Kdo vynalezl plavky? | e15.cz

Kdo vynalezl plavky?

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V dnešní době nikdo nepřemýšlí moc nepřemýšlí, co si vzít do vody na sebe. Plavky jsou tak samozřejmou součástí dámské i pánské garderoby, že nikoho ani nenapadne, kdo se zasloužil o první modely.

Oděv ke konci prvního tisíciletí se mění vlivem byzantské módy, která vnikla až na dvůr německých císařů. V té době se již zřejmě nosil dvojí oděv, spodní a vrchní, ale tak, aby i spodní zůstal viditelný.

Zde teprve začíná historie spodního prádla. Zejména ženy začaly zdobit osobní prádlo krajkami a výšivkami a totéž platilo I o pánském spodním prádle, kde hlavním zdobícím prvkem byly tkalouny a řasení. O nějakém koupání v úboru podobajícím se plavkám nemohlo být ani řeči. Ty přišly ke slovu teprve koncem 19.století a zpočátku se podobaly spíše nynějšímu plážovému oděvu. Jejich modernizace, co do střihu a materiálu, nastala až ve dvacátých letech minulého století. A dnes? Čím lehčí materiál a čím méně látky je na model použito, tím lépe.

Na začátku byl atom…

Kresby dvoudílného oblečení se našly na nástěnných malbách z doby faraónů již před třemi a půl tisíci lety a oblečení podobné bikinám se objevilo později i v antické módě. Několik uměleckých ztvárnění žen v bikinách, včetně Venuše, slavné římské bohyně, se objevilo již v Diokleciánském období, na Sicílii a v Pompejích.

Bikiny neboli dvojdílné plavky oficiálně spatřily světlo světa teprve v první polovině devatenáctého století. Zasloužili se o to dva Francouzi, Jacques Heim a Louis Réard, kteří tyto dámské plavky pojmenovali podle korálového ostrova Bikini v Tichém oceánu, který se nechvalně zapsal do historie jadernými pokusy. Inspirací pro pojmenování plavek byl atom jako nejmenší jaderná částice, neboť do té doby plavky vypadaly úplně jinak. Dámy se kdysi koupaly oblečené, aby nebylo vidět ani kousek nahého těla. Postupem času se koupací úbor změnil na overal, který sahal ke kolenům a dokonce odhaloval ramena.

Bez reklamy bychom se dodnes koupali v šatech

Jacques a Louis prostě vynalezli kousek prádla, který byl již dávno objeven, ale puritáni na novou módu pohlíželi s opovržením a ženy odmítaly kvůli veřejnému pohoršení malinkaté plavky nosit. A tady pomohl v té době nevídaný marketingový tah.

Réard na propagaci módního kousku oděvu najal známou a všemi obdivovanou tanečnici Micheline Bernardiniovou z pařížského kasina. Reklama udělala své a ženy bikinám přišly na chuť, neboť jim ve vodě nebránily v pohybu a cítily se v nich dobře. Postupem doby se bikiny staly vítaným objektem módních návrhářů pro další modely plavek.

plavkyAutor: Ženy - E15

Modely plavek pro každou příležitost

Dnes existuje několik variant bikin, jako jsou monokiny, tankiny, trikiny, a dokonce burqiny. Zatímco bikiny (z latinského „bi“, čili dva) jsou vyrobeny ze dvou částí zahalujících horní a dolní část těla, monokiny (z řeckého „monost“, čili jeden, sám) skryjí kromě končetin celé tělo. Jednoduše řečeno, monokiny jsou plavky vcelku.

V současné době jsou velmi oblíbeným modelem tankiny, kde se celek skládá z tílka neboli topu, kalhotek a na první pohled vypadají jako jednodílné plavky. Módním hitem se nedávno staly průsvitné plavky seekiny, ale i mnoho dalších originálních tvarů, barev i materiálů, například s vrchním dílem trojúhelníkových podprsenkových košíčků, bandeau (čti band), s vyztuženou podprsenkou, tangy, v brazilském nebo americkém střihu, s vázáním kolem krku, s odlišným lemováním a širokou škálou dekorací, které z každých plavek udělají jedinečný model.

A co se bude nosit letos? Z barev je v kurzu zářivě bílá, neónové odstíny, výrazné ozdoby v antickém stylu a samozřejmě barevně sladěné doplňky jako jsou šátky, topy, parea, sukně nebo dlouhé rozevláté kalhoty z průsvitných materiálů.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video