Kosmetický tip: Citlivá pleť

Stále více žen si stěžuje na citlivou a alergickou pleť. Vlivy životního prostředí, sluneční paprsky nebo nevhodně zvolená kosmetika, to vše může citlivost vyvolávat.
Kosmetický tip: Citlivá pleť
30.8.2005 0:00 |

Řešením určitě není nechodit ven nebo se nelíčit. Citlivá pokožka se nemusí projevit hned, ale až po nějakém čase, kdy se v těle nashromáždí protilátky, propukne alergie navenek. Nejdříve se projeví na pokožce třeba jen na chvíli a pak odezní, ale buňky si zapamatují, co se jim nelíbí a při dalším kontaktu se citlivost může projevit jako reakce rozsáhlejší a větší. Pokožka se po opláchnutí stává svědivou, červená, mohou se na ní tvořit šupinky a tak se stává citlivou.

Jak tedy postupovat v případě, že vás trápí tyto obtíže? V první řadě je samozřejmě nutné vysadit ten kosmetický prostředek, na který pokožka zareagovala. Pálení, lechtání a červenání se většinou dostavuje velmi rychle, takže by neměl být problém tento prostředek odhalit. Přípravek už dále nepoužívejte a až se pokožka zklidní, nadále už na pleť nanášejte  jen osvědčené výrobky určené pouze pro citlivou pokožku. Ke zklidnění můžete použít i obklady připravené z bylinek, pozor ale na heřmánek, který obsahuje poměrně mnoho alergenů a může vyvolat podrážděné reakce. Vhodné jsou například lipové květy a na oči obklady z borové vody. Vyhýbat byste se měli i oplachům obličeje vodou z vodovodu, tvrdá chlorovaná voda je pro citlivou pleť nevhodná. Používejte balenou obchodní vodu nebo minerálky a pleťové vody pro citlivou pleť.

Při výběru krémů dbejte na to, aby obsahovali zklidňující složky jako jsou panthenol, vitamin E apod. Měly by obsahovat co nejméně aromatických a konzervačních látek. Vyzkoušejte vždy nejprve přípravek na kousku pokožky a pokud nevyvolá podráždění, aplikujte ho i na zbytek obličeje. Používat můžete i přípravky určené pro dětskou pokožku, zvláště nedráždivé dětské olejíčky k odličování a promaštění pleti.

O víkendech a chvílích volna dopřejte pokožce odpočinek a odlehčete ji tím, že se používání kosmetických přípravků vyhnete úplně a několikrát denně ji pouze přestříkáte minerální vodou. Pamatujte také na to, že nejenom kosmetické přípravky, ale i způsob odličování a hlavně používání samotných vatových tampónů může vyvolat podráždění. Vyzkoušejte více druhů tampónů a vaty a najděte ten nejvhodnější pro vaši pleť.

Různé otoky a alergické reakce může vyvolávat také alkohol, kouření, kořeněná jídla, znečištěné životní prostředí, slunce nebo naopak mráz, polštář, na kterém v noci spíte a který je v kontaktu s vaším obličejem či některý druh potravin. Také nedostatek tekutin může být příčinou vysychání pleti a tím pádem i k většímu podráždění.

Citlivá pokožka nesnáší experimenty, proto pokud naleznete kosmetické přípravky, které vám vyhovují, zůstaňte u nich. Obzvláště citlivá pokožka vyžaduje vždy co nejdůkladnější  a nejpečlivější odlíčení a ošetření speciálními prostředky pro tento druh pleti.

Autor článku: Redakce
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění