Jaro je za dveřmi – uvítejte ho v dobré formě | e15.cz

Jaro je za dveřmi – uvítejte ho v dobré formě

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Konečně jsme se dočkali a jaro je opravdu na dohled. Dokonce se letos vydařilo předjaří (alespoň v některých oblastech), a tak je nejvyšší popřemýšlet, jak přivítat za necelé tři týdny nejkrásnější roční období.

Přichází období světla

Prvním jarním dnem je dvacátý první březen, den jarní rovnodennosti. Znamená to, že den i noc mají stejný počet dvanácti hodin. Slunce vychází na východě a zapadá na západě – jinak se v průběhu roku toto místo „posunuje“.

Na severním pólu nastává polární den, trvající až do dvacátého třetího září. V tomto období tam Slunce prakticky nezapadá, a na celé severní polokouli se den stále prodlužuje. Příroda se probouzí skokem, z jihu se začínají vracet tažní ptáci a jen my lidí býváme po zimě schlíplí a vybledlí.

Co pro zlepšení stavu ducha a těla můžete udělat? Využijte dnů s pěkným počasím a snažte se být co nejvíce venku. Voňavý vzduch, sluneční světlo (a často i teplé dny) a ptačí zpěv zvednou náladu i škarohlídům.

Zelená je dobrá na oči

Proč zrovna zelená by měla být pro oči ta pravá? Něco na tom rčení je – pohled na zelené louky a kopce rozhodně potěší, a posezení v zeleni uklidní po uspěchaném dnu každého.

S časným jarem zelené už přibývá, a je to spousta odstínů: jinou zeleň má mladá tráva, rašící stromy jsou žluto nebo stříbrozelené, všechno vypadá svěže a šťavnatě.

A stejně tak svěže se po procházce budete cítit i vy. Možná uvidíte vracející se čápy (zatím přilétají čápi černí), protože jak říká přísloví: Na svatého Řehoře, čáp letí přes moře. Ono je to přísloví ještě s pokračováním, a není jasné, co dnes platí víc. Jedna verze pokračování je „líný sedlák, který neoře“, druhá verze říká „žába hubu otevře“.

Bude určitě záležet na počasí, protože ve sněhu (jak tomu někdy bývá) bude těžko sedlák orat a žába hubu otevírat. Ta si to nechá až na svatého Jiří, kdy „vylézají hadi, štíři“.

A abych nezapomněla – svatého Řehoře je dvanáctého března. Jméno Řehoř je odvozeno z latinského gregorius, což znamená bdělý. Na tento den připadá ještě jedna optimistická pranostika: Na svatého Řehoře, ledy plují do moře, vlaštovičky od moře.

Jarní kůra vás nastartuje

S jarní únavou se potýká většina lidí, i když nejde o únavu jako takovou. Nepříjemné pocity mají příčinu v nedostatku přírodních vitamínů a minerálů, a krom toho v zimě chybělo organizmu i přírodní světlo. Než ze sebe úplně shodíte bundy a kabáty, zkuste tělu doplnit důležité chybějící látky.

Nejlepšími vitamíny jsou ty, které obsahuje čerstvá zelenina a ovoce, takže nemusíte vydávat horentní sumy za výživové doplňky. Vystačíte i s domácím sortimentem, a pokud máte vlastní výpěstky, tím lépe.

Ze stravy odbourejte co nejvíce živočišných tuků a přejděte, pokud bez masa nemůžete být, na maso drůbeží a rybí. Omezte sladkosti, připravujte si zeleninové saláty s olivovým olejem a vynechejte slazené vody. I když nepotřebujete shodit zimní kila, odlehčený jídelníček vám prospěje.

Oblíbené jsou také jarní čajové kúry ze směsí bylin (třezalka, ibišek, lipový květ, kopřivový list a další) namíchané ve správném poměru odborníky. Čistící čaje byste měli popíjet nejlépe šest týdnů, aby byl účinek co nejdůkladnější.

Kopřiva umí zázraky

Jen co se pár dnů teplota přehoupne přes deset stupňů, už se dere na světlo denní kopřiva dvoudomá. Čerstvé rostliny (postačí hrst), posbírané v čistém prostředí, nasekejte na drobno. Zalijte vroucí vodou a nechte tak čtvrt hodiny odstát, pak sceďte.

Pijte vlažné několikrát denně, celkem asi litr. Komu nechutná (mně tedy vůbec ne), musí se přemoci a myslet na to, jak bude fit. Když se vám opravdu příčí kopřivový čaj popíjet, zkuste si podržet nos a pak teprve polknout – chuť i vůně budou sotva znatelné a přece jen se to dá vydržet.

Čerstvá kopřiva je velmi účinná, můžete si ji ale nasušit do zásoby právě v tomto období, kdy má největší sílu. V sušičce se síty při teplotě čtyřicet stupňů usušíte kopřivu přes noc. Větší rostliny lze pak svázat do menších svazků a na vzdušném, temném místě nechat proschnout (usušit). Na přímém slunci se mohou rostliny zapařit, k tomu získají nepěknou hnědou barvu. Sušené skladujte v papírových nebo plátěných sáčcích v suchu a temnu.

Kopřiva dokáže zázraky i s pletí – zkuste odvarem omývat obličej alespoň dva týdny, o pozitivním účinku na kvalitu vlasů není třeba mluvit. Šampon koupíte běžně, a odvarem z kopřivy oplachované vlasy získají lesk a pevnost.

Tak tedy s chutí do toho, ať jste na jaře plní elánu.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video