Jarní detoxikace: Připravte své tělo na jaro | e15.cz

Jarní detoxikace: Připravte své tělo na jaro

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dlouhá zima snad konečně opouští naše končiny a sluníčko se opět začíná vracet mezi nás. Pozvolný příchod jara může u mnohých vést k pocitu tzv. jarní únavy a touze po detoxikaci organismu.

Jaro samo o sobě samozřejmě únavu nepřináší. Naopak. Sluneční paprsky, probouzející se příroda a teploty konečně stoupající nad bod mrazu působí na lidský organismus více než povzbudivě. Problém jevu, který bývá obecně označován za jarní únavu, spočívá spíše ve vleklé zimě.

Negativní následky zimy


Jakkoli nás nekalamitní příval sněhu slibující zimní radovánky může příjemně rozptýlit, dlouhodobě je zimní období příčinou nezaviněného i zaviněného huntování organismu. Méně častý styk pokožky s málo intenzivními slunečními paprsky způsobuje hormonální nerovnováhu v těle a nedostatek tvorby vitaminu D a dalších látek. Dlouhé noci pak mají negativní vliv zejména na lidskou psychiku. I z tohoto důvodu jsou severské země na špici v počtu sebevražd na obyvatele.

Své tělo si ale také dokážeme huntovat vlastní vinou. Může za to především nedostatek pohybu a špatně vyvážená strava. Je to celkem logické. Kdo by také v takovém počasí vycházel ven a nedej bože sportoval? A „pekelný týden“ mezi Vánocemi a Novým rokem způsobí zažívacímu ústrojí nejednu pernou chvilku. Z toho nutně vyplývá ztráta fyzické kondice, hromadění podkožního tuku a nedostatek hodnotných výživových látek.

Napravte vlastní chyby

Jak začít s detoxikací organismu s blížícím se jarem? Samozřejmě tím prvním, nejjednodušším a nejzákladnějším krokem je obrátit výše popsané návyky naruby. Omezte nezdravé potraviny, nahraďte je ovocem, zeleninou, přírodními šťávami, libovým masem a rybami. Druhým pilířem je pak logicky výdajová strana – tedy pohyb a cvičení. Nestačí skočit několikrát v rámci novoročního předsevzetí do posilovny. 

Autor: Ženy - E15


Je třeba na sobě pracovat intenzivněji a především pravidelněji. Tuky spálíte zejména aerobním cvičením, takže běh, plavání, různé druhy aerobiků apod. Nabízí se zde i rychlá chůze, s níž zabijete jednou ranou i další detoxikační mušku. Nedostatek slunečních paprsků a čerstvého vzduchu již na začátku jara není takový, takže pustit na sebe trochu toho světla během svižné procházky probouzející se přírodou je blahodárné na tělo i na duši.

Gándhího metoda


Pořádné očištění si žádá i tvrdší opatření. Mezi ně patří i různé druhy diet či jednodenní hladovky. Celá řada specialistů na výživu doporučuje právě pročištění organismu skrze jeho krátké vyhladovění. Rozhodně ale neomezujte pitný režim. Ovocné šťávy jako jistý zdroj energie bývají povoleny. 

Autor: Ženy - E15


Prakticky žádná detoxikace se neobejde bez pití nejrůznějších bylinných čajů. Známým detoxikátorem je zelený čaj, kterého můžete pít dle libosti. Dalším doplňkem (či alternativou) může být kombucha. Tato houba, z níž se vyrábí léčící nápoj, odstraňuje z těla jedovaté látky, podporuje trávení a zvyšuje imunitu.

Účinné čaje lze vyrobit např. z pampelišky či kopřivy, obě rostliny silně čistí krev. Problém s jejich použití v jarní detoxikační kůře spočívá v tom, že je touto dobou venku ještě nenalezneme. Takže tuto radu berte spíše jako doporučení pro pozdější roční období, kdy už bude těchto rostlin dostatek.

Pro ty, co do toho chtějí šlápnout


Pokud chcete jarní detoxikaci vzít opravdu na plný plyn, nabízí se celá řada dalších možností, které spotřebují více vaší vůle, síly i peněz. Co se vůle a síly týče, tak ne nevýznamný detoxikační potenciál obsahuje i aplikace klystýru. Vyplavení nahromaděných nánosů touto šetrnou metodou ze střev dojde k výraznému pročištění trávicího ústrojí, což má za následek zlepšení imunity, činnosti ostatních orgánů i pokožky.

Naopak mezi metody, které zatíží především vaší peněženku, lze zařadit návštěvu nejrůznějších specializovaných zdravotních a regeneračních zařízení. Škodliviny z těla doslova vyplavíte výskytem v sauně, která navíc pročistí kůži, zlepší krevní oběh a posílí imunitu. Vyzkoušet můžete také různé druhy zábalů, které jednak do těla dopravují cenné látky, ale také z něj dokážou vytáhnout ty škodlivé. Nastartovat na jaro vás může i dobrá masáž. 

Autor: Ženy - E15


S dobrou životosprávou jaro nepřekvapí


Většinu z výše uvedeného a mnoho dalšího naleznete v samostatných článcích na Ženy.cz v sekci Detoxikace těla. Pokud se tedy o nějaké metodě chcete dozvědět něco více, zabrouzdejte právě do tohoto oddělení. Získáte tu informace i o jiných prostředcích, jak organizmus pročistit. Všechny jsou univerzální v tom smyslu, že jaro zde působí pouze jako doba, kdy spousta lidí po náročné zimě tuto touhu pociťuje.

Není tak třeba hledat nějakou speciální jarní detox-kůru. Nic takového v podstatě ani neexistuje a jedná se spíše o mýtus. Pokud budete v zimě jíst zdravě, užívat si zimních sportů a podstupovat pravidelně různá čistící opatření, na rozdíl od svého okolí nepocítíte žádnou jarní únavu.

Autor: Josef Kraus

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video