s odstínem (namíchat si z několika ten ideální) a můžete se spolehnout na rovnoměrnější rozprostření. U univerzálního, tuhého kompaktu zase pracujete rychle, kdekoli a bez nutnosti použití pudru. Takže pokud by vám navzdory typu a problematice vaší pokožky jednoduše vyhovovala úplně jiná textura, vyřešte to šalamounsky. Použijte podkladovou bázi, která se postará o výživu, nebo naopak zmatnění, a po nanesení vybraného make-upu si pohrajte se zakrytím pigmentací či pupínků s pomocí korektoru.

Jak je vidět, i obecná pravidla mají své výjimky, tudíž se řiďte především intuicí a hlavně výsledkem, kterého chcete docílit - rozjasnění, zmatnění, vyhlazení atp. No a jakmile budete mít jasno, můžete se pustit do anabáze č. 2, kterou je hledání vhodného odstínu.

DOKONALÉ SLADĚNÍ

Vypadá to jako hračka, ale právě nejednotný odstín make-upu s tónem pokožky může zapříčinit pořádné fiasko. Proto s výběrem nepospíchejte a důvěřujte doporučení zkoušet přípravek přímo na tváři. Hřbet ruky totiž může být zavádějící. No řekněte, má snad v tuto chvíli totožnou barvu s vaším obličejem? Skoro určitě nemá! Takže nezbývá než vybraný make-up v přibližně podobných odstínech nanést vedle sebe na tvář, a to nad hranu spodní čelisti. Ten, který s vaší pletí splyne a jakoby zmizí, bude ten pravý. Prověřte si však tento dojem na denním světle. Jelikož parfumerie plné zářivek vám správnou zpětnou vazbu rozhodně nepodají.

Navíc je dobré myslet i na to, že ačkoli Středoevropanky mívají většinou pokožku s nádechem dorůžova, není potřeba to ještě podporovat. Proto zkuste sladit obličej s přípravkem, který tento odstín zneutralizuje nebo bude mít podtón jemně dožluta. Pro případ, že se během roku trochu opálíte, si můžete rovnou pořídit stejný typ make-upu jen v o něco tmavším provedení - můžete je pak podle potřeby promíchávat. Světlejší i tmavší barvu lze zároveň použít i tehdy, budete-li chtít tvář trochu vytvarovat. Vše, co přijde zvýraznit, opatříte světlým make-upem, a co bude potřeba nepatrně upozadit, zakryjete tím tmavým.

POPOŘADĚ

Přesný postup nanášení může působit komplikovaně, ale vězte, že jakmile získáte patřičný grif, budete dokonalosti pokaždé blíže a blíže. Začněte vždy podkladovou bází. Nechte ji chvilku vstřebat a pokračujte make-upem. Ten si v menších dávkách připravte na čelo, nos, tváře a bradu a poté důkladně rozetřete doztracena. A to jak u linie vlasů, tak u uší, pod bradou a na krku. Další jde na řadu korektor, který by měl být v co možná nejbližším zabarvení jako makeup a mírně světlejší. Rozhodně však ne o víc než odstín oproti vaší pleti, aby nepůsobil nepřirozeně.

Pokud se pozastavujete nad tím, proč nekorigovat ještě před aplikací make-upu, pak vězte, že je to zbytečné. Jednak byste korektoru spotřebovala víc, než je potřeba, a také byste jej mohla následnou vrstvou přípravku zase setřít. S korektorem se zaměřte na tmavší místa v obličeji (oblast okolo nosu, rtů a očí), která potřebujete opticky „vytáhnout“. To celé nakonec zafi xujte pudrem. Nanášejte jej pohybem ve tvaru W, a to tak, že začnete na straně u vlasů, zamíříte dolů přes tvář, vrátíte se přes hranu nosu a zrcadlově pohyb dokončíte až k vlasům na druhé straně obličeje.

DETAILNÍ KOREKCE

Vraťme se ještě na skok k výběru korektoru. Ten má totiž také nenahraditelnou úlohu - co nezvládne make-up, dotáhne právě ON. Opět je ovšem otázkou, kterou z konzistencí vybrat. I v tomto případě se nabízí tuhý, krémový nebo tekutý a velmi záleží, na co ho chcete používat. Pokud například na neutralizování kruhů pod očima, tak tam bude nejlepší tekutá konzistence s nažloutlými nebo narůžovělými pigmenty. Částečně problém skryje, zčásti jej vizuálně zmírní a světelně „odrazí“. K zakamuflování pupínků zvolte raději tužší texturu, která bývá patřičně odolná. No a jemné červené žilky zase nejsnáze zastíní krémovější korketor se zeleným zabarvením.

Tento pomocník má navíc další přednost - obsahujeli rozjasňující pigmenty, můžete si s ním zajistit optické zvětšení nebo iluzi liftingu na vybraných partiích. Stačí zabrousit nad hrany lícních kostí, k vnitřním koutkům očí, pod obočí nebo do jamky nad horním rtem.

S KÝM, S ČÍM?

Co se nástrojů týká, máte na výběr ze tří možností: štětec, houbička, vlastní prsty. Ty vám prokážou největší službu, jakmile si budete přát co nejpřirozenější výsledek a perfektní zapracování kteréhokoli typu přípravku do hůře dostupných částí (okolí nosu, očí a v blízkosti rtů). Díky tělesnému teplu totiž make-up mírně zteplá, a tak dokáže obojí dokonale propojit. O něco intenzivnější vrstvu vytvoří houbička, která ideálně pracuje ve dvojici s krémovým nebo kompaktním make-upem.

Podobně je tomu i v případě použití štětce. Ten ovšem podává nejlepší výkony ve spojení s tekutou texturou make-upu. Není třeba připomínat, že všechny výše jmenované pomůcky je nutné pravidelně čistit. Takže dezinfi kovat a občas vymýt v teplé vodě s mýdlem a nechat uschnout.

JE VŠUDE

Pozor! Sjednocení platí nejen pro obličej, ale i pro partie, které spolu s ním zůstávají odkryté - krk, dekolt, paže, část zad atp. Dodržují se zde prakticky stejná pravidla jako u obličeje, jen si u některých značek můžete pořídit dokonce i make-up určený přímo na tělo v odpovídajícím odstínu.

ABECEDA

Jistě jste ani vy neunikla horečce BB, CC atd. A protože většina žen stále tápe v tom, kam tyto přípravky na škále krytí zařadit, přicházíme se stručným objasněním. Obecně se jedná o kompromis mezi pečujícími krémy a make-upy. Poskytují nižší krycí schopnost, ale na druhou stranu po celý den intenzivně působí na pleť a také se dají snáze nanášet.

  • BB krémy: Oficiálně zkratka BB znamená Blemish Balm. A tak se lze od BB krému dočkat více pečujících vlastností v jednom. Kromě obsahu SPF často ještě hydratuje, rozjasňuje, působí proti akné nebo například vráskám, no a v neposlední řadě také sjednocuje tón pokožky. Více než klasický tónující krém, ale méně než make-up.
  • CC krémy: Color Correcting krém se zaměřuje především na barevnou jednotnost a atraktivitu pleti, ovšem znovu ne s takovou razancí jako make-up, zato intenzivněji než BB krém. Působí zpravidla na zlepšení zářivosti, proti pigmentacím, zmatňuje, vyhlazuje texturu pleti včetně pórů a obvykle nepostrádá ani ochranný filtr.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Martina Polachová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video