Kosmetický tip: Citlivá pleť | e15.cz

Kosmetický tip: Citlivá pleť

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stále více žen si stěžuje na citlivou a alergickou pleť. Vlivy životního prostředí, sluneční paprsky nebo nevhodně zvolená kosmetika, to vše může citlivost vyvolávat.

Řešením určitě není nechodit ven nebo se nelíčit. Citlivá pokožka se nemusí projevit hned, ale až po nějakém čase, kdy se v těle nashromáždí protilátky, propukne alergie navenek. Nejdříve se projeví na pokožce třeba jen na chvíli a pak odezní, ale buňky si zapamatují, co se jim nelíbí a při dalším kontaktu se citlivost může projevit jako reakce rozsáhlejší a větší. Pokožka se po opláchnutí stává svědivou, červená, mohou se na ní tvořit šupinky a tak se stává citlivou.

Jak tedy postupovat v případě, že vás trápí tyto obtíže? V první řadě je samozřejmě nutné vysadit ten kosmetický prostředek, na který pokožka zareagovala. Pálení, lechtání a červenání se většinou dostavuje velmi rychle, takže by neměl být problém tento prostředek odhalit. Přípravek už dále nepoužívejte a až se pokožka zklidní, nadále už na pleť nanášejte  jen osvědčené výrobky určené pouze pro citlivou pokožku. Ke zklidnění můžete použít i obklady připravené z bylinek, pozor ale na heřmánek, který obsahuje poměrně mnoho alergenů a může vyvolat podrážděné reakce. Vhodné jsou například lipové květy a na oči obklady z borové vody. Vyhýbat byste se měli i oplachům obličeje vodou z vodovodu, tvrdá chlorovaná voda je pro citlivou pleť nevhodná. Používejte balenou obchodní vodu nebo minerálky a pleťové vody pro citlivou pleť.

Při výběru krémů dbejte na to, aby obsahovali zklidňující složky jako jsou panthenol, vitamin E apod. Měly by obsahovat co nejméně aromatických a konzervačních látek. Vyzkoušejte vždy nejprve přípravek na kousku pokožky a pokud nevyvolá podráždění, aplikujte ho i na zbytek obličeje. Používat můžete i přípravky určené pro dětskou pokožku, zvláště nedráždivé dětské olejíčky k odličování a promaštění pleti.

O víkendech a chvílích volna dopřejte pokožce odpočinek a odlehčete ji tím, že se používání kosmetických přípravků vyhnete úplně a několikrát denně ji pouze přestříkáte minerální vodou. Pamatujte také na to, že nejenom kosmetické přípravky, ale i způsob odličování a hlavně používání samotných vatových tampónů může vyvolat podráždění. Vyzkoušejte více druhů tampónů a vaty a najděte ten nejvhodnější pro vaši pleť.

Různé otoky a alergické reakce může vyvolávat také alkohol, kouření, kořeněná jídla, znečištěné životní prostředí, slunce nebo naopak mráz, polštář, na kterém v noci spíte a který je v kontaktu s vaším obličejem či některý druh potravin. Také nedostatek tekutin může být příčinou vysychání pleti a tím pádem i k většímu podráždění.

Citlivá pokožka nesnáší experimenty, proto pokud naleznete kosmetické přípravky, které vám vyhovují, zůstaňte u nich. Obzvláště citlivá pokožka vyžaduje vždy co nejdůkladnější  a nejpečlivější odlíčení a ošetření speciálními prostředky pro tento druh pleti.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video