Kdy je kosmetika opravdu přírodní? | e15.cz

Kdy je kosmetika opravdu přírodní?

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak a podle čeho poznáme, že jsou výrobky kosmetiky skutečně přírodní? Co toto označení v kosmetice znamená?

Jako „přírodní“ může v současnosti bez kontroly označovat své kosmetické produkty v podstatě kterýkoli výrobce. Není pak neobvyklé, že najdeme na trhu i „přírodní“ kosmetiku, která pouze využívá rostlinné výtažky, ale jinak v podstatě zachovává klasické složení.

Autor: Ženy - E15

Kvalita a šetrnost takových výrobků může být mnohdy diskutabilní a proto je lépe si dobře vybírat se spolehnout na produkty které si přívlastek „přírodní“ právem zaslouží. Jak je poznáme?

V oblasti kosmetiky existuje několik institutů, které certifikují výrobky přírodní kosmetiky. Jedním z nejznámějších certifikátů přírodní kosmetiky je mezinárodně uznávaná ochranná známka (certifikát) BDIH - Kontrolovaná přírodní kosmetika, kterou od roku 2001 uděluje každému novému přírodnímu kosmetickému produktu mezinárodní institut Ecocontrol sídlící v Osterode v Německu.

Autor: Ženy - E15


Další ochranné známky, které garantují přírodní výrobky a jejich vysokou kvalitu jsou např. certifikát Mezinárodní rady pro výzkum Aloe - IASC (záruka čistoty a kvality) anebo ochranná známka Institutu pro výzkum přírodních látek – NRI.

Tyto certifikáty udělované vybraným kosmetickým výrobkům obvykle garantují použití přírodních surovin z kontrolovaného ekologického zemědělství bez jakýchkoliv chemických či syntetických příměsí.

Autor: Ženy - E15


U takto certifikované kosmetiky mají spotřebitelé obvykle jistotu že výrobek splňuje poměrně náročná kritéria:

• je vyráběn z nejkvalitnějších surovin ekologického zemědělství nebo certifikovaného sběru ve volné přírodě.
• sběr surovin probíhá šetrným způsobem, aby nedošlo k zatížení životního prostředí.
• neobsahuje parafín, vazelínu, ani jiné ropné produkty - látky cizí lidskému organismu.
• obsahuje pouze čisté rostlinné oleje.
• neobsahuje žádné syntetické konzervační, vonné ani barvicí látky.
• výrobek ani výchozí suroviny nejsou testovány na zvířatech, nejsou používány suroviny z mrtvých zvířat (zvířecí kolagen, vorvaňovina, tuk z norka apod.).
• není povoleno radioaktivního ozáření k zajištění mikrobiální čistoty výrobků.

Českou obdobou mezinárodní certifikace přírodních kosmetických produktů je značka CKP neboli „certifikovaná přírodní kosmetika“, která u nás byla zavedena v 2007. Tento certifikát uděluje česká organizace KEZ o.p.s.

Autor: Ženy - E15


Certifikát „CPK“ jasně definuje suroviny, které kosmetika může obsahovat a vymezuje je pouze na přírodní a z přírody pocházející zdroje. Jeho obdobou je pak označení „CPK bio“, které může být uděleno výrobkům, splňujícím stejná kritéria jako CPK, navíc ovšem musí být vyrobeny pouze z tzv. bio surovin.

Autor: Ženy - E15


Kromě zde uvedených značek a ochranných známek mohou výrobky používat také slovní označení, které upozorňuje na , jako například: No Sulfates / No Parabens / No Animal By-Products / BIO-Degradable, apod.

V současné době u nás existuje několik zahraničních i českých značek, jejichž výrobky splňují daná kritéria a své označení jako „přírodní kosmetika“ nebo „biokosmetika“ si právem zaslouží. Při jejich výběru a  nákupu biokosmetiky vám jistě rádi poradí ve specializovaných prodejnách nebo v lékárnách.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery