Koupel ve víně: zregeneruje organismus a zkrášlí pokožku | e15.cz

Koupel ve víně: zregeneruje organismus a zkrášlí pokožku

Radek Drexler

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chcete se cítit jako bohyně v antickém Řecku?¨Můžete. Stačí dopřát si příjemnou a zároveň léčivou vinnou koupel nebo některou z dalších asi tří desítek procedur vinoterapie. Réva, královna mezi rostlinami, dokáže zázračně zregenerovat organismus a zkrášlit pokožku.

Jen si to představte. Sedíte ve vaně plné krásně teplé vody, do které se přidá pár skleniček vína nebo sektu. V ruce držíte sklenici lahodného šampaňského a za doprovodu tichých tónů meditační hudby vychutnáváte doušek po doušku.

Nikam nespěcháte, protože na vás ještě čekají zábaly, peelingy, masky, masáže, zkrátka lahůdky, které si vaše tělo bude pamatovat. Réva vás jednoduše bez nadsázky rozmazlí.

Rostlina plná bohatství

Prakticky všechny části vinné révy jsou léčivé. Vinoterapie používá jak přípravky z živých vinných kultur, tak vinné listy, pupeny, vinný cukr, olej a matolinu, tedy stonek, zrníčka a slupky zbylé po vylisování hroznů. To vše v první řadě s výtažky z hroznových jader a samozřejmě plodů většinou červeného vína.

Antičtí Řekové či královny – manželky vládců rozsáhlých říší – se možná kdysi koupali ve víně z rozmaru. Dnes už ale víme, že procedury oficiálně používané a vědecky ověřené ve Francii na konci dvacátého století jsou bezesporu léčivé. Vinná réva tedy v sobě skrývá velké bohatství.

„Léčivý proces spojený s využíváním vinné révy má prokazatelně pozitivní účinky na celý organismus,“ říká lékař Michal Kurc, který má s vinoterapií zkušenosti ze zahraničí.

Vínem ke kráse

Vinné koupele, masáže a kosmetické přípravky z hroznů posilují kromě jiného krevní oběh a imunitní systém. Stimulují látkovou výměnu a prokrvují organismus, zásobují pleť životně důležitými minerály a čistí ji. Zpomalují stárnutí i tvorbu vrásek. Kůže je elastičtější a zlepší se její stav při celulitidě. Při vinoterapii se spalují dokonce i tuky.

„S trochou nadsázky se dá říct, že blahodárně působí úplně na vše důležité v našem těle. Réva umí předcházet i těm nejzáludnějším nemocem, jako je rakovina,“ potvrzuje doktor Kurc.

Blíž k bohům, zpět k mládí

Vinná réva je přírodní poklad, který do zbytku světa přišel z Malé Asie. Už kdysi prý přinášel „trojí ovoce“ – opilost, chlípnost a kajícnost. Staří Řekové se pitím vína přibližovali bohům a léčivé účinky révy znali lidé také ve středověku. Vinaři věděli, že odpad při výrobě vína, právě matolina, zjemňuje kůži na rukou a má i mnoho dalších dobrých vlastností.

Na počátku 90. let dvacátého století pak vše potvrdila věda. Moderní vinoterapie se začala „po kapkách“ odvíjet ve Francii relativně nedávno. A tak lidé přišli na to, že se nemusí hned vyrovnat nesmrtelným bohům. Ono získat zpět ztracené mládí – alespoň co se pleti týče – také není k zahození.

Francouzi věděli, jak na to

Tým profesora Vercauterena z Farmaceutické fakulty v Bordeaux
zkoumal víno a objevil v hroznových semenech takzvané polyfenoly. Ty chrání organismus proti látkám, které mohou z 80 procent za stárnutí kůže. Což hned zaujalo Mathildu Cathiardovou, dceru majitele zámeckého vinařství Château Smith Haut Lafitte.

Spolu se svým manželem Bertrandem Thomasem zaregistrovala kosmetickou značku Caudalie (Caudalie je francouzský termín vyjadřující dobu, po niž v ústech zůstává chuť vína. Jedna sekunda setrvání chuti v ústech je rovna jedné caudalie/caudalii.) a v roce 1999 pak značku Spa Vinotherapy. Na svých pozemcích v městečku Martillac poblíž Bordeaux otevřeli první vinoterapeutické lázně a v zámku obklopeném vinicemi je nyní hotel Château Smith Haut Lafitte. Lidé se tu koupou v upravené matolině, inhalují vinnou vodní mlhu anebo se třeba nechávají masírovat oleji z hroznových jadérek.

Vinoterapii si ale můžete užít i jinde ve světě. A ceny? Začínají
na 50 eurech a v těch nejluxusnějších střediscích si samozřejmě připlatíte.

Prakticky všechny části vinné révy jsou léčivé.Autor: Ženy - E15

Po česku... a po moravsku

U nás můžete ve víně rozjímat třeba v Karlových Varech, v Lednici a nově v Hustopečích u Brna, tedy přímo v srdci vinařské oblasti jižní Moravy. Víno a vinné produkty pro ozdravné i relaxační kúry sem dodávají Vinné sklepy Valtice. A terapii pořídíte za sumy, které nezruinují váš rodinný rozpočet.

„Nabízíme více než dvacet druhů nejrůznějších procedur,“ říká Lenka Svobodová, fyzioterapeutka a manažerka Wine Wellness z hotelu Centro, proslulého mimo jiné svými starobylými vinnými sklepy. „Základem naší vinoterapie jsou přípravky z živých vinných kultur, ale používáme vlastně všechno – bobulky, jadérka, vinný cukr, vinný olej a také matolinu,“ vypočítává Lenka Svobodová.

Jednou ze zdejších nejoblíbenějších procedur je třeba celotělový peeling s antioxidačním účinkem, při kterém se používá pasta z rozdrcených jadérek. „Působí na očistu těla, prokrvuje pokožku a využívá se také při přípravě zábalů a koupelí,“ vysvětluje Svobodová. Podobně žádaná je také relaxační masáž celého těla vinným olejem. Ta je zaměřena hlavně na uvolnění, dodává tělu vitalitu, zjemní a prozáří pleť. Kdo ji absolvuje, odchází s pocitem lehkosti, v harmonii duše i těla.

„Vinné zábaly z červených hroznů zase revitalizují pokožku, vypnou pleť a mají také detoxikační účinky. Při opakování po dvou či třech týdnech působí příznivě i proti nadváze a celulitidě,“ dodává Svobodová. V nabídce nechybějí ani osvěžující koupele, při nichž se přímo do vody přidává několik deci vína či sektu. „S vínem se tu lidé mohou setkat i při ochutnávce s odborným výkladem sommeliera,“ říká Milan Mrázek, jednatel firmy Westbohemia Hotels, která má provoz hotelu i wine wellness na starosti. Unikátní procedury spojené s vínem si prý v Hustopečích nechají, pro velký zájem návštěvníků, v nejbližší době patentovat.

Se všemi zkušenostmi s vínem, při pití, koupelích, masážích či jinak,
nezbývá než dát za pravdu klasikovi. Ernest Hemingway totiž s oblibou říkal: „Znalost vína může být radostí po celý život člověka.“

Autor: Radek Drexler

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video