Kosmetické využití levandule | e15.cz

Kosmetické využití levandule

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Levandule je známý krášlící přírodní prostředek. Jak z ní vyrobit mast, tinkturu, obklady, voňavku a další kosmetické přípravky?

Levandule je vytrvalý polokeř, který roste až do výšky 50 cm. Pochází ze Středomoří, má šedozelené listy a modré nebo modro-fialovým květy. Levandule prospívá každému typu pleti, regeneruje kožní buňky, omlazuje pokožku, pomáhá při popáleninách, spáleninách od slunce, má protizánětlivé účinky. Je to hojivý prostředek na vyrážky, ekzémy, dermatitidy, lupénku. Levandulová lázeň je osvěžující, uvolňující, odbourává stres, napětí a podrážděnost.

Levandulové přípravky:
Levandulové obklady
2 polévkové lžíce sušených květů nebo dvojnásobné množství sušené kvetoucí natě spaříme půl litrem vody a necháme 10 minut odstát. Do odvaru namáčíme ručník nebo plátýnko, které přikládáme na ekzémy, vyrážky, kožní plísně a špatně se hojící rány.

Levandulová voňavka
Hrst čerstvých levandulových květů zalijeme 100g lihu a za občasného protřepání necháme týden luhovat. Pak přecedíme, nalijeme do malých skleniček a dobře uzavřeme.

Levandulový olej
250 g sušených květů dejte do láhve, zalijte litrem kvalitního olivového oleje, pak dobře uzavřete a dejte na teplé místo macerovat. Po 14 dnech přeceďte. Olej skladujte na tmavém, chladném místě. Používejte jako antiseptikum při hojení zanícených ran a vředů a také na ošetření popálené kůže.

Levandulový tinktura
25 g levandule zalijeme 250 g kvalitního lihu a necháme 14 dní luhovat v uzavřené nádobě. Pak scedíme nejlépe do tmavé lahvičky. Používáme při dně, revmatismu a zánětech nervů. Zředěná se může používat jako voda po holení, která nejenom osvěží pleť,ale také zlepší její stav.

Levandulová koupel
5 hrstí kvetoucí levandulové natě spaříme 5 litry vody a necháme 20 minut luhovat. Pak přecedíme a vlijeme do koupele, která má teplotu nejvýše 37 stupňů. Tato koupel zbavuje stresu, ulevuje při podrážděnosti, léčí kožní plísně a omlazuje pokožku.

Levandulová mast
1 kg domácího sádla se 100 g včelího vosku ohřejete na vodní lázni na teplotu 80 stupňů , přidáte 250 g čerstvých levandulových květů a asi deset minut míchejte. pak odstavte a nechte stát do druhého dne. Pak rozehřejte tak,a by se mast dala přecedit přes gázu. Mast skladujte v meších kelímcích na tmavém a chladném místě.

Levandulové polštářky
Plátěné pytlíčky, které koupíme nebo si ušijeme, naplníme sušenými květy levandule, ke které můžeme přidat také sušenou meduňkou či mateřídouškou a poté je zašijeme. Takový polštářek si na noc dáváme vedle hlavy, bude nám tak pomáhat usnout a navodí klidný spánek. čas od času polštářek promneme v rukou, aby se vůně uvolnila.

Další tipy na využití:
Usušené snítky levandule v šatníku odpuzují moly, v prádelníku zase krásně provoní prádlo.
sušené větvičky levandule můžeme použít k potírání masa při grilování. Nejenom provoní kouř, který při grilování vzniká, ale také účinně zapudí komáry.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video