Kosmetické účinky břízy | e15.cz

Kosmetické účinky břízy

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bříza -symbol mládí, svěžesti a krásy. Byla vychvalována od pradávných dob jako ozdoba krajiny, připodobňována ke svižné, ztepilé dívce a své významné místo měla pochopitelně i v lidovém léčitelství.

Bříz známe asi sto dvacet druhů. U nás je nejrozšířenější bříza bělokorá (převislá). Dosahuje výšky až třiceti metrů a stáří sto padesáti let. Začíná kvést asi v patnáctém roce svého života. Do té doby je krásnou a příjemnou ozdobou zahrádky nebo parku. Po tomto věku ale každoročně na podzim uvolňuje obrovské množství nažek s blanitými křídly. Z březového proutí se již od pravěku pletla košťata a košíky a březovému proutí se přisuzoval blahodárný vliv na lidský organismus. Z březových prutů vyzařuje kladná energie. Dřevo se upotřebí v kolářství na výrobu ojí a loukotí, v řezbářství a bednářství. Také dřevo z břízy působí dobře na lidi, kteří pobývají v jeho blízkosti.

Značný význam má bříza v kosmetice a lidovém léčitelství. Odvar z listů se používá na čištění, zjemnění a regeneraci pokožky. Asi pět polévkových lžic drogy se krátce povaří v litru vody, nechá deset minut vyluhovat a scedí se. Pokožka se oplachuje mírně teplým odvarem. Pro koupel je nejlepší připravit si asi čtyři litry odvaru. V kosmetice se uplatňuje také nálev z březových pupenů na potírání povadlé starší pokožky obličeje a šíje. Jedna kávová lžička suchých rozdrcených pupenů se přelije polovinou šálku vroucí vody a nechá hodinu vyluhovat. Pleť se může potírat několikrát denně. Uhrovité pleti pomáhá potírání lihovým extraktem pupenů. Deset gramů drtě z pupenů se zalije 50 gramy čistého destilátu a nechá se asi týden stát. Extrakt působí dobře také při potírání proleženin a kožních poranění. Pupeny je nutné sbírat před jejich rozvitím.

Ve vlasové kosmetice je známá březová voda. Je to míza, která se získává navrtáním kůry a dřeva břízy brzy z jara. Březová voda s přídavkem lihu omezuje tvorbu lupů, vlasům dodává lesk a omezuje jejich mastnotu.

Flavonoidy a silice obsažené v listech břízy působí diureticky, tedy usnadňují vylučování moče. Nedráždí přitom ledviny, proto se droga užívá při zánětech močových cest, při zvýšené koncentraci kyseliny močové v krvi a při tvorbě močových kamenů. Nelze opomenout ani značný obsah vitaminu C, který zvyšuje obranyschopnost organismu. Nejúčinnější jsou mladé listy. Protože se zvýšeným vylučováním tekutin při užívání drogy se organismus zbavuje i potřebného sodíku, přidává se do nálevu na špičku nože jedlé sody na šálek nálevu. Vnitřně se používají dvě až tři kávové lžičky řezaných listů na šálek vody ve formě nálevu. Pije se dvakrát až třikrát denně po jednom šálku. Jako pomocný prostředek při léčení cukrovky se uvádí tato směs: fazol obecný -lusk bez semen 10 g, kopřiva -list 10 g, bříza -list 20 g, borůvky -list 60 g. Jedna kávová lžička směsi se povaří pět až deset minut v objemu jednoho šálku vody a scedí se. Pije se před jídlem šálek teplého čaje.

Suchou destilací dřeva a kůry břízy lze získat dehet, který má dezinfekční a na ztvrdlou kůži změkčující účinek při léčení některých kožních onemocnění. Březový dehet je součástí masti Višněvského, která se používá při léčení poranění, zvláště zánětlivých.


Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video